Odpovede na najčastejšie kladené otázky, s ktorými sa na nás obraciate (nielen) počas pandémie COVID-19. Rozkliknite si jednotlivé otázky.
Primárnu zodpovednosť za starostlivosť o dieťa majú obaja rodičia ako zákonní zástupcovia dieťaťa a tejto zodpovednosti (a rodičovských práv) ich môže zbaviť iba súd. Nemocnica ani nikto z personálu vás nemôže svojvoľne týchto práv pozbaviť bez rozhodnutia súdu. V prípade, že vám v nemocnici zamedzujú kontakt s dieťaťom, môžete sa obrátiť na políciu a zároveň podať sťažnosť vedeniu nemocnice a/alebo návrh na neodkladné opatrenie. Predvyplnené tlačivá a ďalšie informácie nájdete po kliknutí na zvýraznené časti v predchádzajúcej vete.
Aj podľa odborných usmernení vydaných ministerstvom zdravotníctva SR pre obdobie pandémie, vám v takomto prípade nemôže byť v nemocnici zamedzovaný kontakt s dieťaťom (dotýkať sa ho a dojčiť ho).
Hygienické zásady, ktoré odporúča dodržiavať WHO pri manipulácii s dieťaťom v prípade infekcie nájdete TU.
V prípade, že vám v nemocnici zamedzujú kontakt s dieťaťom, môžete sa obrátiť na políciu a zároveň podať sťažnosť vedeniu nemocnice a/alebo návrh na neodkladné opatrenie. Predvyplnené tlačivá a ďalšie informácie nájdete po kliknutí na zvýraznené časti v predchádzajúcej vete.
Symptómom traumy z pôrodu sme sa venovali v sérii článkov, ktorých autorkou je psychologička Mária Fekiačová. Možno zistíte, že prežívate niečo veľmi podobné:
Prvá časť
Druhá časť
Tretia časť
Všetky články venované téme traumy nájdete na jednom mieste TU. Pokiaľ sa rozhodnete vyhľadať terapeutickú pomoc, tak by bolo dobré sa informovať či konkrétny terapeut alebo terapeutka majú skúsenosť s terapiou traumy – nemusí ísť hneď o pôrodnú traumu.
Zoznam terapeutiek a terapeutov s výcvikom v terapii EMDR (terapia zameraná na liečbu traumy).
Je dôležité, aby človek, ku ktorému budete chodiť bol niekto, komu budete môcť dôverovať a ľudsky Vám “sadol”. Môže sa stať, že sa Vám to nepodarí na prvý krát.
Zároveň vás chceme povzbudiť v tom, že ste sa rozhodli vyhľadať pomoc – je to znak Vašej sily, nie slabosti. S traumou sa dá pracovať a vy máte právo na lepšiu kvalitu života – tešiť sa zo života, z Vášho dieťaťa, byť plná radosti a sily.
Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že každá žena má právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa svojho vlastného výberu. Jedným z dôvodov, pre ktorý si ženy pri pôrode želajú mať sprevádzajúcu osobu je, že potrebujú psychickú a emocionálnu podporu. Nikto iný okrem vás nevie rozhodnúť o tom, kto vám túto podporu počas pôrodu dokáže najlepšie poskytnúť. Mali by ste to byť teda vy, kto si vyberie sprevádzajúcu osobu pri pôrode, nemôže to za vás urobiť nemocnica. Ak si želáte mať pri pôrode inú sprevádzajúcu osobu ako vášho partnera, informujte sa vopred v nemocnici, kde sa chystáte rodiť o možnostiach, ktoré nemocnica poskytuje pre sprevádzajúce osoby (napríklad bezplatné pretestovanie sprevádzajúcej osoby), aby bolo v maximálnej možnej miere minimalizované prípadné riziko šírenia ochorenia COVID-19.