Svetová zdravotnícka organizácia pripravila stručný súhrn Otázok a odpovedí v súvislosti s COVID-19 a pôrodom. Prinášame vám slovenskú verziu odporúčaní revidovaných k dátumu 2.9.2020. Originál znenie v anglickom jazyku si môžete prečítať TU.
Sú tehotné ženy ohrozené COVID-19 vo zvýšenej miere?
Tehotné ženy, alebo tie, ktoré len nedávno otehotneli a majú vyšší vek, nadváhu, alebo iné zdravotné komplikácie ako vysoký krvný tlak alebo diabetes, môžu mať vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. V prípade, že tehotná žena ochorie, častejšie si vyžaduje dôkladnejšiu zdravotnú starostlivosť ako ostatné ženy v reprodukčnom veku.
Kvôli zmenám v organizme a imunitnom systéme môžu byť tehotné ženy výrazne zasiahnuté niektorými respiračnými ochoreniami. Preto je dôležité, aby boli tehotné ženy opatrné a vo zvýšenej miere sa chránili pred infekciou COVID-19. V prípade, že pociťujú niektoré zo symptómov (zvýšená telesná teplota, kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním), mali by telefonicky kontaktovať svojho obvodného lekára/lekárku.
Svetová zdravotnícka organizácia bude pokračovať v monitorovaní stavu a aktualizovať svoje odporúčania podľa aktuálnych poznatkov.
Ako sa môžu tehotné ženy chrániť pred infekciou COVID-19?
Tehotné ženy by mali dodržiavať rovnaké preventívne opatrenia ako ostatní ľudia. Medzi efektívne opatrenia patrí:
- Časté a dôkladné umývanie rúk s použitím mydla a vody, alebo na to určených dezinfekčných prostriedkoch na báze alkoholu.
- Dodržiavať dostatočný odstup od iných ľudí
- Vyhýbať sa husto zaľudneným miestam
- Nosiť ochranné rúško
- Nedotýkať sa očí, nosa a úst
- Dodržiavať hygienické opatrenia pri kašľaní, kýchaní a smrkaní – Pri zakašľaní, kýchaní alebo smrkaní použite jednorázovú servítku, ktorú potom ihneď vyhoďte. Ak nemáte k dispozícii servítku, pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa lakťom.
Ak máte horúčku, kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním, kontaktujte zdravotnú pomoc najprv telefonicky už pri prvých prejavoch. Riaďte sa inštrukciami zdravotníckeho personálu a príslušných štátnych inštitúcií.
Tehotné ženy a ženy v šestonedelí – vrátane žien, ktoré sú nakazené COVID-19 – by sa mali naďalej zúčasťňovať rutinných zdravotných prehliadok v tehotenstve a po pôrode.
Mali by byť tehotné ženy testované na COVID-19?
Testovacie protokoly sa môžu líšiť v závislosti od miesta, kde žijete.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, že všetky tehotné ženy, ktoré prejavujú symptómy COVID-19, by mali byť prednostne otestované. V prípade, že sa u nich nákaza COVID-19 potvrdí, môžu si vyžadovať špecializovanú starostlivosť.
Môže byť COVID-19 prenesený zo ženy na dieťa v maternici alebo na novorodenca?
Stále s istotou nevieme, či môžu tehotné ženy s COVID-19 preniesť vírus na dieťa počas tehotenstva alebo pôrodu. Doteraz nebol vírus nájdený vo vzorkách plodovej vody, ani v materskom mlieku.
Aká starostlivosť má byť ženám k dispozícii počas tehotenstva a pôrodu?
Všetky tehotné ženy a ich novorodené bábätká, vrátane žien s podozrením alebo potvrdenou nákazou COVID-19, majú právo na adekvátnu zdravotnú starostlivosť pred pôrodom, počas neho aj po pôrode. Táto starostlivosť zahŕňa prehliadky v tehotenstve, zdravotnú starostlivosť o novorodenca, v šestonedelí a aj starostlivosť o duševné zdravie.
Podmienky pre bezpečný a pozitívny priebeh pôrodu zahŕňajú:
- Rešpektujúcu a dôstojnú starostlivosť
- Prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas pôrodu podľa výberu ženy
- Zrozumiteľná komunikácia zo strany zdravotníckeho personálu
- Adekvátne prostriedky na tíšenie bolesti
- Možnosť voľne sa pohybovať a slobodne si zvoliť polohu počas pôrodu
V prípade, že má žena podozrenie alebo jej bola potvrdená nákaza COVID- 19, zdravotnícky personál by mal vykonať adekvátne opatrenia, ktoré minimalizujú riziko nákazy tak zdravotníckeho personálu ako aj iných rodiacich žien. Napríklad použiť ochranný odev a prostriedky na to určené správnym spôsobom.
Je pre ženy, ktoré majú podozrenie alebo u nich bola potvrdená nákaza COVID-19, odporúčaný pôrod cisárskym rezom iba z dôvodu nákazy?
Nie. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča vykonanie cisárskeho rezu iba v prípadoch, keď je to medicínsky indikované.
O spôsobe pôrodu by sa malo rozhodovať individuálne na základe zváženia pôrodníckych indikácií a v súlade s osobnými preferenciami žien, ktorých sa to týka.

Môžu ženy s COVID-19 dojčiť?
Áno. Ženy s COVID-19 môžu dojčiť, ak si to želajú. Mali by dodržiavať nasledujúce opatrenia:
- Dodržiavať hygienické opatrenia pri kýchaní, kašľaní a smrkaní, nosiť ochranné rúško, ak ho majú k dispozícii
- Umývať si ruky pred a po manipulácii s dieťaťom
- Často čistiť a dezinfikovať povrchy, ktorých sa dotýkajú
Môžem sa dotýkať a brať do náruče svoje novorodené dieťa v prípade, že mám COVID-19?
Áno. Blízky kontakt a skoré, výlučné dojčenie pomáhajú dieťaťu prospievať. Mali by ste byť podporená v tom, aby ste:
- Dojčili s dodržaním hygienických zásad
- Mali svoje práve narodené dieťa v kontakte koža na kožu
- Boli ubytovaná so svojim dieťaťom po pôrode na jednej izbe
Mali by ste si zároveň dôkladne umývať ruky pred a po manipulácii s dieťaťom a udržiavať čisté povrchy v miestnosti kde sa s dieťaťom nachádzate.
Matkám s príznakmi COVID-19 sa odporúča nosiť chirurgické rúško počas akéhokoľvek kontaktu so svojim dieťaťom.

Čo môžete spraviť v prípade, že máte COVID-19 a cítite sa vyčerpane a zle, takže nedokážete dojčiť svoje dieťa?
Ak sa cítite natoľko zle, že nemôžete dojčiť dieťa z dôvodu prebiehajúcej nákazy COVID-19, alebo z dôvodu iných komplikácií, mali by ste byť podporená v tom, aby vaše dieťa mohlo dostávať materské mlieko spôsobom, ktorý je pre vás možný, dostupný a akceptovateľný. To môže znamenať:
- Odstriekavanie materského mlieka
- Obnova laktácie
- Materské mlieko od darkyne
Z originálu preložila Miroslava Rašmanová
Reevidovanú verziu pripravili Mirka Dzurňáková a Lucia Čelkovská
aktualizované 27.10.2020