Počas pandémie došlo k výraznému zásahu do práv žien aj detí. Opakovane sme sa v Ženských kruhoch stretli s tým, že nemocnice zakazovali ženám sprevádzajúcu osobu pri pôrode alebo si kládli rôzne podmienky (iba manžel, nutné mať PCR test nie starší ako 72 hodín a podobne). Masívne sa tiež rozmohla prax oddeľovania detí od rodičov – novorodenci oddelení od matiek kvôli nedostaku miesta, bránenie v kontakte pri predčasne narodených alebo pri hospitalizácii chorých detí.
Čo majú ženy robiť ak im nebola umožnená sprevádzajúca osoba? Čo majú robiť rodičia ak chcú, aby ich dieťa nebolo v nemocnici hospitalizované samé? A čo ak už k porušeniu práv rodiacej ženy alebo dieťaťa došlo? Ako sa sťažovať a komu? Ak ste žena, ktorá chce podať sťažnosť alebo ak sa vo svojej práci stretávate s podobnými otázkami od žien respektíve rodičov, je toto podujatie určené pre Vás.
Žiaľ pandémia nám neumožňuje osobné stretnutia. Preto prichádzame s online podujatím. Je rozdelené na dve časti – samostatná práca doma a online webinár. Viac informácii ku každej časti nájdete nižšie.
Lektorkami na online webinári sú: Petra Landerová z ČR, Martina Thominet a Nora Konrády Belíová z Kancelárie verejného ochrancu práv a Miroslava Rašmanová zo Ženských kruhov.
Dátum konania online webináru: 15.11.2021 9-13 hod
Webinár budú viesť Zuzana Krišková a Miroslava Rašmanová zo Ženských kruhov
Informácie o lektorkách:
Petra Langová: Jmenuji se Petra Langová a více než 10 let se zabývám dodržování práv dětí a rodin při hospitalizaci formou vzdělávání jako prevence, jak rozpoznat a účinně se bránit protiprávnímu jednání a v případě, že se stane cokoliv, co je v rozporu se zákonem o Zdravotních službách, radím, jak podat stížnost a pomáhám s jejím sestavováním. Při závažnějších případech koordinuji žaloby či předžalobní výzvy. Také připravuji ženy k porodu tak, aby byly respektovány ve svých přáních, pokud jde o porod fyziologický. Abych tuto práci zaštítila, založila jsem organizaci Juno Moneta a pod ní běží všechny mé projekty. Provozuji internetovou poradnu “Osvěta rodičů” na fb skupině, která čítá přes 16.500 členů. Rady poskytuji také na telefonu. Veškerou činnost poskytuji zdarma a provoz je financován od drobných dárců formou daru na transparentní účet.
Mgr. Martina Thominet pôsobí od roku 2019 ako analytička ľudských práv v Kancelárii verejného ochrancu práv. Venuje sa porušovaniu práva na vzdelanie rómskych detí a sexuálnym a reprodukčným právam žien. Je gestorkou výskumu realizovaného kanceláriou v oblasti možného porušovania práv žien pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri pôrodoch na Slovensku. Svoju kariéru začala na medzinárodnom sekretariáte Amnesty International v Londýne a niekoľko rokov pôsobila aj v národnej pobočke organizácie, ktorú zároveň viedla. Venovala sa globálnym kampaniam hnutia (napr. kampaň za zrušenie trestu smrti, stop násiliu na ženách a pod.) aj diskriminácii a segregácii rómskych detí v slovenskom školstve. Ako externá konzultantka a výskumníčka pracovala pre Agentúru Európskej únie pre základné práva a pre Európsku komisiu, kde sa venovala právam detí a násiliu páchanom na deťoch s postihnutím v členských štátoch EÚ.
Mgr. Nora Konrády Belíová pôsobí od roku 2019 ako právnička v rámci odboru ochrany základných ľudských práv a slobôd a politických práv Kancelárie verejného ochrancu práv. Je členkou odborného tímu výskumu realizovaného Kanceláriou v oblasti možného porušovania práv žien pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri pôrodoch na Slovensku.
Podmienky účasti si môžete prečítať v priloženom formulári.
Webinár podporila finančným darom Nadácia Wolkswagen Slovakia