Pozývame vás Trauma

Oceňovaný dokument NEVIDITEĽNÁ si budete môcť pozriet online

Napísala Ženské kruhy

Dokumentárny film slovenskej režisérky Maie Martiniak otvára kontroverznú a spoločnosťou bagatelizovanú tému traumy z pôrodu. Doteraz ho mohli vidieť diváci a diváčky len v rámci festivalu Jeden svet, kde získal hlavnú cenu a zároveň sa stal najsledovanejším titulom. Od 18. mája si ho diváci môžu pozrieť online na platforme DAFilms.sk.

Takmer 90-minútový dokument vyskladaný z príbehov troch žien, ktorý sa natáčal na Slovensku, v Česku, v Dánsku, v Rakúsku a v Spojených štátoch, si bude môcť divácka verejnosť od 18. mája pozrieť online z pohodlia svojho domova prostredníctvom portálu DAFilms.sk. Oceňovaný dokument bol doteraz k dispozícii iba obmedzene, a to divákom a diváčkam slovenského filmového festivalu Jeden svet. Online premiéra je symbolicky naplánovaná  na svetový týždeň rešpektu pôrodu. Diváci sa tiež budú môcť sledovať online diskusie s režisérkou 18. mája o 18,30h.

„Keďže pandémia nás nateraz ukrátila o zážitok z filmu na veľkom plátne v kinosále, teším sa, že si ho ľudia budú môcť pozrieť aspoň u seba doma. Po festivale Jeden svet nám písalo veľa ľudí, ktorí si film nestihli pozrieť a nevedeli sa k nemu dostať, teraz budú mať konečne príležitosť,” uviedla režisérka filmu Maia Martiniak.

Ako si môžete pozrieť film NEVIDITEĽNÁ

Na zhliadnutie filmu stačí mať predplatený prístup k portálu Dafilms.sk alebo si diváci  môžu zakúpiť jednorázový “lístok” iba na tento konkrétny film, ktorý bude pre nich k dispozícii nasledujúcich 48 hodín.

Režisérka Maia Martiniak sa vo filme snaží zviditeľniť neviditeľné a zistiť, prečo systém zlyháva: „Uvedomiť si a prijať, že existuje násilie pri pôrode, bola asi tá najťažšia časť na realizácii tohto filmu. Neustále ma udivuje, že sme časť násilia akceptovali ako súčasť našich životov a ani nám nepríde čudné, keď niekto manipuluje, nerešpektuje či obmedzuje osobnú slobodu. To, čo by v bežnom živote nebolo prijateľné, sa pri procese pôrodu akceptuje ako bežná prax. Lenže táto prax ovplyvní celý ďalší život ženy.”    

Film Neviditeľná zachytáva pocity žien a otvára priestor na dialóg nielen v našej spoločnosti, ale aj vo svete. Divákom a diváčkam umožňuje uvidieť to, aká zložitá je téma pôrodnej traumy. Aká nevyhnutná je zmena postoja zdravotníckeho personálu, ale aj spoločnosti voči žene ako rodičke. Zároveň ukazuje potrebu vytvoriť priestor na zmenu a na zachovanie základných ľudských práv.

Dokument mal svetovú premiéru na významnom filmovom festivale CPH:DOX 2020 v Dánsku a získal hlavnú aj divácku cenu v rámci festivalu Jeden Svet Slovensko a tiež špeciálne uznanie hneď od dvoch porôt (Student Jury a Rights Now) na filmovom festivale Docudays UA na Ukrajine.  

Vznik a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond Slovenskej republiky.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.