Články a rozhovory COVID-19 Podcasty

Diskusia: Na pôrode záleží za každých okolností

Napísala Ženské kruhy

Špeciálny diel podcastu Ženských kruhov vznikol v spolupráci s režisérkou filmu Medzi nami Zuzanou Límovou. Ide o prvú časť záznamu online diskusie na tému Na pôrode záleží za každých okolností. Hosťkami Zuzany Límovej boli Andrea Poloková z občianskeho združenia Mamila a Miroslava Rašmanová zo Ženských kruhov. Diskusiu zastrešila mimovládna organizácia Človek v ohrození.


Diskusiu si môžete vypočuť v podcaste Ženských kruhov. Rozdelili sme ju do troch častí:

Prvá časť

V prvej časti sa dozviete najmä informácie o tom, aké sú odporúčané postupy podľa svetových odborných spoločností, prečo sú tehotné a dojčiace ženy zvlášť zraniteľnou skupinou, na ktorú následky pandémie dopadajú zvlášť závažne. Prečo je dôležitá sprevádzajúca osoba pri pôrode, či je dojčenie dobré len vtedy, keď je ide všetko hladko a či stoja ľudské práva v protiklade so zdravím.

Druhá časť

Druhá časť sa venuje najmä kontaktu koža na kožu, ako vedeckému nástroju popôrodnej adaptácie. A diskutovalo sa o tom, čo môžeme ako spoločnosť, ale aj ako osoby urobiť pre to, aby sa situácia v pôrodníctve zlepšila.  

Tretia časť

Záverečná časť podcastu je zameraná na divácke otázky. Dozviete sa v nej odpovede napríklad na otázky, či existuje na svete krajina, kde je všetko v poriadku alebo či sú na Slovensku možné ambulantné a domáce pôrody a či je možné dosiahnuť zmenu pôrodnej starostlivosti, bez pohnevania si zdravotníkov.

Informácie spomínané v podcaste:

Video o dojčení predčasne narodeného bábätka Prieskum podpory dojčenia
Užitočné informácie k tehotenstvu, pôrodu, dojčeniu a COVID-19
Dojčenie a koronavírus 
Ako hodnotí WHO Slovensko v ochrane dojčenia

Zuzana Límová je nezávislá novinárka a dokumentaristka. Režírovala autorský dokument MEDZI NAMI (Before I Met You), ktorý vyvolal búrlivú diskusiu o slovenskom pôrodníctve a prispel k pozitívnym zmenám. Pravidelne publikuje a spolupracuje na vzdelávacích projektoch doma i v zahraničí.

Andrea Poloková sa venuje podpore dojčenia a pomoci pri dojčení. Prednáša o vplyve pôrodu na dojčenie, kontakte koža na kožu bezprostredne po pôrode a rozmanitých aspektoch dojčenia. Vedie občianske združenie MAMILA. Je autorkou knihy Praktický návod na dojčenie.

Miroslava Rašmanová podpredsedníčka občianskeho združenia Ženské kruhy, kde sa venuje sa téme ľudských práv žien pri pôrode, podpore kompetencií žien a bioetickým otázkam spojeným s reprodukciou. Je spoluautorkou knižky Bonding – matkina náruč po pôrode, podieľala sa tiež na prieskume podpory dojčenia v slovenských nemocniciach.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.