Ako bolo?

Ženy ženám v Prešove

Napísala Ženské kruhy

V roku 2018 sme s podporou Nadácie Volskwagen zrealizovali podujatie Ženy ženám. Podujatie sa uskutočnilo v Trnave a príjemne nás prekvapil záujem žien predovšetkým z východného Slovenska (Iniciatíva žien za lepší pôrod – Prešov), ktoré sa kvôli diaľke podujatia zúčastniť nemohli. Nasledujúci rok sme si znova požiadali o podporu, tentokrát so zámerom, že ak ju získame, tak vycestujeme práve za týmito ženami.

Podporu sme získali a tak sme 16.11.2019 v Prešove usporiadali workshop zameraný na ľudské práva žien pri pôrode. Po úvodnej prezentácii sme pracovali s ukážkou z filmu Medzi nami a účastníčky workshop v skupinách pracovali na identifikovaní, ktoré práva žien boli porušené. Následne hľadali stratégie, aké môže žena zvoliť, pokiaľ plánuje pôrod v nemocnici a chce, aby boli jej práva dodržané, alebo čo najmenej porušené. Veríme, že informácie boli užitočné nielen pre tehotné ženy, ale aj pre ženy, ktoré pôsobia v komunitách – duly a laktačné poradkyne.O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.