Ako bolo?

Webinár: Sprevádzajúca osoba pri pôrode a sprievod detského pacienta

Napísala Ženské kruhy

Webinár sa uskutočnil 15.11.2021 v spolupráci s kanceláriou Verejnej ochrankyne práv a českou organizáciou presadzujúcou práva žien a detí Juno Moneta.

Obsah webináru

Webinár bol rozdelený na dve časti – v prvej časti boli prednášky: Petra Langová (Juno Moneta ČR), Nora Konrády Béliová a Martina Thominet (Kancelária VOP), Miroslava Rašmanová (Ženské kruhy).

Petra Langová z Juno Moneta prispela praktickými skúsenosťami zo svojej práce, predovšetkým sa venovala tomu, ako využíva právnu úpravu na vymáhanie práv rodiacich žien a detí v Českej republike.

Hosťky Nora Konrády Béliová a Martina Thominet z kancelárie VOP predstavili prácu kancelárie v oblasti práv žien pri pôrodoch a správu Hovorme otvorene otvorene o pôrodoch, v ktorej kancelária mapovala úroveň napĺňania práv žien pri pôrodnej starostlivosti na Slovensku.

Miroslava Rašmanová rozprávala o porušeniach práv žien, s ktorými sa na Ženské kruhy obracal počas jednotlivých období pandémie ochorenia COVID-19 samotné ženy.

Prípadové štúdie

V druhej časte sme spoločne s účastníčkami rozoberali dve prípadové štúdie z praxe so zameraním sa na to, čo môžu ženy alebo rodičia robiť pred hospitalizáciou, počas alebo po nej.

Všetky účastníčky sa mali možnosť aktívne zapojiť a webinár bol zameraný predovšetkým na praktické riešenia.

Spätná väzba od účastníčok webináru

Som veľmi rada a vďačná, že som sa mohla zúčastniť. Dozvedieť sa konkrétne praktické postupy a ako konať, komunikovať, na ktorú stranu sa ďalej obrátiť o pomoc a byť žene, rodičom a dieťaťu nápomocná. Michaela

Ďakujem za webinár, mne osobne dal odpovede na všetky moje otázky a informácie, ktoré by som inak musela veľmi náročne hľadať, boli podané zrozumiteľne a jasne. Priala by som to aj všetkým ženám a rodičom, aby sa mohli takto zrozumiteľne informovať o tom, na čo majú právo. A aby to právo bolo aj dodržiavané. Ešte raz ďakujem.
S pozdravom Michaela Hrbáčková

Webinár Sprevádzajúca osoba pri pôrode a sprievod detského pacienta splnil všetky moje očakávania. Prednášky boli obohacujúce. Následné prípadové štúdie otvorili priestor pre brainstormingovú diskusiu, čo znásobilo moju motiváciu pre zlepšenie systému.
Viktória Ilková

Oceňujem celú prácu aj iniciatívu ľudí, s ktorými som sa vďaka webináru mohla stretnúť. Hoci webinár trval dlhšie, celý čas bol využitý naplno, bol nabitý informáciami a každá jedna účastníčka prispela kvalitnými informáciami.
Simona

Veľmi obsažný, prakticky zameraný webinár. Prednášajúce mali bohaté skúsenosti a priniesli do danej témy mnoho zaujímavých poznatkov a nápadov. Som veľmi vďačná, že som sa ho mohla zúčastniť.
Vladimíra Podoláková

Ďakujem za skvelý webinár. Teším sa, že sa stále viac apeluje na dôležitosť sprevádzajúcej osoby a možnosť uplatniť si toto právo. Verím, že situácia v slovenských nemocniciach sa vďaka takýmto iniciatívam začne zlepšovať!
Veronika

Veľmi sa teším, že mohla som sa zúčastniť webináru, dozvedela som sa veľa zaujímavých a pre mňa podstatných informácií. Na druhej strane je pre mňa veľmi smutné, že takýto webinár považujem za podstatný – diskutované témy ako sprievodná osoba pri pôrode a sprievod pri hospitalizácii detského pacienta mali by byť samozrejmosťou. Dúfam, že vďaka práci Ženských kruhov, to raz takto bude zatiaľ ďakujem Vám za organizáciu webináru.

Webinár Sprevádzajúca osoba pri pôrode a sprievod detského pacienta sa uskutočnil s finančnou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.