COVID-19 Podcasty Reprodukčné práva žien

Systémy, ktoré fungujú nie sú vždy nastavené rovnako, no spája ich schopnosť učiť sa na vlastných chybách

Napísala Ženské kruhy

Starostlivosť pri pôrode sa v rôznych krajinách poskytuje rôznym spôsobom. Niektoré krajiny aj pri veľmi nízkych zdrojoch dosahujú výborné výsledky, iné naopak, aj napriek tomu, že sa radia medzi rozvinuté krajiny, pri poskytovaní starostlivosti o tehotné ženy a matky zlyhávajú.

Zuzana Krišková sa rozprávala s výskumníčkou Lenkou Beňovou z Inštitútu Tropickej Medicíny v Antwerpách (Belgicko) o systémoch poskytovania materskej zdravotnej starostlivosti vo svete. Ktoré systémy sú tie, ktoré fungujú dobre? Ako ovplyvnila pandémia koronavírusu poskytovanie materskej zdravotnej starostlivosti? Ktoré krajiny nám môžu byť inšpiráciou pri zvládaní pandémie?

Podcast vznikol s finančnou podporou Slovensko-českého ženského fondu. Naše podcasty môžete podporiť aj vy.

Lenka Beňová je z Bratislavy a po skončení tamojšieho Gymnázia Vazovova študovala v Bostone, Káhire a Londýne. Pracovala 3 roky pre Lekárov bez Hraníc v Nigérii, Palestíne a južnom Sudáne. V roku 2015 skončila doktorandské štúdium na Londýnskej škole hygieny a tropickej medicíny a v 2019 bola vymenovaná za docentku materského a reprodukčného zdravia na Inštitúte Tropickej Medicíny v Antwerpách, Belgicku. Tam v súčasnosti pracuje na výskume o materskej starostlivosti najmä v Afrike, a globálne počas pandémie COVID-19.

Štúdia MATCO: GLOBAL STUDY OF MATERNAL HEALTH PROVISION DURING THE COVID-19 PANDEMIC

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.