COVID-19 Mediálne výstupy

Oddelenie predčasne narodených detí od rodičov vyvolalo vlnu nevôle

Napísala Ženské kruhy

Piateho mája sme uverejnili na blogu Denníka N otvorený list s názvom Predčasne narodené deti sú už týždne bez rodičov. Upozorňujeme v ňom kompetentných ale aj verejnosť, že práva predčasne narodených detí a ich rodičov sú počas pandémie COVID-19 hrubo porušované, nakoľko im nie je umožnený vzájomný kontakt počas hospitalizácie. Otvorený list vyvolal veľký ohlas a už druhý deň po jeho uverejnení sme začali dostávať správy, že niektoré nemocnice „uvoľnili“ prísne zákazy.

Pod otvorený list sa podpísalo 4 501 ľudí a kompetentným bol odoslaný v nedeľu 10.5.2020. Ministerstvo zdravotníctva a zodpovedné úrady boli upozornené aj Verejnou ochrankyňou práv, Máriou Patakyovou a Radou Európy, že viaceré opatrenia počas epidémie COVID-19 (medzi nimi aj obmedzenie kontaktu rodičov s hospitalizovanými deťmi) sú neproporciálne a porušujú práva detí a rodičov.

Medzičasom sa o tému začali zaujímať aj médiá a v pondelok, 11.5.2020 vyšli dva rozsiahle články. Jeden na denníku SME, druhý na Denníku N. V rovnaký deň vydal Úrad verejného zdravotníctva Usmernenie pre sprievod a návštevy v zdravotníckych zariadeniach, v ktorom upresňuje, že rodičia hospitalizovaných detí nie sú návšteva.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.