Ako bolo?

Seminár „Ako si uplatňovať práva pri pôrode?“

Napísala Ženské kruhy

Posledný novembrový deň sa pod záštitou Ženských kruhov konal online seminár Ako si uplatňovať práva pri pôrode? .

Na vzdelávacom podujatí sa zúčastnilo 28 účastníčok a účastníkov. Hovorili sme najmä o informovanom súhlase a o základných právach pri pôrode. Predstavili sme aj Chartu rešpektujúcej zdravotnej starostlivosti: Všeobecné práva žien a novorodencov. Seminár viedli lektorky Miroslava Rašmanová a Zuzana Krišková.

Seminár sme mohli zorganizovať vďaka finančnej podpore darkýň a darcov, ktorú sme získali v kampani na Donio.

Témy, ktorým sme sa venovali:

– Aké sú vaše práva pri pôrode: Kto rozhoduje o zásahoch do pôrodu a o zdravotnej starostlivosti poskytovanej vášmu bábätku?
– Aké stratégie môžete použiť na uplatnenie svojich práv pri pôrode: Často využívané nástroje a spôsoby, ktoré pomáhajú pri uplatňovaní práv v čase pôrodu.
– Pôrodný plán (pôrodné prianie): Ako vytvoriť pôrodný plán a čo všetko môže zahŕňať.

Zo spätnej väzby účastníčok

Bolo by skvelé, keby seminár bol súčasť predpôrodného kurzu v nemocniciach.

Je dôležité pripomínať si práva žien pri pôrode tak dlho, kým sa ich napĺňanie nestane úplne samozrejmou súčasťou zdravotníckej starostlivosti v pôrodniciach. Kým si ich nebudeme musieť namáhavo vydobýjať a používať rôzne stratégie na to, aby sme si zaistili to, čo má byť samozrejmé: rešpektujúci prístup a dôstojné podmienky počas pôrodu. Ženské kruhy v tomto zmysle robia neskutočne významnú prácu. Seminár poskytol vynikajúci prehľad v téme a praktické informácie v najčastejších situáciách pri pôrode. Odporúčam ho v budúcnosti absolvovať všetkým ženám a ich partnerom, ktorí sa zodpovedne pripravujú na pôrod 🙂.“ Dula Ingrid

Ďakujem Zuzke a Mirke za organizáciu tohto potrebného podujatia, za profesionálne spracovanú tému práv žien a detí v období pred, počas a po pôrode.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.