Na absolvovanie preventívnej prehliadky u gynekológa alebo gynekologičky máme nárok raz ročne1. Z našich skúseností vyplýva, že väčšine žien nie sú gynekologické prehliadky veľmi príjemné a absolvujú ich s väčším či menším sebazaprením.
Pri diskusii o tomto článku Gabika skonštatovala:
„Spomínam si, že keď som bola ešte mladučké dievčatko, rozprávala mi moja mama príhodu, ako zažívala nepríjemné vyšetrenie pred operáciou na gynekológii. Veľmi sa hanbila. Povzbudením pre ňu boli slová: „ Pani, nemusíte sa hanbiť, viete, pre nás „riť a čelo, jedno telo“. S týmto heslom som v neskoršom veku podstupovala svoje prvé i všetky následné gynekologické vyšetrenia ja sama. Nikdy pre mňa nebol problém si ľahnúť na kreslo, ani sa nechať vyšetriť. Brala som to ako bežnú prácu lekára a pre mňa nepríjemnú chvíľku, ktorú vydržím.“
Avšak mnohým ženám je gynekologické vyšetrenie také nepríjemné, že sa mu vyhýbajú roky. Apeluje sa na prevenciu, ale jednoducho mnohé ženy majú taký strach, že preventívne prehliadky ignorujú, kým ich niečo netrápi. A žiaľ, mnohé pokračujú vo vyhýbaní sa, aj keď ich už „niečo trápi“.
Čo by ženám s podobným problémom mohlo pomôcť?
V knihe Zdravá žena – Od narození k prvnímu početí gynekologička Christiane Northrupová opisuje ako pristupuje k svojim pacientkám pred a počas gynekologického vyšetrenia:
„Keď vykonávam gynekologické vyšetrenie, spravidla umožňujem žene, aby si vybrala, či chce nadvihnúť chrbát vyšetrovacieho stola, aby na mňa v priebehu vyšetrovania videla. Trpezlivo vysvetľujem, čo budem robiť a prečo a pred každým ďalším krokom žiadam pacientku o dovolenie. Ak si to želá, má možnosť pozorovať vyšetrenie v zrkadle. Postupujem pomaly a hovorím jej, kde všade sa jej budem dotýkať. Používam čo najmenšie gynekologické zrkadlá primerané telu pacientky. (Ukladám ich do termostatu, takže sú stále teplé.)
Pacientky, ktoré sú pred gynekologickým vyšetrením nervózne, inštruujem, ako uvoľniť panvové svaly, aby som mohla vyšetrovacie nástroje ľahšie zaviesť do pošvy. Najskôr im pomáham rozpoznať svaly panvového dna, ktoré zvierajú pošvu, potom ich vyzvem, aby ich stiahli čo najsilnejšie a na to sťah povolili. Toto povolenie im umožní uvedomiť si, ako sa majú pri vyšetrovaní uvoľniť, čo napomôže jeho ľahšiemu priebehu. To opakujem niekoľkokrát, pokiaľ si neuvedomí rozdiel medzi napätím a uvoľnením. Ak je žena mimoriadne vystrašená, vysvetľujem jej, že ma môže prerušiť, kedykoľvek si bude priať. Tak vie, že o vyšetrení môže sama rozhodovať. V niektorých prípadoch sa spolu s pacientkou, ak je vystrašená, alebo mimoriadne citlivá, rozhodneme v gynekologickom vyšetrení nepokračovať. Iba hovoríme o jej obavách a ja jej ponúkam informácie a podporu. K vyšetreniu sa vraciame až potom, keď sa naň cíti pripravená. Uisťujem ju, že panvové vyšetrenie je nepríjemné pre mnoho žien, a to aj vtedy, keď sa neboja, že sú choré, a že teda nie je vo svojich obavách a nepríjemných pocitoch sama.“2
Priznávame, že téma „Ako zvládnuť gynekologickú prehliadku“ nepatrí zrovna medzi spoločensky obľúbené témy. Ale práve preto sme sa rozhodli tento článok napísať. Mali ste, alebo máte Vy, alebo niekto z vášho okolia problém podstúpiť gynekologické vyšetrenie? Ak áno, aký prístup zvolil váš ošetrujúci lekár alebo lekárka? Zažili ste podobný rešpektujúci prístup? Pomohlo Vám prekonať strach niečo iné? Alebo ste zažili presný opak tohto rešpektujúceho prístupu?
Podeľte sa prosím s nami o svoj zážitok do diskusie . Je pre nás samozrejmosťou rešpektovanie Vášho súkromia a pochopiteľne anonymitu zaručujeme. Veríme, že osobné skúsenosti žien môžu byť povzbudením a inšpiráciou pre ďalšie ženy.
1. https://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starostlivost/preventivne-prehliadky.html
2. Ch. NORTHRUPOVÁ: Zdravá žena, Od narození k prvnímu početí, Odborná publikace zaměřená na soulad psychických a fyzických aspektu ženy, Bantan Books s.469, ISBN 978-80-7249-249-7 s.331-332
Moje prvé a doposiaľ posledné gynekologické vyšetrenie som absolvovala v 19-tich rokoch. V tom čase som už nebola panna približne jeden rok, väčšina mojich priateliek už toto vyšetrenie absolvovala v pravidelných intervaloch. Odhodlanosť mojich priateliek ma síce povzbudila ale prvotnou mojou motiváciou navštíviť gynekologickú ambulanciu bola nádej na vyriešenie môjho dlhoročného problému s akné. Na vyšetrenie som bola poslaná kožnou lekárkou. Doteraz ale to, že som prekročila prah ambulancie istej gynekologičky, ľutujem. Vyšetrenie bolo bez akéhokoľvek predošlého vysvetlenia o jeho priebehu, intimite v ambulancii či citlivosti. Samotné vyšetrenie prebehlo tak, že skôr než som sa nazdala, že som na vyšetrovacom stole a má začať vyšetrenie, prišla tak silná bolesť
ako keby do mňa niekto vrazil kôl. Môj následný výkrik od bolesti prekvapil aj mňa samú, pretože ešte v žiadnej ambulancii som s takou intenzitou nereagovala. Bola to ale moja bezprostredná reakcia, ktorú som žiaľ v danom momente nedokázala kontrolovať. Následne som zdravotnou sestrou a lekárkou bola presviedčaná, že preháňam a dôvod mojej bolesti je ten, že som dlhšie nemala pohlavný styk (nemala som ho dva mesiace pred vyšetrením). Po opustení ordinácie ale postupne prichádzali zlé pocity, s ktorými sa neviem vyrovnať dodnes. Mám už 23 rokov a odvtedy som sa neodvážila vstúpiť do ambulancie žiadneho gynekológa. Zároveň si ale uvedomujem tento môj problém a riziko zanedbávania svojho zdravia. Hľadala som už aj gynekologickú ambulanciu, kde by túto moju zlú skúsenosť vzali do úvahy a pri vyšetrení by postupovali ohľaduplnejšie a s väčšou ochotou priebeh vysvetliť. Doposiaľ ma ale žiadna z oslovených nebola ochotná prijať na vyšetrenie. Možno som hľadala málo a možno narazila len na typy gynekológov podobné mojej prvej gynekologičke, moja nádej na rešpektujúci prístup v gynekologickej oblasti ale postupne upadá.
Chodím ku gynekológovi od svojich 16tich, momentálne mám 23 rokov, a bola som už na návšteve u piatich. Výmena doktorov bola z dôvodu veľkej kapacity pacientiek u prvého, potom následného presťahovania sa do dvoch rôznych miest, a diaľky. Momentálne mám takého, za ktorým jazdím aj tú diaľku, pretože som nadmieru spokojná. Hoci som mala šťastie, že mi takmer každý gynekológ na popýtanie vysvetlil, čo sa deje, ale tento pán doktor mi láskavo a pokojne vysvetľuje všetko aj bez opýtania. Hovorí aj o biologických detailoch a ukazuje mi, ako to funguje. Veľakrát ma aj uistí, že toto je normálne a to čo nie je, tak na to ma upozorní. Mávam časté zápaly, a napriek tomu, že by ma mohol odbiť, vždy ma vyšetrí ultrazvukom a aj “klasicky” a nikdy nejde cez bolesť, vždy zastane keď vidí, že sa príliš mrvím a spýta sa, či je v poriadku ak bude pokračovať alebo úplne prestane.
Na druhú stranu, mala som šťastie aj na jednu nepríjemnú skúsenosť. Bola to pani gynekologička, ktorá mi predpisovala lieky bez toho, aby som vysvetlila presne čo mi je a tak nejako predpokladala, že sa nevyznám do vlastných problémov a že preháňam. Taktiež ma jej vyšetreni nechalo v slzách a po vyšetrení som ešte celý deň špinila a musela si dať tabletku na bolesť – nemala som ani po ani pred menštruáciou v tej dobe. Počas vyšetrenia som jej povedala, že toto je už cez prah bolesti a ona len nech vydržím. Bola som u troch rôznych gynekológov pred ňou (práve kvôli častému sťahovaniu sa z miesta na miesto a mojich opakovaných zápaloch) a vedela som, že toto nie je normálny priebeh vyšetrenia. Môžem povedať, s odstupom času, že dokonca ani vyšetrenie po ambulantnom zákroku na gynekológii nebolo ani zďaleka tak bolestivé ako toto jedno u pani gynekologičky. Už nikdy viac po tom sa mi nestalo aby som mala celý deň bolesti a krvácala po vyšetrení, ani keď som mala najhoršie zápaly a ani keď mi brali vzorky na cystológiu.
Prosim, odporucite toho lekara, ktoreho spominate, ako sa vola? Dakujem krasne…