Odborné názory

Pôrodnícka celebrita Michel Odent

Napísala

Ikona moderného pôrodníctva. Francúzsky chirurg a pôrodník, ktorý uviedol do praxe používanie pôrodných bazénov. Autor 13 kníh, ktoré vyšli v 22 jazykoch. Pôrodnícka celebrita, bádateľ, vizionár. Doktor Michel Odent.

Kto je Michel Odent?

Ikona moderného pôrodníctva. Francúzsky chirurg a pôrodník, ktorý uviedol do praxe používanie pôrodných bazénov. Vedec, ktorý kladie tie správne otázky a nachádza súvislosti tam, kde ich nik iný nehľadá. Autor 13 kníh, ktoré vyšli v 22 jazykoch. Pôrodnícka celebrita, bádateľ, vizionár. Doktor Michel Odent.

Preslávil sa najmä svojou fascináciou pôrodným procesom a obdivom k ženám a ich prirodzenej schopnosti porodiť dieťa. V médiách ho často označujú ako bojovníka za humanizáciu pôrodníctva, on sám však o sebe s úsmevom hovorí, že usiluje skôr o jeho „de-humanizáciu“.1 Zdôrazňuje, že pre hladký a bezpečný pôrod je výhodné, ak sa žena môže správať skôr ako rodiaca samica, než ako sofistikovaná, sociálna ľudská bytosť.

Aby mohla vylučovať hormóny potrebné pre pôrod, jej typicky ľudský, inteligentný mozog – neokortex, má „spať“.2 Porozumenie konceptu zníženej aktivity neokortexu považuje Odent za kľúč k znovuobjaveniu základných potrieb rodiacich žien a k umožneniu uskutočnenia „vypudzovacieho reflexu plodu“. Toto je zároveň aj najdôležitejší odkaz Odentových kníh.3

Stretnúť ho osobne

Stretnúť sa s Michelom Odentom bolo dlho mojím snom. Naplnil sa mi v marci v roku 2012 v Londýne, na kurze pre duly. Fenomén dúl, sprievodkýň žien pri pôrode, je dnes celosvetovo rozšírený. Odent to považuje za jeden z prvých príznakov, že ľudstvo možno začína objavovať základné potreby rodiacich žien.4 Duly sú ženy, ktorých úlohou je poskytovať rodičke počas pôrodu materinský typ starostlivosti, ochraňovať jej pocit bezpečia a jej pôrodné prostredie tak, aby nebola zbytočne rušená. Takto sa duly spolupodieľajú na napĺňaní základných potrieb rodiacich žien, ktoré Odent definuje týmito jednoduchými slovami: „Rodiaca žena sa potrebuje cítiť v bezpečí, bez pocitu, že je pozorovaná alebo posudzovaná.“5

Bol to pre mňa veľmi silný zážitok stráviť 4 intenzívne dni v spoločnosti Michela Odenta, jeho dlhoročnej spolupracovníčky, skúsenej duly Liliany Lammers a ďalších 30 žien. Odent nám odovzdával vedecké fakty, informácie zo štatistík a výsledky randomizovaných kontrolovaných štúdií s takou ľahkosťou, že niekoľkonásobne prebila silu jeho francúzskeho prízvuku. Odent drží tieto informácie v hlave pospájané do fascinujúcich súvislostí, ktoré som vstrebávala ešte mesiace po ukončení kurzu.

Ako pre ženu, ktorá porodila dve deti, bolo pre mňa úžasné počúvať, s akou pokorou dokáže tento svetoznámy pôrodník rozprávať o pôrode. Typický úsmev mu málokedy vymizol z tváre. Hoci bol počas svojho života ako lekár pri tisícoch pôrodov, ani raz si vo svojom rozprávaní neprivlastnil pôrodný proces žien, ktoré rodili v jeho prítomnosti. Ani raz nepoužil výrazy ako „odrodil som“,či „rodil som“, ako je to také bežné u mnohých iných. Michel hovorí: „Bol som prítomný…“, napr. „Bol som prítomný pri 300 pôrodoch koncom pánvovým, z toho 4 sa odohrali doma.“ Michel Odent má už 83 rokov, sluch mu už neslúži tak, ako za mladi, ale jeho myseľ je bystrá, intelekt fascinujúci a úcta k procesu zrodu ľudského života neprehliadnuteľná.

Zo životopisu

Narodil sa vo francúzskej dedinke v roku 1930. V päťdesiatych rokoch minulého storočia študoval medicínu v Paríži a ukončil štúdium so špecializáciou na chirurgiu. Časopis Lancet ho označil za „jedného z posledných skutočných všeobecných chirurgov“.

Svoj postupný prechod od chirurgie k pôrodníctvu opisuje v knihe „Birth Reborn“, ktorá vyšla v českom preklade pod titulom „Znovuzrozený porod“ a je jednou z najznámejších Odentových kníh u nás. Odent v nej píše o svojom pôsobení v provinčnej nemocnici vo francúzskom mestečku Pithiviers v rokoch 1962 až 1985, počas ktorého začal objavovať vplyv prostredia, v ktorom žena rodí, na pôrodný proces. Na základe svojich zistení a prichádzajúcich vedeckých poznatkov o vplyve prostredia na vylučovanie hormónov, zaviedol pôrodné miestnosti pripomínajúce domáce prostredie a používanie bazénov s teplou vodou počas pôrodu. Tieto sú dnes štandardným vybavením pôrodných centier a oddelení vo väčšine krajín moderného sveta.

Po ukončení svojej nemocničnej kariéry sa presťahoval do Londýna, kde sa začal venovať domácim pôrodom a vedeckej a publikačnej činnosti. Založil Primal Health Research Centre a vytvoril databázu (www.primalhealthhresearch.org) s cieľom zhromaždiť epidemiologické štúdie skúmajúce vplyv toho, čo sa deje v období pôrodu, na zdravie jedinca v jeho ďalšom živote.

Odent je autorom prvých článkov o začiatku dojčenia počas prvej hodiny po pôrode a prvého článku o používaní pôrodných bazénov v medicínskej literatúre. V súčasnosti sa venuje téme možných vplyvov moderných spôsobov narodenia na budúcnosť ľudstva.6

Návšteva na Slovensku

V marci 2013 sme mali možnosť vidieť Michela Odenta a jeho spolupracovníčku Lilianu Lammers na Slovensku. Ich prednáška na trojdňovom ženskom summite Inspired Women v Bratislave bola pravdepodobne jednou z najlákavejších atrakcií podujatia. Michel Odent v nej opäť zdôrazňoval, že je najvyšší čas, aby sme znovuobjavili základné potreby rodiacich žien a prispôsobili týmto potrebám starostlivosť o ženu počas pôrodu, a o ženu a jej dieťatko bezprostredne po pôrode. Pre mnohé z nás bolo možno frustrujúce porovnávať to, ako by to pri pôrode malo vyzerať s tým, čo sme zažili v realite slovenských pôrodníc.

Michel Odent však ostáva optimistom a nádej vkladá do vedy. Tvrdí, že ak sme v 20. storočí boli schopní vďaka vede objaviť základné potreby novorodenca a pochopiť, že dieťa po pôrode potrebuje svoju matku, je nádej, že v 21. storočí objavíme základné potreby rodiacich žien. To môže mať zásadný dopad na spôsob, akým rodíme deti, a tým aj na budúcnosť celého ľudstva. Nemôžem si pomôcť, veľmi mu chcem veriť.

Referencie:

1 Poznámky z Kurzu pre duly, Londýn, marec 2012

2 The Caesarean, Michel Odent, Free Association Books, 2004, str.19

3 http://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Odent

4 http://www.wombecology.com/?pg=masculinisation

5 The Functions of the Orgasms, the Highway to Transcendence, Michel Odent, Pinter and Martin, 2009, str. 10

6 http://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Odent

 

O autorke