Podcasty Reprodukčné práva žien

Dve ženy na jednej posteli? Aj to je realita rómskych izieb

Napísala Ženské kruhy

V tejto epizóde podcastu sa Zuzana Krišková rozprávala s rómskou aktivistkou Jankou o skúsenostiach rómskych žien s pôrodnou starostlivosťou – o rómskych izbách, kde na jednej izbe je aj osem žien a niekedy ležia aj dve na jednej posteli. O nedostatku záujmu a starostlivosti zo strany personálu a zlých hygienických podmienkach.

Podcast vznikol s v spolupráci s mimovládnou organizáciou Poradňa pre občianske a ľudské práva s
finančnou podporu Slovensko-českého ženského fondu a Ministerstva Spravodlivosti SR. Podporiť podcast môžete aj vy.

Aktivistka Janka dlhodobo spolupracuje s Poradňou a na jej požiadanie nepoužívame jej pravé krstné meno.

Poradňa pre občianske a ľudské práva je mimovládna organizácia založená v roku 2001. Cieľom našej práce je ochrana ľudských práv na Slovensku s osobitným dôrazom na práva menšín a práva rómskych žien. 

Poradňa bola pôvodne založená so špecifickým cieľom monitorovať prax nútenej sterilizácie rómskych žien na Slovensku a presadzovať prístup k spravodlivosti pre nezákonne sterilizované rómske ženy.  Neskôr sme začali venovať pozornosť aj ďalším zdokumentovaným porušovaním reprodukčných práv rómskych žien, ako je napríklad ich segregácia v pôrodniciach. Úzko spolupracujeme s  rómskymi aktivistkami a podporujeme ich úsilie pri presadzovaní ľudských práv rómskej menšiny na Slovensku. 

Okrem ochrany reprodukčných práv rómskych žien venujeme dlhodobo pozornosť aj otázkam diskriminácie rómskej menšiny v ďalších oblastiach života a problematike policajného násilia. V rámci našej práce poskytujeme bezplatné právne poradenstvo, vedieme strategické súdne konania, vykonávame monitoring a výskum, vzdelávacie a publikačné činnosti a advokáciu na domácej i medzinárodnej úrovni.  

FB: https://www.facebook.com/poradna.kosice

Insta : poradnaprava

You tube: Poradňa pre občianske a ľudské práva – YouTube

Podporiť Poradňu môžete aj finančným príspevkom

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.