Podcasty Reprodukčné práva žien

Podcast: Ako o pôrode hovoríme, tak sa rodíme

Napísala Ženské kruhy

Podcast Ako o pôrode hovoríme, tak sa rodíme je venovaný naratívom, ktoré sa spájajú s rodením, pôrodom a materstvom. Hosťkami Zuzany Límovej boli antropologička Zuzana Pešťanská a novinárka Barbora Mareková.

Špeciálny diel podcastu Ženských kruhov vznikol v spolupráci s režisérkou filmu Medzi nami Zuzanou Límovou. Ide o časť záznamu online diskusie na tému Ako o pôrode hovoríme, tak (sa) rodíme. Hosťkami Zuzany Límovej boli antropologička Zuzana Pešťanská a novinárka Barbora Mareková.

V tejto epizóde podcastu sa dozviete – Ako vzniklo povolanie pôrodníka, odkiaľ pochádzajú naše predstavy ako by mal pôrod vyzerať a ako tieto kultúrne predstavy vplývajú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Hovoriť budeme aj o tom ako k tomuto obrazu prispievajú média.

Barbora Mareková je reportérka Televíznych novín Markízy, aktuálne na rodičovskej dovolenke s dvoma malými deťmi. Za reportáže týkajúce sa zdravotníctva získala viacero ocenení.

Zuzana Pešťanská je antropologička, ktorá skúmala problematiku morálneho uvažovania a telesných symbolov v kontexte reprodukčného zdravia tehotných a rodiacich žien. Momentálne spolupracuje so Slovensko-českým ženským fondom a pôsobí ako nezávislá výskumníčka.

Zuzana Límová je nezávislá novinárka a dokumentaristka. Režírovala autorský dokument MEDZI NAMI (Before I Met You), ktorý vyvolal búrlivú diskusiu o slovenskom pôrodníctve a prispel k pozitívnym zmenám. Pravidelne publikuje a spolupracuje na vzdelávacích projektoch doma i v zahraničí.

Celý záznam diskusie si môžete pozrieť tu: http://beforeimetyoufilm.com/en/

Dokumentárny film Medzi nami, ktorý ilustruje situáciu v slovenských pôrodniciach, je dostupný online na webovej stránke: https://vimeo.com/432397313.

Webové stránky občianskych združení spomínaných v podcaste:

MAMILA, o.z. https://www.mamila.sk/sk/uvod/

Občan, demokracia a zodpovednosť http://odz.sk/

Poradňa pre občianske a ľudské práva https://www.poradna-prava.sk/

Ženské kruhy www.zenskekruhy.sk

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.