Ako bolo?

Online kurz pre tehotné ženy z Ukrajiny

V Ženských kruhoch sme usporiadali online kurz prípravy na pôrod určený pre ženy z Ukrajiny, ktorý viedla naša spolupracovníčka a dula, Lyudmilou Kovalchuk. Kurz prebiehal online a pozostával z troch častí. Prvá časť bola venovaná fyziológii pôrodu. Podrobne sme sa oboznámili s hormonálnymi procesmi, ktoré počas pôrodu zohrávajú dôležitú úlohu, ďalej čo robiť v jednotlivých fázach pôrodu, a tiež sme sa oboznámili s dýchaním, relaxačnými technikami a technikami ako pracovať so strachom.

Druhá časť bola zameraná na zmeny v organizme po pôrode, na čo treba dbať, aby sa predišlo komplikáciám a diastáze. Rozprávali sme sa tiež o starostlivosti po pôrode. Keďže prvé dni a týždne po pôrode sú veľmi dôležité na zotavenie, diskutovali sme tiež o konkrétnych opatreniach a starostlivosti, ktorú ženy v tomto období potrebujú.

V tretej časti sme sa venovali dojčeniu, ako začať úspešne dojčiť už v pôrodnici bez bolesti a použitia náhrad materského mlieka. Zamerali sme sa aj na to, čo môžu ženy očakávať počas prvého týždňa s novorodencom.

V rámci tohto kurzu sme sa tiež zamerali na priblíženie systému, ktorý funguje v pôrodniciach na Slovensku. Táto časť bola pre ženy z Ukrajiny veľmi dôležitá, pretože medzi systémami na Slovensku a na Ukrajine existujú určité rozdiely. Viaceré ženy nevedeli, kam sa majú obrátiť, pretože sa ocitli v situácii, keď zdravotnícky personál nevedel, ako má postupovať pri tehotnej žene so štatútom dočasného útočiska. Zdieľali sme teda najmä informácie o tom, kam sa obrátiť a aké práva majú tehotné ženy, ktoré prichádzajú na Slovensko a požiadajú tu o štatút dočasného útočiska.

Na kurz sa prihlásilo 24 žien z rôznych regiónov Slovenska a tiež jedna Ukrajinka, ktorá momentálne žije v Holandsku. Sme veľmi vďačné, že sme mali možnosť organizovať tento kurz s podporou grantu od Open Society Foundations: Meeting the essential SRH needs of communities affected by Ukraine Crisis in the Slovak Republic. Vďaka tomu sme mali možnosť hlbšie spoznať problémy, s ktorými sa ukrajinské ženy stretávajú v zdravotníckom systéme na Slovensku. Mohli sme tiež naviazať osobný kontakt so ženami, čo nám pomáha lepšie pochopiť problémy, s ktorými sa na Slovensku stretávajú.

Veríme, že tento kurz bol pre všetky zúčastnené ženy obohacujúci a poskytol im užitočné informácie a praktické nástroje pre prácu so strachom a neistotou. Ak by sme mali možnosť, radi by sme v budúcnosti organizovali ďalšie podobné kurzy a pomáhali ženám v ich materskej roli a zdravotnej starostlivosti. Ďakujeme vám všetkým za účasť a prajeme vám všetko najlepšie do budúcnosti.

Prinášame niekoľko hodnotení kurzu, s ktorými sa boli účastníčky kurzu ochotné podeliť:

„Rada by som napísala moje hodnotenie po absolvovaní kurzu prípravy na pôrod:

Skutočne sa mi to veľmi páčilo. Atmosféra, témy, otázky, afirmácie, ktoré naozaj fungujú. Hlas Ľudmily je veľmi príjemný a upokojujúci. Páčili sa mi cvičenia s dýchaním „Výdych, nádych –  3, 2, 1 a potom úplne uvoľnenie“. Celkovo je to veľmi zaujímavé a informatívne.

Veľmi vám ďakujem za príležitosť absolvovať tento kurz. Som presvedčená, že pred pôrodom a počas neho bude všetko v poriadku a moje telo si bude pamätať všetko, čo sme sa učili a praktizovali :). Ešte raz ďakujem.“
Natalia

„Ďakujeme za kurz. Dozvedela som sa veľa informácií, ktoré som potrebovala. Ďakujem aj za odpovede na otázky, ďakujem organizácii, ktorá kurz organizovala!“
Júlia

„Chcem zanechať hodnotenie a podeliť sa o dojmy z prednášok projektu Ženských kruhov pre tehotné ženy. Veľmi som vďačná osobne Liudmyle, ako aj sponzorom, že v takom ťažkom čase pre ukrajinské ženy poskytujete podporu: informačnú,  ako aj emocionálnu. Ženám, ktoré kvôli jazykovej bariére a sťaženému porozumeniu nemajú veľa možností, kam sa obrátiť so svojimi otázkami. Na kurze si môžu vypočuť prednášky a dostať odpovede na svoje otázky. Aj keď je to moje druhé tehotenstvo, získala som veľa užitočných a zaujímavých informácií a začala som viac dôverovať svojmu telu. Aj vďaka tomu som sa nastavila na pozitívny prirodzený pôrod. Pre mňa osobne boli veľmi užitočné dýchanie a afirmácie, ako aj bloky informácií o organizačných záležitostiach a veciach potrebných do pôrodnice. Videá v prezentácii o prirodzených pôrodoch mi dodali istotu a ukázali pôrody z iného uhla, než ako som zažila z mojej predchádzajúcej skúsenosti. Ďakujem Liudmyle za dobre štruktúrovaný materiál a za odpovede na všetky otázky účastníčok našej skupiny. S úprimnou vďakou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na vytvorení tohto projektu!

Osobne by som chcela poďakovať Liudmyle za sprevádzanie pri mojom pôrode v pôrodnici a za emocionálnu podporu po narodení dieťaťa. Pre mňa bolo veľmi dôležité cítiť podporu a mať porozumenie zdravotníckeho personálu s ohľadom na jazykovú bariéru. A tiež za citlivosť a pomoc pri nastavení dojčenia. Veľmi sa teším z toho, že sme mali príležitosť sa stretnúť a spoznať. Náhody sa nedejú :)“
Natalia

„Dobrý deň, veľmi vďačím za vašu usilovnú prácu týkajúcu sa pôrodov pre Ukrajinky. Všetko bolo maximálne zrozumiteľné a prístupné. Po absolvovaní kurzu môžem s pokojnou hlavou ísť porodiť, za čo vám ešte raz ďakujem!“
Anna

O autorke

Liudmyla Kovalchuk

Людмила Ковальчук
Практикуюча дула, авторка подкасту і блогу “One wave mamas”, лекторка курсу “Hypnobirth Slovakia”.
Досвід роботи з дітьми приніс мені розуміння куди я хочу рухатися і що створювати.
Жінка народжує і творить життя. Суспільство яке поважає жінку - поважає життя.
Тому для мене важливо підтримувати жінку в складні для неї хвилини. Я спеціалізуюся на підготовці до пологів, підтримці під час пологів та післяпологовому догляді. Я також створюю безпечний простір для жіночності в різних проявах. Для мене найголовніше в цьому процесі – повага і чуйне ставлення до жінки. Тому я пропоную простір підтримки, сповнений жіночності.