Články a rozhovory

Článok na SME o tom, ako sa za 5 rokov zmenilo pôrodníctvo na Slovensku

Napísala Ženské kruhy

V roku 2017 otriasol Slovenskom film od režisérky Zuzany Límovej – Before I Met You – Medzi nami. Z porušovania práv žien a detí pri pôrodoch a z pôrodníckeho násilia sa stala celospoločenská téma. Novinárka Mia Žureková napísala článok o tom, kam sa posunulo odvtedy za päť rokov slovenské pôrodníctvo.

Článok je rozsiahly a dotýka sa viacerých tém: od BFHI, pandémie či kompetencií pôrodných asistentiek . V našom vyjadrení sme upriamili pozornosť aj na nedostatočnú starostlivosť v popôrodnom období. Prichádza nám od vás totiž množstvo podnetov z ktorých je zrejmé, že zdravotným problémom a ťažkostiam žien po pôrode sa v rámci slovenského systému nevenuje takmer žiadna pozornosť. Zo zahraničia pritom máme dostatok príkladov dobrej a prospešnej praxe, ktorou by sme sa mali inšpirovať. Pre denník SME poskytla vyjadrenie za Ženské kruhy Miroslava Rašmanová.

Vyberáme z článku:

Na Ženské kruhy sa však v poslednom čase obrátilo viacero žien s pretrvávajúcimi problémami po nástrihu hrádze. Z celkových štatistík vyplýva, že ho vykonajú takmer každej druhej rodiacej žene, pričom v mnohých prípadoch sa tak deje rutinne a bez medicínskeho dôvodu.

“V rámci zdravotného systému tieto ženy nevedia nájsť účinnú pomoc a uspokojivé riešenie svojich ťažkostí. Na Slovensku celkovo nie je vytvorená sieť zdravotníckych služieb pre ženy, ktoré majú problémy či už s hojením rany po pôrode, zažívajú ťažkosti s dojčením alebo by potrebovali starostlivosť o duševné zdravie,” hovorí Rašmanová a dodáva, že pre veľkú skupinu žien je takáto pomoc nedostupná.

Nedostatočné je podľa nej tiež povedomie o možnostiach prevencie a podpory v oblasti duševného zdravia rodiacich žien.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.