Podcasty TV a rozhlas

Na Slovensku máme už teraz jeden z najťažších prístupov k interrupciám v Európe

Napísala Ženské kruhy

Zuzana Krišková zo Ženských kruhov pre podcast SME – Dobré ráno hovorí o rizikách návrhu zákona o interrupciách, ktorý predložila skupina poslancov okolo Anny Záborskej.


Z podcastu vyberáme:

V návrhu zákona sú tri zásadné problémové oblasti:

1. predĺženie povinného zákazu, kedy nie je možné interrupciu vykonať zo 48 hodín na 96 hodín a rozšírenie na všetky interrupcie vrátane zákrokov zo zdravotných indikácií (s výnimkou bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života ženy).

2. rozšírenie účelu zákona o umelom prerušení tehotenstva z ochrany zdravia a života ženy aj na ochranu ľudského života pred narodením. Takáto formulácia vnáša do zákona vnútorný konflikt a môže mať závažné negatívne dopady na zdravie žien.

3. zákaz reklamy, ktorý v skutočnosti znamená zákaz informácií o dostupnosti a potrebe umlého prerušenia tehotenstva.Hovorili sme tiež o dostupnosti interrupcií na Slovensku, výhrade vo svedomí a prípadoch úmrtí žien zo zahraničia.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.