Akcie a podujatia

Mikropôrod bude premietaný v 50tich mestách Slovenska!

[cvm_video id=“4620″]Na tohtoročnom medzinárodnom filmovom  festivale Ekotopfilm-Envirofilm bol premietaný aj film Mikropôrod, ktorý patrí medzi 22 ocenených filmov festivalu a získal cenu Ministerstva hospodárstva SR. Premietania sa v máji uskutočnili v dvoch mestách: v Bratislave a v Banskej Bystrici. Po premietaniach na besedách Ekológia bytia naše členky , Gabika Janovičová, Zuzana Bajkaiová a Zuzana Kostková diskutovali s prítomnými divákmi k témam prirodzených pôrodov a dôležitosti  podpory bondingu a prirodzených procesov v starostlivosti o matku a dieťa.

Mikropôrod

Film Mikroporod prináša verejnosti výsledky aktuálnych výskumov  svetových vedeckých kapacít. Ich poznanie z dobrodružnej výskumnej cesty , na ktorú sa vydali s otázkami kto naozaj my ľudia sme a ako sme ako živočíšny druh mohli tak rýchlo ochorieť. V priebehu posledného storočia sa ekosystém človeka dostal do ohrozenia. Prišli sme o tretinu diverzity mikróbov, o 1/3 sa zredukoval mikrobióm človeka. Ukazuje sa , že za nárastom civilizačných ochorení ( napr. astma,alergie,  cukrovka, celiakia, niektoré druhy rakoviny a duševné choroby…) nie sú len fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nevhodná strava a nedostatok pohybu.

Odkiaľ náš mikrobóm pochádza? Kde sú zasiate semienka nášho bakteriálneho ekosystému? Ukazuje sa , že už maternici je dieťa osídľované niektorými kolóniami baktérií.  Hlavné osídlenie nastáva počas pôrodu a bezprostredne po ňom. Nesprávnymi pôrodníckymi postupmi a zaobchádzaním s novorodencami, (napr.  umývanie po pôrode, separácia od matky, nevhodné medicínske intervencie a rutinné postupy, nárast pôrodov cisárskym rezom) vytvárame generácie detí s poškodeným imunitným systémom.

Bonding, teda nerušený kontakt matky s dieťaťom bezprostredne po pôrode, má teda nenahraditeľný význam. Tak v rovine psychologickej ale aj v rovine biologickej. Posolstvo , ktoré autori filmu Mikropôrod prinášajú, by nemalo zostať bez povšimnutia. Pristupovať k matke a dieťaťu ako k neoddeliteľnej jednotke je znakom stúpania vedomia súčasného človeka. Iste je dôležité , že zachraňujeme lesy, rieky,  prírodné bohatstvo alebo pamiatky… Ale ak nezachránime človeka….načo nám to všetko bude?  Zamerajme teda pozornosť na pôrod cez sklíčko mikroskopu. Je potrebné vrátiť sa na začiatok, tam nájdeme dôležité odpovede, ktoré si kladieme v súvislosti s budúcnosťou ľudstva.

Kde si môžete Mikropôrod pozrieť?

Dobrou správou je, že po letnej prázdninovej pauze, Ekotopfilm – Envirofilm pokračuje  v 50tich mestách Slovenska a spolu s ďalšími filmami si budete môcť pozrieť aj Mikropôrod. Presný harmonogram premietaní v jednotlivých mestách Slovenska nájdete na stránke Ekotopfilmu, www.ekotopfilm.sk . Na besedách Ekológia bytia sa môžete stretnúť s našimi členkami Gabikou Janovičovou a Zuzanou Bajkaiovou predbežne v troch mestách – 20.10. v Košiciach., 11.11. v Žiline a 29.11. v Prešove.

Srdečne vás pozývame!

O autorke