Podcasty Reprodukčné práva žien ŽK v médiách

Ľudskosť o pôrodoch a interrupciách

Napísala Ženské kruhy

Barbora Mareková sa v podcaste Ľudskosť v denníku SME rozprávala so Zuzanou Kriškovou zo Ženských kruhov o knihe NAHLAS. O tom, ako spolu súvisia témy interrupcií, pôrodov či spontánnych potratov.

“Kniha ukazuje, že skúsenosti nás žien sú rôznorodé a že nestoja proti sebe. Jedna žena šla na interrupciu, druhá žena oplakáva svoje dieťa, ktoré stratila pri spontánnom potrate, ďalšia porodila a teší sa z bábätka, ale zároveň si tam možno nesie nejakú traumu. Tieto zážitky nie sú v protiklade, ale vedľa seba.” hovorí Zuzana Krišková, ktorá sa na knihe podieľala ako editorka.

Kniha NAHLAS, o ktorej sme rozprávali v podcaste Ľudskosť, prináša 20 príbehov, v ktorých samotné ženy poukazujú na nedostatky a zlyhania systému, ktoré pocítili doslova na vlastnej koži. Popri tom popisujú často aj to, ako sa v danej chvíli cítili, ako situáciu vnímali ony a prečo boli pre ne určité veci dôležité. Rozhodnutia, či už sa týkajú pôrodu, ukončenia tehotenstva, alebo tehotenskej straty, ženy nerobia vo vákuu. Spoločenská klíma, podpora či nepodpora okolia a nastavenie systému zdravotnej starostlivosti niektoré rozhodnutia vopred predurčujú, iným môžu klásť prekážky. Každý príbeh je doplnený originálnou ilustráciou od Alexandry Just.

Kúpou knihy NAHLAS podporujete činnosť Ženských kruhov

Ďakujeme vám

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.