Ako bolo?

Košice: Beseda ku knihe NAHLAS

Napísala Ženské kruhy

Po dlhšej prestávke spôsobenej pandémiou, sme vycestovali do vzdialenejších regiónov. Stretli sme sa so ženami v Košiciach. Beseda sa konala dňa 24.9.2022. Napriek tomu, že sa niesla v komornom duchu, tak sa stretnutie predĺžilo takmer na tri hodiny.

Na stretnutie sme sa naozaj veľmi tešili a cítili sme sa medzi vami veľmi príjemne. Dozvedeli sme sa ako prebieha poskytovanie zdravotnej starostlivosti pri pôrodoch v košickom a prešovskom regióne a aké zmeny v nemocniciach si ženy želajú. Ženy zdieľali tiež svoje zážitky a očakávania spojené s pôrodom. Za občianske združenie Ženské kruhy sa besedy zúčastnili Miroslava Rašmanová a Xénia Michaličová.

Z reakcií účastníčok

O besede som sa dozvedela z Facebooku, keď som reagovala na príspevok ohľadom strachu z pôrodu. Žila som 14 rokov v Česku a po príchode na Slovensko som nemala veľmi dobré zázemie čo sa týka predpôrodnej starostlivosti a celkovo informácie o tom, ako to tu chodí. Na besede som sa toho dozvedela veľmi veľa, a musím povedať, že o kvalite pôrodníckej starostlivosti na Slovensku ma to nepresvedčilo. Preto zvažujem pôrod znova na Morave. Pri niektorých príbehoch žien sa mi veru otváral nožík vo vrecku. Som ale rada, že som išla a dozvedela sa vopred o tom, čomu všetkému sa môžem vyhnúť, keď nebudem rodiť tu. Som rada, za Ženské kruhy a za iniciatívu posúvania pôrodníctva smerom k tomu, aby žena bola vnímaná ako tá, ktorá rozhoduje o svojom tele, a nie ako pasívny objekt v rukách zdravotníkov, ktorí si s ňou robia čo chcú a čo im vyhovuje.
Katarína

Diskusia ku knihe Nahlas ma zaujala práve preto, lebo som aj ja zažila pôrodnícke násilie a vedela som, že na tomto stretnutí Ženské kruhy vytvoria bezpečné miesto, kde môžeme my ženy a matky zdieľať svoje skúsenosti bez posmechu, zľahčovania a autoritatívnej agresie.
Martina

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.