TV a rozhlas

Boli sme v relácii Kontakty

Napísala Ženské kruhy

Ženské kruhy prijali pozvanie do relácie Kontakty do Slovenského rozhlasu. Predsedníčka Ženských kruhov, Zuzana Krišková diskutovala s prednostom pôrodnice Univerzitnej nemocnice v Ružinove, Jozefom Záhumenským. Relácia niesla názov Úspechy a limity slovenského pôrodníctva. Moderovala Eva Sládková. Ďakujeme za pozvanie do relácie.

Témy, ktoré sme v relácii rozobrali:
  • Problém porušovania práv pri poskytovaní pôrodnej starostlivosti na Slovensku: Aké zistenia priniesla správa Verejného ochrancu práv o porušovaní práv žien pri pôrode na Slovensku? V čom spočíva hodnota tejto správy a z akých iných zdrojov vieme o tom, že práva žien pri pôrodoch na Slovensku sú porušované?
  • Starostlivosť a kompetencie pôrodných asistentiek počas fyziologického pôrodu: porovnanie postavenia pôrodných asistentiek na Slovensku a v zahraničí. Kontinuálna starostlivosť pôrodnou asistentkou ako bezpečný model poskytovania pôrodnej starostlivosti.
  • Prečo ženy zo Slovenska chodia rodiť do zahraničia: aké sú motivácie žien, ktoré odchádzajú rodiť do zahraničia? Akú prax vyhľadávajú?
  • Je domáci pôrod bezpečnou voľbou? K tomu, aby mohol byť domáci pôrod bezpečnou voľbou, musia byť vytvorené systémové podmienky.
  • Aké nedostatky mala pôrodná starostlivosť na Slovensku počas pandémie: s čím sa na nás obracali ženy, akú prax odporúčala napríklad Svetová zdravotnícka organizácia.

Ďalšie zdroje o témach, ktoré zazneli v relácii Kontakty

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.