Ako bolo?

Konferencia na počesť Margit Slachta v Košiciach

Viktória Ilka prednáša na konferencii v Košiciach na tému práva žien pri pôrode. Konferencia sa uskutočnila na počesť Margit Slachta
Napísala Viktória Ilka
Buďte súčasťou zmeny k lepšiemu. Vďaka Vašej podpore stojíme pri ženách už 13 rokov. Chcem podporiť

Naša podpredsedníčka Viktória Ilka sa zúčastnila významnej konferencie v Košiciach. Podujatie riešilo práva žien, medzi ktoré patria aj práva žien pri pôrode. Konferencia sa konala 10. a 11. apríla 2025 na počesť Margit Slachta.

Kto bola Margit Slachta?

Margit Slachta (1884-1974) bola významnou ženskou osobnosťou. Narodila sa práve v Košiciach. Bola prvou ženou zvolenou do maďarského parlamentu. Zároveň bola priekopníčkou v oblasti ženských práv a sociálnej spravodlivosti.

Ako zakladateľka Spoločnosti sociálnych sestier neúnavne bojovala za práva žien a zraniteľných skupín. Navyše, počas druhej svetovej vojny sa aktívne podieľala na záchrane prenasledovaných Židov. Za túto činnosť bola ocenená titulom “Spravodlivá medzi národmi”. Jej odkaz dodnes inšpiruje mnohé ženské organizácie v celom regióne.

Program a účastníčky konferencie

Program konferencie bol veľmi bohatý a zahŕňal prednášky významných osobností, okrúhly stôl ženských organizácií z Karpatskej kotliny a odborné diskusie o úlohe žien v spoločnosti.

Konferencia spájala ženy a organizácie maďarskej národnosti z celej Karpatskej kotliny. Konkrétne zo Slovenska, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Srbska. Toto unikátne prepojenie umožnilo bohatú výmenu skúseností. Súčasne posilnilo spoluprácu medzi ženskými organizáciami naprieč hranicami.

Práva žien pri pôrode

Účasť na tejto konferencii bola pre nás veľmi cenná. Umožnila nám prezentovať naše skúsenosti v oblasti práv žien pri pôrode. Zároveň sme mali možnosť naučiť sa od iných organizácií a ich prístupov.

Naša podpredsedníčka Viktória Ilka na konferencii vystúpila s rozsiahlou prednáškou. Téma znela “Kompetentný pôrod – od prenatálnych práv cez praktické uplatňovanie legislatívy až po systémové chyby”. Vo svojom príspevku sa najprv venovala dôležitým otázkam práv žien pri pôrode. Následne rozobrala praktické aspekty implementácie zákonov a na záver analyzovala aktuálne problémy v systéme.

Viktória Ilka prednáša na tému práva žien pri pôrode.

Význam takýchto podujatí

Tešíme sa, že sme mohli byť súčasťou tejto dôležitej udalosti. Podobne sme radi, že sme mohli zdieľať naše skúsenosti v oblasti práv žien pri pôrode. Veríme, že takéto podujatia prispievajú k väčšiemu povedomiu o témach, ktorým sa v Ženských kruhoch venujeme. Súčasne prispievajú k posilňovaniu postavenia žien v našej spoločnosti.

Chcete vedieť viac o svojich právach?

Práva žien pri pôrode sú téma, ktorej sa intenzívne venujeme. Každá žena si zaslúži dôstojnú a rešpektujúcu starostlivosť. Preto sme pripravili komplexné informácie o tom, aké práva máte počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.

Zistite viac o svojich právach pri pôrode →

Okrem toho ponúkame individuálne poradenstvo a podporu ženám, ktoré potrebujú pomoc pri presadzovaní svojich práv v zdravotníckych zariadeniach.

Podporte našu prácu

Naša činnosť je možná vďaka podpore darcov. Pomáhame ženám bezplatne. Preto sme závislí od darov od ľudí, ktorí veria v našu misiu. Každý príspevok nám umožňuje pokračovať v boji za práva žien pri pôrode.

Podporiť finančne →

Vaša podpora nám umožňuje organizovať vzdelávacie aktivity, poskytovať poradenstvo a presadzovať systémové zmeny v pôrodnej starostlivosti.

Buďte súčasťou zmeny k lepšiemu. Vďaka Vašej podpore stojíme pri ženách už 13 rokov. Chcem podporiť

O autorke

Viktória Ilka

Mgr. Viktória Ilka vyštudovala právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po absolvovaní univerzity vykonávala koncipientsku prax v Göteborgu. Roky strávené vo Švédsku boli pre ňu rozhodujúce nielen z hľadiska prehĺbenia právnickej profesie a jazykových znalostí, ale aj preto, že v tomto období porodila svoje prvé dieťa. Skúsenosti so škandinávskou tehotenskou starostlivosťou a pôrodníctvom ju motivovali na získanie dodatočných kvalifikácií a stala sa tak poradkyňou dojčenia, nosenia a dulou. Medzičasom sa presťahovala späť na Slovensko, priviedla na svet svoje druhé dieťa a našla vlastnú cestu, ktorá pramení zo splynutia právnickej profesie a podpory žien v perinatálnom období.

Ženské kruhy