Články a rozhovory

Denník N o kontakte koža na kožu

Napísala Ženské kruhy

Kontakt koža na kožu po pôrode by mal byť bežnou praxou tak po vaginálnych pôrodoch ako aj po pôrodoch cisárskym rezom. Od žien ale aj z prieskumu, ktorý sme robili spoločne s občianskym združením MAMILA vieme, že podpora kontaktu koža na kožu bezprostredne po pôrode stále nie je v nemocniciach na Slovensku bežná prax.

V článku Denníka N sa dočítate tak o zisteniach z prieskumu ako aj tom, prečo poškodzujúca prax na Slovensku stále pretrváva.

Vyberáme z článku:

Z rozhovorov s rodičkami a z dotazníkov, ktoré ženy vypĺňajú, podľa Rašmanovej plynie, že veľakrát sa zdravotnícky personál drží neaktuálnych informácií, napríklad o podchladení dieťaťa pri kontakte koža na kožu. „Často nie je sú ani priestory pôrodnice uspokojivé a oddelenie šestonedelia a novorodenecké oddelenie sú na inom poschodí. Organizácia práce sa potom prispôsobuje skôr potrebám personálu, než potrebám žien a detí.“

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.