Články a rozhovory

Denník N o kontakte koža na kožu

Screenshot z webu. text: Otakar Horák Fotografia: Žena má v náručí nahé bábätko. Sú prikrytí plachtou a ležia na nemocničnej posteli. Text: Pátrali sme, aký význam má kontakt koža na kožu po pôrode a prečo sa časť zdravotníckeho personálu nedrží medicíny založenej na dôkazoch.
Napísala Ženské kruhy

Denník N sa rozhodol venovať téme kontaktu koža na kožu po pôrode. Kontakt koža na kožu po pôrode by mal byť bežnou praxou tak po vaginálnych pôrodoch ako aj po pôrodoch cisárskym rezom. Od žien ale aj z prieskumu, ktorý sme robili spoločne s občianskym združením MAMILA vieme, že podpora kontaktu koža na kožu bezprostredne po pôrode stále nie je v nemocniciach na Slovensku bežná prax.

V článku Denníka N sa dočítate tak o zisteniach z prieskumu ako aj tom, prečo poškodzujúca prax na Slovensku stále pretrváva.

Denník N – úryvok z článku

Z rozhovorov s rodičkami a z dotazníkov, ktoré ženy vypĺňajú, podľa Rašmanovej plynie, že veľakrát sa zdravotnícky personál drží neaktuálnych informácií, napríklad o podchladení dieťaťa pri kontakte koža na kožu. „Často nie je sú ani priestory pôrodnice uspokojivé a oddelenie šestonedelia a novorodenecké oddelenie sú na inom poschodí. Organizácia práce sa potom prispôsobuje skôr potrebám personálu, než potrebám žien a detí.“

Viac o kontakte koža na kožu si môžete prečítať aj na našich webových stránkach napríklad TU. V časti Kontakt koža na kožu nájdete odborné odporúčania, skúsenosti žien ale aj príklady dobrej praxe napríklad pri pôrode cisárskym rezom. Špeciálnu pozornosť venujeme predčasne narodeným deťom, pre ktoré je kontakt koža na kožu život zachraňujúcou intervenciou.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.