Baby-friendly Iniciatíva Články a rozhovory

Výsledky prieskumu podpory dojčenia

Napísala Ženské kruhy

Ženy v meste: Väčšina žien a bábätiek je v nemocniciach oddeľovaná

Z prieskumu vyplynulo, že dve tretiny žien nezažili kontakt koža na kožu po pôrode a že táto situácia sa za posledné dva roky nezlepšila. Ženy a bábätká sú v nemocniciach oddeľované: viac ako 80 % žien neinformoval personál o dôležitosti kontaktu koža na kožu a viac ako polovica nemala možnosť byť so svojim bábätkom počas celého pobytu v nemocnici. Každá druhá žena nedostala pomoc s dojčením a až 61 % detí bolo už v nemocnici dokrmovaných umelým mliekom. Dokrmovanie umelým mliekom je pritom najvýznamnejší parameter, v ktorom sa odráža kvalita pomoci s dojčením.

AhojMama: „Od zúfalstva som sa rozplakala…“ Nemocnice sa v podpore dojčenia nezlepšili, naopak, ukázal prieskum

keď som sa od zúfalstva rozplakala, prišla mi pomôcť jedna sestrička. No dcéru hneď dokrmovali fľašou, dali jej cumeľ bez môjho vedomia. V podstate sa ma nik na nič nepýtal… Bohužiaľ, dojčenie sa nám nepodarilo rozbehnúť… Pôrodnicu som si vybrala preto, lebo vraj podporujú všetko. Opak je pravdou.“

Jeden z početných príbehov žien, ktoré prináša najnovšia monitorovacia správa občianskych združení MAMILA a Ženské kruhy o podmienkach v slovenských nemocniciach za posledné dva roky, ilustruje smutnú realitu.

TERAZ.sk: Podpora dojčenia v nemocniciach sa nezlepšuje

Bratislava 31. marca (TASR) – Podpora dojčenia v nemocniciach sa nezlepšuje. Za posledné dva roky stúpol počet detí dokrmovaných umelým mliekom. Upozorňujú na to občianske združenia Mamila a Ženské kruhy, ktoré o podpore dojčenia zrealizovali prieskum.

„Viac ako 80 percent žien neinformoval personál o dôležitosti kontaktu koža na kožu a viac ako polovica nemala možnosť byť so svojim bábätkom počas celého pobytu v nemocnici. Každá druhá žena nedostala pomoc s dojčením a až 61 percent detí bolo už v nemocnici dokrmovaných umelým mliekom,“ uviedli občianske združenia.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.