Ústavný súd varuje, že priznať absolútnu ochranu životu pred narodením zákonom, by malo potenciálne deštruktívne účinky na Slovenskú republiku ako právny štát.
V bežnom živote nepoužívame ťažký právnický ani medicínsky jazyk. Tehotné ženy nehovoria o plode, hovoria o bábätku, ktoré čakajú. Pojmy ako embryo, plod alebo život pred narodením majú však svoj zmysel, pretože okrem vývojového štádia vyjadrujú aj stav fyzickej závislosti od ženy. V predchádzajúcom blogu sme vysvetlili, že ľudský život pred narodením nie je subjektom/nositeľom práv. Tým sa stáva až po narodení.
Počas tehotenstva a pôrodu sa ženy môžu ocitnúť v dilemách, pri ktorých automaticky zohľadňujú nielen svoje zdravie, ale aj to, aké dopady bude mať ich rozhodnutie na zdravie dieťaťa. V praxi to znamená, že rozhodnutia o zdravotnej starostlivosti v tehotenstve a pri pôrode robia ženy. Ani pri najlepšej vôli nevie nikto zaručiť, ktoré z rozhodnutí je to správne. Ak by aj ich rozhodnutie malo negatívny dopad na zdravie alebo život plodu, tak ich za to nebudeme ako spoločnosť trestať. Právo rozhodovať o okolnostiach tehotenstva a pôrodu ženám garantuje Ústava SR. Sú však krajiny kde právna úprava umožňuje ženy za ich rozhodnutie trestať a odoberá im právo robiť počas tehotenstva a pôrodu slobodné informované rozhodnutia.