Baby-friendly Iniciatíva Blog

Iniciatíva Baby Friendly Hospital: po 25 rokoch stále na začiatku

Reagujeme na tvrdenia v článku Denníka N z 21. januára Ani jedna pôrodnica nemá certifikát Nemocnica priateľská k deťom. Niektoré ho ani nechcú, ktoré protirečia samy sebe. V článku sa oslovení odborníci a oborníčky celú dobu nevedia zhodnúť, či sa dojčenie v nemocniciach podporuje alebo nepodporuje, či je to jednoduché alebo ťažké, či to vlastne je o dojčení alebo nie je, a či nemocnice dojčenie chcú podporovať alebo nechcú.

Prečítajte si celý blog

O autorke

Miroslava Rašmanová

K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedla osobná skúsenosť a presvedčenie, že nie je jedno ako je poskytovaná zdravotná starostlivosť pri pôrode. Zaujímam sa najmä o nastavenia systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách, podporu dojčenia a materských kompetencií. Snažím sa tieto témy spracovávať do hĺbky, s prihliadnutím k tomu, že konečná voľba je vždy aj tak na individuálnej žene. Som presvedčená, že ženy dokážu robiť rozhodnutia o svojom tele a zdraví počas pôrodu a že neexistuje jedno správne rozhodnutie pre všetky. Každá žena má za sebou určité skúsenosti a nachádza sa v inej životnej situácii. Od toho sa odvíjajú aj jej individuálne potreby a hodnotové preferencie.

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.