Baby-friendly Iniciatíva

Baby friendly: Prečo 9 nemocníc nevykonalo nápravu?

Napísala Ženské kruhy

Program Svetovej zdravotníckej organizácie s názvom Nemocnice baby-friendly (BFH) je minimálnou požiadavkou pre podporu dojčenia v zdravotníckych zariadeniach.

Je jedným z faktorov, podľa ktorého sa ženy rozhodujú pri výbere pôrodnice. Plaketa BFH pre ženy znamená, že sa môžu na podporu dojčenia v nemocnici spoľahnúť. V súčasnosti na Slovensku ani jedna z nemocníc nemá plaketu BFH. Napriek tomu mnohé nemocnice uvádzali na svojich webových stránkach informácie, ktorými sa snažili vzbudiť dojem, že majú plaketu, prípadne samozvane vyhlasujú, že postupujú v súlade s programom BFH.

Občianske združenia Ženské kruhy a MAMILA v júli 2021 vydali monitorovaciu správu „Baby-Friendly: Na webové stránky nemocníc sa nedá spoľahnúť.“

Z 23 nemocníc, ktoré sme informovali o skutočnosti, že na svojich webových stránkach uvádzajú nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o programe BFH, 14 nemocníc vykonalo nápravu. 9 nemocníc nápravu stále nevykonalo.

Prečítajte si, ktoré to boli v našom blogu.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.