Podcasty Trauma

Aj duševné zdravie je zdravie

Napísala Ženské kruhy

Špeciálny diel podcastu Ženských kruhov vznikol v spolupráci s Filmovým festivalom Jeden svet. ide o záznam diskusie Aj duševné zdravie je zdravie – Odchádzajú ženy z pôrodníc skutočne zdravé?

Posttraumatická stresová porucha je choroba doposiaľ vnímaná ako následok závažnej traumatickej udalosti v živote človeka, ako je napr. vojna, autonehoda, smrť blízkeho človeka, týranie alebo sexuálne zneužívanie. Nikdy sme si takúto závažnú chorobu nespájali s pôrodom, ktorý sa síce všeobecne vníma ako nebezpečný, ale stále „najkrajší“ zážitok v živote ženy. I keď lekári vedia o zmenenom správaní žien po pôrode, často ho označujú ako popôrodnú depresiu (popôrodné blues, laktačnú psychózu), ktorá sa spája so zmenami hladiny hormónov po pôrode. Navyše sú žena i dieťa po pôrode na pohľad zdravé, preto je ťažké uveriť, že žena zažíva bolesť a pôrod vníma ako traumatický zážitok. Samotná žena niekedy nedokáže rozpoznať, čo sa s ňou naozaj deje, a to negatívne ovplyvňuje jej každodenný život.

Diskutovať budú: – Maia Martiniak (režisérka filmu Neviditeľná) – Zuzana Krišková (predsedníčka združenia Ženské kruhy) – Jozef Hašto (psychiater a psychoterapeut, Pro mente sana, Bratislava)
Moderuje novinárka Barbora Mareková.

Trailer k filmu NEVIDITEĽNÁ
Zoznam psychologických ambulancií, ktoré vyyužívajú metódu EMDR
Články o traume na webe Ženských kruhov

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.