Podcasty Trauma

Aj duševné zdravie je zdravie

Napísala Ženské kruhy

Špeciálny diel podcastu Ženských kruhov vznikol v spolupráci s Filmovým festivalom Jeden svet. Ide o záznam diskusie Aj duševné zdravie je zdravie – Odchádzajú ženy z pôrodníc skutočne zdravé? Je venovaný téme duševného zdravia po pôrode.

Duševné zdravie po pôrode

Posttraumatická stresová porucha je doposiaľ vnímaná ako následok závažnej traumatickej udalosti. Napríklad ako vojna, autonehoda, smrť blízkeho človeka, týranie alebo sexuálne zneužívanie. V minulosti sme si takúto závažnú chorobu nespájali s pôrodom. Ten sa síce všeobecne vníma ako nebezpečný, ale stále „najkrajší“ zážitok v živote ženy. I keď lekári vedia o zmenenom správaní žien po pôrode, často ho označujú ako popôrodnú depresiu či popôrodné blues. Tie spájajú skôr so zmenami hladiny hormónov po pôrode. Navyše sa javia byť žena i dieťa po pôrode na pohľad zdravé. Preto je ťažké uveriť, že žena zažíva bolesť a pôrod vníma ako traumatický zážitok. Samotná žena niekedy nedokáže rozpoznať, čo sa s ňou naozaj deje, a to negatívne ovplyvňuje jej každodenný život.

Diskutovali:

Maia Martiniak (režisérka filmu Neviditeľná)
Zuzana Krišková (predsedníčka združenia Ženské kruhy)
Jozef Hašto (psychiater a psychoterapeut, Pro mente sana, Bratislava)
Moderovala novinárka Barbora Mareková.

Trailer k filmu NEVIDITEĽNÁ
Zoznam psychologických ambulancií, ktoré vyyužívajú metódu EMDR
Články o traume na webe Ženských kruhov

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.