Baby-friendly Iniciatíva ŽK v médiách

AhojMama: Nemocnice zavádzajú o BFHI

Napísala Ženské kruhy

Nedokázali to za viac než 25 rokov, no nemajú zábrany chváliť sa, že áno. Vyše dvadsať slovenských nemocníc, vrátane viacerých najväčších, si na svojich weboch nepravdivo uvádza, že spĺňajú kritériá programu baby-friendly (priateľské k deťom). Poukázali na to združenia Ženské kruhy a MAMILA v spoločnej monitorovacej správe „Baby-friendly: Na webové stránky nemocníc sa nedá spoľahnúť“.

Prečítajte si celý článok na portáli AhojMama. Autorka v ňom spravila aj vlastný prieskum medzi nemocnicami a požiadala ich o vyjadrenie. Napríklad nemocnica v Banskej Bystrici nevidí problém v tom, že na svojom webe uvádza nepravdivú informáciu. Hoci nemá už plaketu BFH, tak všetky podmienky BFH naďalej spĺňa. A to napriek tomu, že to, či nemocnica spĺňa alebo nespĺňa podmienky BFH, môže skonštatovať až externá hodnotiaca komisia, ktorá na základe kontroly udelí alebo neudelí nemocnici plaketu BFH.

Vyberáme z článku AhojMama

Nemocnica na webe uvádza, že ako prvé oddelenie v SR získalo titul Baby Friendly Hospital a ako jediné získalo následnú recertifikáciu v roku 2007. „Oficiálna platnosť certifikátu nemocnici momentálne vypršala, avšak klinika aj naďalej spĺňa všetky kritéria Baby friendly hospital,” uvádza web nemocnice. To, či ho spĺňa, však nemocnici nik oficiálne nepotvrdil, ako už spomínala Miroslava Rašmanová.

Ďalšia nemocnica, v Liptovskom Mikuláši, zareagovala zasa na výzvu Ženských kruhov a informáciu o BFHI zo svojho webu ešte v piatok odstránila.

Ako ďalej?

O odpovediach jednotlivých nemocníc, ale aj štátnych inštitúcií, ktoré sú zodpovedné za kontrolu informácií uvádzaných na webových stránkach nemocníc, vás budeme priebežne informovať. Na jeseň prinesieme kompletný prehľad nemocníc, ktoré zavádzajúce alebo klamlivé informácie na svojich webových stránkach odstránili. Informovať budeme tiež o tých, ktoré tak neučinili a naďalej prostredníctvom webových stránok zavádzajú verejnosť aj budúce rodičky. Tehotné ženy majú právo na pravdivé informácie, ktoré sú jedným z predpokladov, aby si mohli slobodne vybrať pôrodnicu, v ktorej sa rozhodnú rodiť. Na základe nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií nie je možné robiť informované rozhodnutia

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.