Blog Reprodukčné práva žien

Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta

V druhom čítaní je za relatívne krátky čas už devätnásty návrh na sprísnenie interrupčnej legislatívy. Anna Záborská nazvala svoj návrh zákona cynicky „O pomoci tehotným ženám“. Ak by prešiel, v skutočnosti tehotné ženy ohrozí.

Viac ako 200 lekárok, lekárov a iného zdravotníckeho a odborného personálu v otvorenom liste žiadajú poslankyne a poslancov, aby nezahlasovali za návrh zákona Anny Záborskej. Považujú ho za neodborný a ohrozujúci tehotné ženy (tu si môžete prečítať celý list).

Anne Záborskej sa podarilo presvedčiť časť poslancov a poslankýň, že interrupcie sú zákroky, ktoré považuje celá spoločnosť za „zlo“, ktoré treba eliminovať. Sama sa netají tým, že jej cieľom je, aby žiadna žena nešla na interrupciu.

O autorke

Miroslava Rašmanová

K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedla osobná skúsenosť a presvedčenie, že nie je jedno ako je poskytovaná zdravotná starostlivosť pri pôrode. Zaujímam sa najmä o nastavenia systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách, podporu dojčenia a materských kompetencií. Snažím sa tieto témy spracovávať do hĺbky, s prihliadnutím k tomu, že konečná voľba je vždy aj tak na individuálnej žene. Som presvedčená, že ženy dokážu robiť rozhodnutia o svojom tele a zdraví počas pôrodu a že neexistuje jedno správne rozhodnutie pre všetky. Každá žena má za sebou určité skúsenosti a nachádza sa v inej životnej situácii. Od toho sa odvíjajú aj jej individuálne potreby a hodnotové preferencie.