Baby-friendly Iniciatíva Tlačové správy

Prieskum podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach 2015

MAMILA a Ženské kruhy monitorujú podporu dojčenia v nemocniciach. Preto pripravili prieskum, ktorý doposiaľ vyplnilo viac ako 4 700 žien.

MAMILA a Ženské kruhy monitorujú podporu dojčenia v nemocniciach. Preto pripravili prieskum, ktorý doposiaľ vyplnilo viac ako 4 700 žien. O výsledkoch prieskumu za roky 2010 až 2014 sme informovali v tlačovej správe. Prieskum je možné vyplniť aj v súčasnej dobe, vďaka čomu môžeme dlhodobo sledovať trendy a tak porovnať predchádzajúce výsledky so súčasnou situáciou.

Čo sa teda v pôrodniciach zmenilo za posledných 18 mesiacov?

U žien, ktoré porodili v slovenských pôrodniciach od 1. 1. 2015 do 30. 8. 2016 (1013 respondentiek) sme oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenali miernu zmenu k lepšiemu (17,7 % v rokoch 2010 – 2015 vs. 23,8 % od roku 2015) v otázke kontaktu koža na kožu v trvaní aspoň jednu hodinu bezprostredne po pôrode. Avšak aj naďalej viac ako 75 % matiek a detí nemá možnosť byť spolu v kontakte koža na kožu po pôrode.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Tento graf ukazuje trend podľa jednotlivých rokov v nemocniciach s titulom baby-friendly a bez titulu

Čísla z nášho prieskumu pritom môžu byť v skutočnosti nadhodnotené, keďže respondentky – návštevníčky stránok www.mamila.sk a www.zenskekruhy.sk mali prístup k informáciam o prospešnosti kontaktu koža na kožu bezprostredne po pôrode.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Tento graf ukazuje percento žien, ktoré boli v kontakte koža na kožu po pôrode v rokoch 2015 – 2016. Tmavohnedá horná čiara predstavuje nemocnice s baby-friendly titulom. Bledohnedá spodná čiara sú nemocnice bez titulu, pričom tieto dva údaje sa takmer nelíšia.

 

Informácie týkajúce sa správnej polohy pri dojčení, prisatia či pitia z prsníka, neobmedzenej dĺžky pitia a intervalov dojčenia naďalej nedostáva viac ako polovica žien. V tomto smere nenastal žiadny významný posun a aj naďalej nie je rozdiel medzi nemocnicami, ktorú sú baby-friendly a ostatnými nemocnicami.

Viac ako 30 % žien stále uvádza, že personál im nedokázal poskytnúť účinnú pomoc s dojčením, keď ju potrebovali.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][sdm_download id=”4609″ fancy=”0″ button_text=”Stiahnite si tlačovú správu k podpore dojčenia”]

Prečítajte si príbehy žien z BFH nemocníc

Všetky grafy ako aj príbehy žien

 

Foto: Rachel Coleman, Flickr

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

O autorke