MAMILA a Ženské kruhy monitorujú podporu dojčenia v nemocniciach. Preto pripravili prieskum, ktorý doposiaľ vyplnilo viac ako 4 700 žien. O výsledkoch prieskumu za roky 2010 až 2014 sme informovali v tlačovej správe. Prieskum je možné vyplniť aj v súčasnej dobe, vďaka čomu môžeme dlhodobo sledovať trendy a tak porovnať predchádzajúce výsledky so súčasnou situáciou.
Čo sa teda v pôrodniciach zmenilo za posledných 18 mesiacov?
U žien, ktoré porodili v slovenských pôrodniciach od 1. 1. 2015 do 30. 8. 2016 (1013 respondentiek) sme oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenali miernu zmenu k lepšiemu (17,7 % v rokoch 2010 – 2015 vs. 23,8 % od roku 2015) v otázke kontaktu koža na kožu v trvaní aspoň jednu hodinu bezprostredne po pôrode. Avšak aj naďalej viac ako 75 % matiek a detí nemá možnosť byť spolu v kontakte koža na kožu po pôrode.
Čísla z nášho prieskumu pritom môžu byť v skutočnosti nadhodnotené, keďže respondentky – návštevníčky stránok www.mamila.sk a www.zenskekruhy.sk mali prístup k informáciam o prospešnosti kontaktu koža na kožu bezprostredne po pôrode.
Informácie týkajúce sa správnej polohy pri dojčení, prisatia či pitia z prsníka, neobmedzenej dĺžky pitia a intervalov dojčenia naďalej nedostáva viac ako polovica žien. V tomto smere nenastal žiadny významný posun a aj naďalej nie je rozdiel medzi nemocnicami, ktorú sú baby-friendly a ostatnými nemocnicami.
Viac ako 30 % žien stále uvádza, že personál im nedokázal poskytnúť účinnú pomoc s dojčením, keď ju potrebovali.
Prečítajte si príbehy žien z BFH nemocníc
Všetky grafy ako aj príbehy žien
Foto: Rachel Coleman, Flickr