Podcasty Pôrodná asistencia

Práca pôrodnej asistentky v Nemecku a vo Švajčiarsku

Napísala Ženské kruhy

Zuzana Krišková sa rozprávala s pôrodnou asistentkou Martinou Ološtiakovou, ktorá hovorila o svojich skúsenostiach zo štúdia a neskôr samostatnej praxe pôrodnej asistentky v Nemecku. V súčasnosti pracuje Martina v pôrodnom dome vo Švajčiarsku.

Tento podcast vznikol s finančnou podporou Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku.

Vznik našich podcastov môžete finančne podporiť aj vy.

Martina Ološtiaková študovala pôrodnú asistenciu v Tübingene (Nemecko). Od 2007 do mája 2019 pracovala ako samostatná pôrodná asistentka vo Freiburgu. Ponúkala kompletnú starostlivosť pre ženy/rodiny počas tehotenstva, šestonedelia a počas celej doby dojčenia. Taktiež viedla prípravné kurzy, kurzy popôrodnej gymnastiky a kurzy masáže bábätiek. Prvých šesť rokov sprevádzala aj pôrody, či už doma alebo v nemocnici. Od mája 2019 pracuje v pôrodnom dome Matthea v Bazileji (Švajčiarsko), kde sa stará o ženy a novorodencov počas prvých dňoch šestonedelia a vedie kurzy popôrodnej gymnastiky.

Martina vyrástla v Bratislave, kde ukončila Grafickú priemyslovku. Po neuspokojúcom štúdiu propagácie na FFUK toto štúdium prerušila a odišla žiť na lazy pri Zvolene. Tu strávila tri dôležité roky svojho života, pochopila pre seba podstatné veci. Tehotná odišla aj s priateľom do Freiburgu, kde aj ostala a zapustila korene. Je matkou dvoch dospelých detí. Jej srdcové témy sú: jej práca, ženská solidarita, zdravie, knihy, hory, balkónová „záhradka“ a trvalá udržateľnosť.

Pôrodný dom vo Švajčiarsku

Viac informácii o pôrodnej asistencii nájdete na našom webe v kategórii pôrodná asistencia.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.