Články a rozhovory

Pôrodnice pre ženy

Napísala Ženské kruhy

Zdieľame článok Zuzany Límovej, v ktorom sa venuje zaujímavej téme: Ako by vyzerali naše domy, ulice či mestá podľa žien? V článku nájdete časť venovanú tomu, aké vybavenie a úpravu priestoru potrebujú ženy v pôrodniciach. Vyberáme z článku:

Hoci je pôrodnica miestom, kde zažívame jeden z najsilnejších okamihov svojho života, zriedkakedy (ak vôbec) sú jej priestory postavené v súlade s potrebami žien a ich detí. Ako by si ideálnu pôrodnú izbu predstavovali ony, zisťovala organizácia Ženské kruhy.

„Mala by byť miestom, kde sa dá vytvoriť intímne prostredie a kde bude žena tráviť čas od začiatku do konca pôrodu, bez zbytočných presunov,“ vysvetľuje Zuzana Krišková, predsedníčka občianskeho združenia angažujúceho sa za pozitívne zmeny v slovenskom pôrodníctve. Žien, z ktorých väčšina už rodila, sa opýtala, čo by mali mať počas pôrodu k dispozícii. Na jeho hladký priebeh má totiž zásadný vplyv aj príjemné a bezpečné prostredie.

Celý článok si môžete prečítať TU

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.