Druhá doba pôrodná

Ochrana hrádze pri pôrode teplými obkladmi

O spôsoboch ochrany hrádze sme už písali v článku Spôsoby predchádzania poraneniam hrádze pri pôrode. Kľúčové pri ochrane je šetrné tlačenie podľa pocitov ženy a slobodná voľba polohy, čo zatiaľ nie je na Slovensku rutinným postupom. Podľa informácií, ktoré máme od žien, a podľa dostupných štatistík sa v slovenských nemocniciach ešte stále bežne stretávajú s neefektívnymi a vedecky vyvrátenými spôsobmi ochrany hrádze. Najmä s nástrihom, prípadne s masážou hrádze počas druhej doby pôrodnej.  V tomto článku sa bližšie pozrieme na tieto praktiky, najmä na teplé obklady.

Nástrih hrádze

V slovenských pôrodniciach sa ešte stále používa rutinný alebo liberálny nástrih hrádze , ktorý je ženám prezentovaný ako prevencia pred natrhnutím,či neskoršími problémami s panvovým dnom. Veľa žien sa pri pôrode stretlo s vetou: „Buď vás trošku nastrihnem, alebo sa škaredo potrháte,“  a to napriek vedeckým dôkazom, že rutinné používanie nástrihu hrádze neprináša zlepšenie zdravia žien a, samozrejme, nie je spôsobom ochrany hrádze pred poranením. Sám osebe je vážnym poranením ženského tela.

Masáž hrádze

Tiež často používaná technika je masáže hrádze. Vykonáva sa tak, že počas druhej doby pôrodnej asistujúca osoba uchopí hrádzu z vonkajšej strany palcom a vnútornej strany hrádze ukazovákom a prostredníkom, pričom prstami prechádza z jednej strany hrádze na jej druhú stranu a hrádzu prstami naťahuje. Žena musí byť pri takejto masáži v polohe poloľah či polosed. Ženám býva odmietaná slobodná voľba pohybu počas druhej doby pôrodnej s odôvodnením, že v inej polohe im personál nemá ako chrániť hrádzu pred poranením.

Masáž hrádze podľa štúdií nielen, že nepredchádza poraneniam, ale pre mnohé ženy môže byť tento spôsob nepríjemný až nesmierne bolestivý.

Teplý obklad

Podľa Cochrane analýzy, ktorá porovnávala použitie teplého obkladu s masážou hrádze počas pôrodu, znižuje teplý obklad výskyt poranení hrádze až o 50 %. Hrádza sa dá chrániť aj bez toho, aby žena ležala či sedela na kresle. Okrem iného s pomocou u nás takmer neyužívanej metódy, pri ktorej sa prikladajú teplé vlhké obklady na hrádzu. Príjemné teplo má blahodarný vplyv, teplý obklad uvoľnuje tkanivá, spôsobuje uvoľnenie hrádze počas toho, ako ňou prechádza hlavička dieťaťa. Uvoľnenie je prirodzene prítomé napríklad pri pobyte v teplej vode.

Ak žena rodí mimo vody, teplé obklady je možné prikladať na hrádzu počas celej druhej doby pôrodnej. Žena má počas aplikácie teplých obkladov slobodnú voľbu pohybu. Nemusí byť v polohe, ktorá vyhovuje personálu. Môže kľačať, stáť, čupieť, atď. Obklad môže byť čistá látka namočená v teplej vode z vodovodu. Priebežne je potrebné ho opakovane namáčať, aby nevychladol. 

Ženám nie je v našich pôrodniciach teplý obklad bežne nielen ponúkaný, ale často ani dopriaty. Mnohé ženy majú vo svojich pôrodných prianiach požiadavku na jeho použitie. Pri konzultácii pôrodného priania im aplikáciu obkladu prisľúbia, no na pôrodnej sále sa situácia zmení a aplikácia obkladu je zamietnutá. Ako dôvod uvádza personál, že pri pôrode môže použiť iba sterilný materiál a obklad nie je sterilný.

Výsledky spomínanej Cochrane analýzy ukazujú, že použitie teplého obkladu počas druhej doby pôrodnej je nielen efektívnym, ale pre ženy aj prijateľným spôsobom ochrany hrádze. Nespôsobuje bolesť, naopak, ženami je vnímaný ako príjemný. O možnosti a prospešnosti jeho použitia by mali byť informované personálom pri pôrode.

Požiadali sme o vyjadrenie pôrodné asistentky z Českej republiky, ktoré teplé obklady na hrádzu úspešne využívajú.

Anna Kohutová

Teplý obklad minimalizuje riziko poranenia hrádze pri pôrode, ako sa ukazuje v mojej 5 ročnej praxi, počas ktorej teplé obklady využívam. Teplo samo osebe zmierňuje pocit pálenia a rezania pri pôrode hlavičky. Hrádzu teplo zmäkkčuje. Ak v tejto chvíli žena súhlasí, prikladám jej na hrádzu jemnú tkaninu namočenú do odvaru z byliniek, najčastejšie rozmarínu, ruže a levandule. Teplo má okamžitý účinok, žena sa vďaka nemu dokáže uvoľniť a púšťať pomaly sa rodiacu hlavičku bez tlačenia. Pomalý priechod hlavičky tiež eliminuje riziko natrhnutia hrádze. Teplý obklad vždy prikladám i do oblasti klitorisu a pyskov, čo ženy opisujú ako veľkú úľavu. Tou istou rukou spomaľujem priechod hlavičky.

Nikdy nerozťahujem hrádzu svojimi prstami, ako sa to často deje v praxi. Pretože je to pre ženu veľmi bolestivý manéver, v dôsledku ktorého sa jej hrádza dostáva do napätia, čo opät zvyšuje riziko natrhnutia. Jemnosť v spojení s teplom, rešpektom a kontrolou ženy, je dôležitá rola pôrodnej asistentky. Ženy si veľmi často vo chvíli pôrodu hlavičky želajú siahnuť si na hlavičku dieťatka. To veľmi vítam a rodiace ženy v tom podporujem. Dochádza tak k silnému prepojeniu matky a dieťaťa, žena má pocit, že má svoj pôrod vo svojich rukách. V takom prípade používam iba jednu ruku, ktorá spočíva na hrádzi, hrádzu nahrievam a pritom chránim. Bola som svedkom pôrodov bez akéhokoľvek môjho dotyku a ani v tomto prípade nedošlo k rozsiahlemu poraneniu. Prajem všetkým ženám jemný a rešpektujúci pôrod bez poranení na tele i duši.

Anna Fančovičová

Hrádzu začínam nahrievať, keď žena už cíti tlaky na konečník. Je jedno, v akej je polohe, pokojne polohy aj mení. Nahrievam ju tkaninou alebo rúškou z pôrodného balíka. Látku namočím do dosť teplej vody a priložím na celú oblasť hrádze. Vždy, keď obklad vychladne, znova ho namočím. Keď sa už tlačí hlavička, ešte potriem oblasť rodidiel olejom, aby to lepšie kĺzalo a pokračujem s nahrievaním. Čim dlhšie sa nahrieva, tým lepšie výsledky. Alternatívou sú relaxácie vo vani, v teplej vode.

Na argument, že na hrádzu sa smie prikladať iba sterilný materiál hovorím, že to nie je rozumný argument. Ak odteká plodová voda, všetky nečistoty splachuje, nehladiac na to, že rúška sa prikladá na rodidlá z vonkajšej strany. To by s touto logikou museli byť sterilné aj napríklad nohavice. Nikdy sme nezaznamenali ani náznak nejakej infekcie alebo podobne. Naopak, ženy sa lepšie uvoľnili, vďaka tomu teplu majú taký pocit bezpečia , že to tam dole niekto stráži a to bábätko nevypadne von.

Pôrod nemusí byť absolútne sterilná záležitosť. Z praktických dôvodov tečie voda smerom von, aby spláchla nečistoty. Naopak, sterilné prostredie je potrebné pri ošetrení poranenia, keď je narušené tkanivo.

Šárka Janáčová

Na nahrievanie používam jednorazovú bavlnenú rúšku alebo froté tkaninu, ktorú si žena prinesie. Začínam podľa situácie a podľa toho, ako potrebuje žena. Niekedy sa potrebuje uvoľniť a teplo jej robí dobre, tak kľudne nahrievam už pri leme. Inak keď je zájdená bránka alebo keď sa už prerezáva hlavička. Záleží aj, koľko mám času a či je žena prvo- alebo viacrodička. Rúšku nahrejem teplou vodou čo najviac, ako je možné, a celou svojou dlaňou priložím na hrádzu, konečník a oblasť veľkých a malých pyskov. Väčšinou takto nechám dve kontrakcie a znova nahrievam. Zatiaľ to bolo všetkým ženám príjemné, ešte sa mi nestalo, že by niektorá odmietla alebo nechcela. Pomyselne sa snažia dieťatko pustiť von do teplej dlane a pomáha im to pri tlačení. Rúšku držím po celý čas prerezávania hlavičky a zároveň sa snažím držať a chrániť hrádzu.

Osobné skúsenosť s teplými obkladmi pri pôrode

Pri mojom druhom pôrode použila pôrodná asistentka teplý obklad na hrádzu. Rodila som v polohe na kolenách, v miernom predklone. Takmer na záver, keď som už pociťovala tlaky na konečník, mi pôrodná asistentka priložila na celú oblasť vlhkú, nahriatu handričku. Teplo z obkladu bolo veľmi príjemné a takmer ihneď som pocítila úľavu od pálenia pri prerezávaní hlavičky a uvoľnenie v celej oblasti vulvy. Keď to porovnám s prvým pôrodom, pri ktorom mi obklad nebol ponúknutý, tak som sa vďaka nemu cítila oveľa uvoľnenejšie a pôrod samotnej hlavičky nebol sprevádzaný takým tlakom a pálením ako pri prvom pôrode.

Lenka

Prikladanie teplých obkladov nevyžaduje žiadne špeciálne technické vybavenie, ktoré by nebolo dostupné už teraz v každej pôrodnici. Je to nenáročná a efektívna metóda, ktorú väčšina žien a aj pôrodných asistentiek hodnotí vysoko pozitívne. Napriek tomu sa nájdu ženy, ktorým môže byť akákoľvek manipulácia s hrádzou počas pôrodu nepríjemná. Z toho dôvodu je dôležité, aby pôrodná asistentka informovala ženu o možnosti priloženia teplého obkladu počas pôrodu v dostatočnom predstihu. A v prípade, že si žena obklad neželá, tak jej prianie rešpektovala.

Takúto skúsenosť mala napríklad Dana:

Použitie teplého obkladu ma rozčuľovalo. Nebolo to na Slovensku. Nenamietala som, pretože pri tlačení som mala celkom iné starosti , ako diskutovať. Ale znervózňovalo ma to.

Jazyková korektúra: Tatiana Jančáriková

O autorke

Gabriela Janovičová