Práva detského pacienta

Novela zákona rozšírila práva detských pacientov

Novela zákona o zdravotnej staroslivosti upravila právo dieťaťa na sprievod. Sprievodná fotografia: Dieťa sedí na kolenách matky a dáva si high 5 s lekárkou.
Buďte súčasťou zmeny k lepšiemu. Vďaka Vašej podpore stojíme pri ženách už 13 rokov. Chcem podporiť

Dňa 5.6.2025 prijala Národná rada SR formou pozmeňujúceho návrhu k tzv. školskému zákonu aj novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, v ktorej upravuje právo dieťaťa na sprievod počas poskytovania zdravotnej starostlivosti

Čo presne schválil parlament?

Snahy upraviť právo maloletého dieťaťa na sprievod počas hospitalizácie a počas poskytovania zdravotnej starostlivosti vychádzali v minulosti z poslaneckých návrhov, ktoré sme opakovane kritizovali a namietali problematické znenie. Tento krát novelu pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR a hoci právnu úpravu prijali pomerne netransparentným spôsobom a formou tzv. prílepku k vládnemu návrhu, samotné znenie novely vnímame v Ženských kruhoch pozitívne.

§ 11 sa dopĺňa odsekom 18, ktorý znie: 

(18) Maloleté dieťa má pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na prítomnosť osoby podľa § 6 ods. 1 písm. b) alebo inej plnoletej osoby písomne určenej osobou podľa § 6 ods. 1 písm. b); osobou podľa § 6 ods. 1 písm. b) alebo inou plnoletou osobou písomne určenou osobou podľa § 6 ods. 1 písm. b) nemôže byť osoba, ktorá je vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone detencie.

Odôvodnenie pozmeňujúceho návrhu: Predkladaná úprava bola vypracovaná na základe poznatkov z praxe súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v oblasti detskej populácie, a to okrem iného vo vzťahu k sprevádzajúcej osobe pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Touto úpravou sa vykoná právo maloletého pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na prítomnosť sprevádzajúcej osoby a zároveň sa budú napĺňať aj medzinárodné záväzky a odporúčania pre Slovensko v tejto oblasti. Jedným z týchto záväzkov je čl. 3 ods. 1 Dohovoru o právach dieťaťa, v ktorom je upravený princíp, kde záujem dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detskej populácie. Jednotný postup poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pri výkone tohto práva sa upraví v odbornom usmernení, ktoré vydá Ministerstvo

Táto právna úprava bude účinná od 1.9.2025. Neznamená to, že dovtedy deti právo na sprievod nemajú. Toto právo im vyplýva z Ústavy SR, medzinárodných dohovorov a iných zákonov (napríklad zákona o rodine) a vzťahuje sa na rodičov, resp. zákonných zástupcov. Pre bližšie informácie odporúčame pozrieť si podrobnú právnu analýzu.

Nielen rodič, ale aj iné blízke osoby môžu sprevádzať dieťa

Pozitívne vnímame najmä to, že novela rozširuje okruh osôb, ktoré môžu byť sprievodcom dieťaťa. Môže ním byť:

  • zákonný zástupca (zväčša rodič),
  • opatrovník,
  • poručník,
  • iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti,
  • osoba, ktorá má dieťa v náhradnej osobnej starostlivosti,
  • osoba, ktorá má dieťa v pestúnskej starostlivosti,
  • osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zvereného do starostlivosti,
  • budúci osvojiteľ,
  • osoba, ktorá má dieťa zverené podľa osobitných predpisov[1]
  • štatutárny zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva rozhodnutie súdu o nariadení ústavnej starostlivosti, rozhodnutie súdu o uložení neodkladného opatrenia, rozhodnutie súdu o umiestnení osoby do detenčného ústavu pre mladistvých, rozhodnutie súdu o nariadení výchovného opatrenia alebo rozhodnutie súdu o uložení ochrannej výchovy,  alebo osobu poverenú štatutárnym zástupcom tohto zariadenia (ďalej len „zákonný zástupca“),
  • osoby uvedené vyššie môžu zároveň písomne poveriť inú plnoletú osobu.

V praxi to teda bude znamenať, že okruh osôb, na ktoré sa nevzťahujú návštevné hodiny sa z rodičov (resp. zákonných zástupcov) rozšíri aj na ďalšie dôležité osoby. Mimoriadne pozitívne vnímame najmä možnosť písomne poveriť inú plnoletú osobu, aby dieťa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sprevádzala. Môže to byť napríklad starý rodič, niekto z blízkeho príbuzenstva alebo rodinných priateľov. Jednoducho niekto, komu rodičia dôverujú.

Právo dieťaťa na sprievod máme v zákone. Čo to prinesie do praxe?

MZ SR avizovalo, že s novelou pripraví aj usmernenie, ktoré zabezpečí jednotný postup zdravotníckych zariadení. Usmernenie by malo riešiť rôzne praktické záležitosti ako je napríklad uspávanie a prebúdzanie z narkózy. Podrobnosti zatiaľ nevieme, ale obrátime sa na ministerstvo so žiadosťou o sprístupnenie tohto usmernenia. Zároveň sa chceme spýtať či usmernenie zohľadňuje situácie, s ktorými sa v našej praxi stretávame. Patria sme napríklad situácie keď zdravotnú starostlivosť potrebuje matka alebo súrodenec a teda sprievodcom ja samotné dieťa. Aj v týchto prípadoch musí byť prvoradý záujem dieťaťa.

Vyriešila novela všetky problémy?

Opakovane v Ženských kruhoch upozorňujeme na to, že právna úprava nie je všetko. Je dobrý krok vpred, ale nestačí.

Upozorňovali sme napríklad na to, že dôvodov, pre ktoré sú deti často v nemocniciach samé je viac (link: https://zenskekruhy.sk/casto-kladene-otazky-sprievod-dietata-pri-hospitalizacii/). Napríklad:

  • nedôstojné podmienky v nemocniciach (nedostatok lôžok, stiesnené priestory)
  • poplatky vyberané napríklad za stravu alebo samotný pobyt v nemocnici
  • nedodržiavanie zákonov zo strany zdravotníckeho zariadenia alebo personálu
  • slabé právne povedomie na strane rodičov
  • osobné prekážky na strane rodičov (napríklad zlý zdravotný stav, opatrovanie ďalších členov rodiny, strata príjmu a podobne)

Zostáva ešte veľa práce. S čím vieme v Ženských kruhoch pomôcť je posilňovať právne povedomie a pomáhať rodičom presadzovať svoje práva a práva svojich detí. V tejto súvislosti sme pripravili aj praktický ebook.

Na tomto mieste sa nám žiada znova zdôrazniť, že aj v čase písania tohto článku a do 1.9.2025 (kedy bude účinná novela zákona) majú deti právo na sprievod svojich rodičov.

Sme veľmi rady, že novela zákona bola prijatá v znení, ktoré práva detí neokliešťuje, ale a naopak ich rozširuje.

Spolu dokážeme viac pre deti a ich práva. Každý príspevok nám pomáha poskytovať bezplatnú pomoc a poradenstvo rodinám.

[1] § 103 zákona č. 36/2005 Z. z., a § 324 až 344 Civilného sporového poriadku a § 365 Civilného mimosporového poriadku.

Buďte súčasťou zmeny k lepšiemu. Vďaka Vašej podpore stojíme pri ženách už 13 rokov. Chcem podporiť

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.

Napíšte komentár

Ženské kruhy