Tlačové správy

Nemocnice stále vyberajú poplatky za sprevádzajúce osoby pri pôrode

Napísala Ženské kruhy

Počas júla 2024 sme v Ženských kruhoch realizovali monitoring poplatkov za prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode a služieb s tým spojených v nemocniciach na Slovensku. Informácie sme primárne získavali z webových stránok nemocníc a z cenníkov, ktoré sú nemocnice povinné zverejňovať. V prípade, že sa nám informácie o poplatkoch nepodarilo získať z webovej stránky, kontaktovali sme nemocnice telefonicky.

Hlavné zistenia

Od októbra 2022, keď sme realizovali obdobný monitoring poplatkov za sprevádzajúcu osobu, sa toho veľa nezmenilo. Z výsledkov monitoringu vyplynulo že až 26 nemocníc vyberá poplatok za sprevádzajúcu osobu. Suma poplatkov sa pohybuje od 20 do 79,20 eur. Ďalších 6 nemocníc vyberá poplatky za druhú sprevádzajúcu osobu vo výške od 20 do 36 eur.*

V čase realizácie monitoringu nemocnica Bory umožňovala prítomnosť dvoch sprevádzajúcich osôb, pričom nevyžadovala žiadne poplatky. V auguste zverejnila Nemocnica Bory cenník, v ktorom zavádza poplatok za druhú sprevádzajúcu osobu vo výške 800 eur.

Vyberanie poplatkov za sprevádzajúcu osobu pri pôrode je v rozpore so zákonom

Od júna 2024 platí novela o zdravotnej starostlivosti, ktorá priamo v zákone zakotvuje právny nárok žien na sprevádzajúcu osobu počas pôrodu.[1]

Z dôvodovej správy novely tiež vyplýva, že poplatky za sprevádzajúcu osobu sú v rozpore s duchom zákona:

Právo na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa výberu ženy – rodičky, je súčasťou práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a v žiadnom prípade by nemala byť vnímaná ako nadštandardná služba. Ak to kapacitné možnosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti dovoľujú, je vítaným ľudskoprávnym štandardom, poskytnúť žene – rodičke možnosť mať pri sebe viac ako jednu sprievodnú osobu za rešpektovania kapacitných možností zariadenia. V tomto smere je návrh zákona v súlade s judikatúrou súdnych orgánov ochrany ústavných práv a v súlade s odporúčaniami verejnej ochrankyne práv, pričom návrh zákona bude na prospech žien-rodičiek a napomôže nerušenému, dôstojnému a slobodnejšiemu výkonu ich ústavných práv v spojitosti s pôrodom.

Navyše, prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode sa v zmysle § 13 zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti nepovažuje za službu súvisiacu s poskytovaním v zdravotnej starostlivosti. To tiež naznačuje, že požadovanie poplatku za prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode nie je v súlade so zákonom.

V súvislosti s poplatkami za sprevádzajúcu osobu pri pôrode sme podali podnety zriaďovateľom nemocníc

Z týchto dôvodov sa Ženské kruhy obrátili na samosprávne kraje a Ministerstvo zdravotníctva SR s podnetom na vykonanie dozoru v zdravotníckych zariadeniach, ktoré patria do ich pôsobnosti.

Požiadali sme o:

1. Prešetrenie situácie v dotknutých nemocniciach
2. Vyvodenie zodpovednosti v prípade porušenia zákona
3. Prijatie opatrení na nápravu

O výsledkoch a ďalšom vývoji vás budeme priebežne informovať.


* Prvotné vylskedky monitoringu zahŕňali aj nemocnicu Partizánske, ktorá v cenníku uvádza, že za sprevádzajúcu odobu vyberá 15 eur. Keďže nemocnica ukončila poskytovanie pôrodnej starostlivosti, rozhodli sme sa ju z výsledkov monitoringu vyradiť.

[1] V zmysle § 11 ods. (17) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti (ďalej len zákon) „[p]ri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pôrodom má žena právo na prítomnosť ňou určenej sprevádzajúcej osoby. Žene sa umožní prítomnosť viacerých ňou určených sprevádzajúcich osôb, ak to dovoľujú podmienky zdravotníckeho zariadenia.“ Týmto ustanovením vzniká priama zákonná povinnosť pôrodnici umožniť prítomnosť sprevádzajúcej osoby rodiacej ženy. Vstup sprevádzajúcej osoby do pôrodnej sály sa v súlade so zákonom musí umožniť objektívne, nemôže byť podmienený požadovaním poplatku, povinným absolvovaním kurzu pre sprevádzajúce osoby, alebo inými povinnosťami, do ktorých by – obchádzajúc zákon – mohol byť skrytý akýkoľvek poplatok. Nakoľko ide o napĺňanie základného zákonného práva rodiacej ženy na prítomnosť ňou zvolenej sprevádzajúcej osoby alebo osôb, umožnenie ich prítomnosti pôrodnicou nemožno považovať za nadštandardnú starostlivosť.


Tento článok je financovaný z projektu PROTEUS Transatlantic Foundation, spolufinancovaného Európskou úniou.

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú výlučne názormi autorského kolektívu a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru. Európska únia ani poskytovateľ finančných prostriedkov nenesú žiadnu zodpovednosť za tieto názory a postoje.


O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.