Články a rozhovory COVID-19

Neizolujte matky od detí, vyzývajú odborníci

Napísala Ženské kruhy

30.10.2020 vydal DenníkN rozsiahly článok, ktorý sa venuje rutinnému oddeľovaniu detí od matiek po pôrode počas pandémie. Autorky článku Denisa Gdovinová a Mária Benedikovičová sprostredkovali skúsenosť ženy, ktorá mala v čase pôrodu pozitívny test na nový koronavírus. Napriek miernym prejavom ochorenia COVID-19 nebola personálom nemocnice podporená v kontakte so svojim bábätkom. Zo strachu, aby svoje dieťa nenakazila, dodržiavala odporúčania lekárov a svoje dieťa tak videla až na dvanásty deň po pôrode.

V článku sa tiež dočítate aká je situácia v jednotlivých nemocniciach na Slovensku, čo si o takejto praxi myslia oslovení odborníci. Pre DenníkN sa vyjadrila za Ženské kruhy Miroslava Rašmanová.

„Povedomie o potrebe kontaktu detí s rodičmi je aj medzi zdravotníckym personálom veľmi nízke. Pri zhoršení epidemiologickej situácie je to jedna z prvých vecí, ktoré sa obmedzia,“ vysvetľuje si správanie nemocníc Rašmanová. Nemocnice to robia s úmyslom znížiť riziko šírenia infekcie v nemocniciach, no podľa organizácie Ženské kruhy to nesmie byť na úkor kvality zdravotnej starostlivosti a musia byť dodržané práva rodičov a detí. Zachovanie kontaktu dieťaťa s rodičom musí patriť medzi priority, myslí si Rašmanová.

Prečítajte si celý článok

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.