Publikácie

Labyrint práv

Napísala Ženské kruhy

Dôležitosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode sa venujeme v Ženských kruhoch dlhodobo. Veľa krát sme zažili situácie, v ktorých je právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby ženám rôznymi spôsobmi upierané alebo obmedzované. Napríklad počas pandémie, v prípade pôrodu cisárskym rezom či prostredníctvom spoplatnenia prítomnosti sprevádzajúcej osoby. A to napriek tomu, že pre ženy je možnosť mať pri sebe blízku osobu počas pôrodu dôležitá a vedecké štúdie potvrdzujú jej pozitívny vplyv tak na priebeh samotného pôrodu,  zdravie ženy a jej spokojnosť s pôrodom. Aj to je dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli venovať tejto téme väčší priestor formou e-booku. Ženské kruhy v spolupráci s právničkou Viktóriou Ilka pripravili e-book Labyrint práv.

Dozviete sa:

  • aký vplyv má prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode,
  • aká je právna úprava práva na sprevádzajúcu osobu pred a po účinnosti novely zákona o zdravotnej starostlivosti (účinnosť nadobudne 1.6.2024),
  • čo robiť keď nemocnica bráni prítomnosti sprevádzajúcej osoby,
  • kde a ako sa môžete domáhať svojich práv ak došlo k porušeniu vášho práva na prítomnosť sprevádzajúcej osoby.

Dúfame, že v Labyrinte práv nájdete mnohé užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri uplatňovaní si svojho práva na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Zo všetkého najviac si však prajeme, aby podobné praktické rady a návody už neboli potrebné a aby sa prítomnosť sprevádzajúcej osoby bez zbytočných prekážok stala v nemocniciach na Slovensku súčasťou kvalitne poskytovanej pôrodnej starostlivosti.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.