Ako bolo?

Beseda o podpornej osobe v šestonedelí

Na besedu o podpornej osobe v tehotenstve a pri pôrode sme nadviazali ďalšou besedou na tému: „Potrebujeme podpornú osobu v šestonedelí?“ Beseda sa uskutočnila 30.3.2012 v Centre Radosť. Hosťkami besedy boli viceprezidentka pre pôrodnú asistenciu SKSaPA Mgr. Iveta Lazorová, nečakaná hosťka Martinka Ološtiaková – pôrodná asistentka pôsobiaca v Nemecku a Gabika Janovičová, certifikovaná poradkyňa pri dojčení a certifikovaná dula.

V prvej časti besedy sme sa rozprávali o ranom šestonedelí, Martinka nám porozprávala čo všetko sa deje s telom ženy, aké fyziologické zmeny môžeme očakávať a taktiež nám ozrejmila systém starostlivosti o šestonedieľku v Nemecku. Na rozdiel od Slovenska o mamičku a dieťa sa tam pôrodná asistentka stará ako jednu jednotku. Pani Iveta nám potvrdila, že hoci vzdelávanie pôrodných asistentiek na Slovensku bolo harmonizované s predpismi EÚ a teda aj naše pôrodné asistentky sú vzdelávané (majú prednášky) v pediatrii a v starostlivosti o fyziologického novorodenca, v praxi je systém úplne iný. O dieťa sa stará tím z novorodeneckého oddelenia – neonatológovia a detské sestry a o maminu sa stará tím z oddelenia šestonedelia – pôrodné asistentky, gynekológovia a gynekologičky, čím sa starostlivosť príliš rozdeľuje, nakoľko matka a dieťa by mali byť jedna jednotka . Gabika poradila nastávajúcim mamičkám ako si poradiť s dojčením a rozprávali sme sa, čo môže mamička urobiť, ako sa najrýchlejšie zotaví na tele aj na duši, ak pôrod neprebiehal práve podľa jej predstáv.

Na Slovensku je to tak

Pozreli sme si krátky film o podpore duly v šestonedelí. Nasledovala diskusia o neskorom šestonedelí, ktoré začína na desiaty deň po pôrode. V Nemecku pôrodná asistentka prichádza za mamičkou domov prvých desať dní denne a potom má mamička nárok na ďalších šestnásť návštev v priebehu šestonedelia. To všetko má hradené zdravotnou poisťovňou. Pôrodná asistentka sleduje zavinovanie maternice, pomáha mamičke s dojčením, sleduje dieťatko. Na Slovensku je mamička v neskorom šestonedelí ponechaná sama na seba. Dieťa prechádza pod starostlivosť pediatra, a mamička, v prípade, ak má nejaký problém, musí ísť navštíviť gynekológa. Pri problémoch s dojčením si môže zavolať na pomoc laktačnú poradkyňu. Opäť vidíme, že starostlivosť o mamu a dieťa je rozkúskovaná, a čo je veľmi smutné, pôrodná asistentka sa o šestonedieľku vôbec nestará. Zhodli sme sa, že duly a laktačné poradkyne začali u nás pôsobiť vlastne preto, aby zaplátali dieru, ktorá vznikla v dôsledku nemožnosti využívať v plnom rozsahu starostlivosť pôrodných asistentiek.

Je na nás, ženách, aby sme začali volať po zmene a dožadovali sa starostlivosti pôrodnej asistentky.

Pani Iveta skonštatovala, že na Slovensku je niekoľko licencovaných pôrodných asistentiek, aj zákon im túto starostlivosť umožňuje, ale okrem poisťovne Union (aj tá prepláca len dve návštevy), žiadna poisťovňa nechce preplácať starostlivosť v šestonedelí. Nepokladajú to za dôležité, systém je vraj dobrý a netreba ho meniť. Je na nás, ženách, aby sme začali volať po zmene a dožadovali sa starostlivosti pôrodnej asistentky. Ako na to? Odpoveď na otázku nie je jednoznačná… môžeme písať listy priamo poisťovniam a žiadať, aby nám takúto starostlivosť preplatili, môžeme zmeniť poisťovňu a požadovať rozšírenie počtu preplácaných návštev, môžeme investovať do svojho zdravia a zaplatiť pôrodnej asistentke za jej služby v hotovosti a potom sa s bločkom obrátiť na poisťovňu… Možno ešte dôležitejšia otázka je, prečo by sme to vlastne mali chcieť? Načo vlastne míňať peniaze, keď doteraz to tu takto fungovalo? Ale naozaj fungovalo? Ponechané samé na seba, zavalené starostlivosťou o naše novorodené dieťatko, často s veľkými problémami nadojčiť dieťatko, zmätené z protichodných rád, ktorých sa nám dostalo, žiaľ často vo fyzicky a psychicky veľmi zlej kondícii, zotavujúce sa z nástrihu alebo cisárskeho rezu? Pôrodná asistentka v prvom rade predchádza problémom, poradí, či už s dojčením alebo so zavinovaním maternice a mnohými ďalšími problémami. Jedným slovom, komplexná starostlivosť.

Kto a ako môže šestonedieľke pomocť?

Porozprávali sme aj o tom, akú úlohu zohrávajú rodinní príslušníci v šestonedelí. Ako môžu pomôcť mamičke – upratať, navariť, ožehliť, alebo zobrať dieťatko na prechádzku. Zároveň sme upozornili, že je veľmi dôležité, aby táto pomoc neoberala mamičku o jej materské kompetencie. Dieťatko by malo byť čo najviac s mamičkou a pomocné ruky by mali zabezpečovať „servis“ okolo domácnosti, nie naopak. Odporúčame mamičkám, aby zvážili prijímanie návštev v šestonedelí a taktiež si tento postoj vyjasnili aj s bližšou či širšou rodinou. Podľa nášho názoru, to posledné, čím by sa šestonedieľka mala zaoberať, je chystanie pohostenia pre návštevy. Je totiž úplne normálne, že prvé týždne budete rada, ak sa na obed prezlečiete z pyžama a umyjete si zuby :-). Dobrá správa je, že takto to nebude večne. Hoci spočiatku to vyzerá naozaj tak, že iba dojčíte, prebaľujete, prezliekate ogrckané vecičky, nosíte a znova dojčíte a keď máte chvíľu voľna, tak si ľahnete a spíte, časom si nájdete svoj režim a otvoríte sa aj svetu 🙂

Na záver besedy sme sa ešte krátko porozprávali o špecifikách šestonedelia v prípade, ak sa mamička rozhodla pre pôrod doma alebo ambulantný pôrod.

Po besede bola možnosť pozrieť si film Doula!, po ktorom nasledovala krátka diskusia o filme.

Na záver prinášame pár postrehov od účastníkov besedy:

[fusion_builder_container hundred_percent=“yes“ overflow=“visible“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“][quote style=“1″ author=“Mgr. Iveta Lazorová, Hlavná odborníčka MZSR pre pôrodnú asistenciu, Viceprezidentka SKSaPA“]Veľmi si vážim prácu OZ ženské kruhy aj Centra Radosť, pretože poskytujú mnohým ženám cenné informácie v problematike tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Som rada, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu a dúfam, že spolu s ostatnými združeniami podobného zamerania dokážeme zmeniť zaužívané stereotypy v našej spoločnosti, ktoré rozhodne neprospievajú dobrému priebehu tak dôležitého obdobia v živote žien a ich detí. vyžaduje si to ale dobré znalosti tejto problematiky a mnoho času , ktorého je v dnešnej uponáhľanej dobe tak málo. Verím, že spoločnými silami dosiahneme zmeny, ktoré budú ženám a deťom prospešné a prinesú iný pohľad nielen na prácu pôrodných asistentiek, ale hlavne na systém poskytovania starostlivosti v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí.[/quote] [/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“][quote style=“1″ author=“Martin Sádovský, Centrum Radosť“]Moje poďakovanie patrí predovšetkým hosťom, ktorí veľmi priaznivo reagovali na pozvanie na účinkovanie v tejto besede, „Ženským kruhom“ za výbornú spoluprácu pri príprave a samotnú realizáciu (hlavne Zuzke, Gabike, Elenke,…) a všetkým ľuďom, ktorí sa svojou prítomnosťou postarali o príjemný a užitočne strávený piatkový večer.[/quote] [/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“][quote style=“1″ author=“Zuzana“]Beseda sa nám veľmi páčila, odvtedy radi šírime poznatky z nej medzi našich známych 😉 Páčili sa nám vstupy jednotlivých účastníčiek s ich skúsenosťami, ako i opis systému fungujúceho u nás v porovnaní s Nemeckom. Taktiež film bol veľmi pôsobivý. Bolo to veľmi dobre, držím palce pre podobne vydarene akcie i do budúcnosti :-)[/quote]

Tešíme sa nabudúce![/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.