Ako bolo?

Beseda o partnerovi pri pôrode

Dňa 24.3.2012 sa v MC Podunajské Biskupice uskutočnila beseda na tému: „Potrebujeme podpornú osobu v tehotenstve a pri pôrode?“ Hosťami besedy boli Gabika Janovičová – certifikovaná dula a certifikovaná laktačná poradkyňa a Katka Jurenková – inštruktorka gravidjogy a hypnopôrodu a tiež paramana.

Po úvodnom predstavení nášho združenia sme si spravili „kruh“ – úvodné predstavenie a každý sme povedali, s čím prichádzame na besedu a aké sú naše očakávania. Gabika nám potom porozprávala o svojej práci duly, ako sa k nej dostala a ako prebiehalo štúdium. Podelila sa s nami aj o príbehy pôrodov, ktoré sprevádzala. Katka nám povedala, ako prebiehalo štúdium za paramanu, teda dulu, tak ako ju vníma slávny francúzsky pôrodník Michel Odent. Paramana je žena s materským prístupom, ktorá je žene – rodičke predovšetkým psychickou oporou. V podstate ide o dulu. Na získanie certifikátu musí absolvovať 3 dňový kurz. Je nutné poznamenať, že tohto kurzu sa nezúčastňujú úplní laici, ale ľudia, ktorí sa už prácou so ženami zaoberajú. To je možno aj rozdiel medzi paramanou a dulou, ako ju poznáme my tu na Slovensku, kde štúdium trvá viac než rok a na získanie certifikátu je nutné absolvovať aj skúšku.

Spoločne sme sa zamysleli nad tým, či je otecko dieťatka vhodná podporná osoba ženy pri pôrode.

Potom sme si pozreli film Doula! Najlepšia spoločníčka pri pôrode (ešte raz ďakujeme Elenke Hutton a Zuzke Lafférsovej za titulky) a následne sme prebrali, ako na nás jednotlivé príbehy z filmu pôsobili, čo sa nám páčilo, čo naopak nepáčilo.

Mala som z besedy veľmi pozitívne dojmy, atmosféra bola skvelá, film DOULA sa mi hlboko vryl do srdca, celkovo mi to dalo veľmi veľa a čo sa mňa osobne týka, tak napríklad pri prvom tehotenstve som nemala ani tušenia, že by existovala taká možnosť si k pôrodu zobrať dulu, a stále som len riešila dokola (teraz už z vlastných skúseností nezmyselné veci ako) epidurálku a partnera pri pôrode. Mrzí ma, že drvivá väčšina prvorodičiek vlastne poriadne nevie, čo ich v súvislosti s pôrodom čaká, nevedia o žiadnych možnostiach či alternatívach, o svojich právach, o veciach, ktoré majú právo žiadať a
ktoré naopak odmietnuť  a hľadajú informácie na internete, ktoré sú väčšinou zmätočné a nie celkom objektívne a nakoniec to vo väčšine prípadov končí traumou z pôrodu a „rozpačitým“ zbližovaním sa so svojím dieťatkom. Ďakujem veľmi pekne za cenné rady, ktoré mi veľmi pomohli pri
rozhodovaní sa a zvažovaní možností v súvislosti s druhým porodom a prajem veľa úspechov do budúcnosti :-)“

Veronika

„Pre mňa osobne bolo prínosom sa dozvedieť o povahe pomoci duly pri pôrode, aj keď osobne som bola sklamaná z toho, že nemôže nič riešiť s personálom pri pôrode, práve od toho by som sa rada odbremenila. Inak celkovo bolo príjemné sa stretnúť s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, lebo je únavné vo svojom najbližšom okolí (otec, svokra a pod.) neustále bojovať a vysvetľovať, prečo nie som spokojná s pôrodom a prečo nie som nadšená z nemocničnej starostlivosti.

Držím Vám palce,“

Mirka

Ďakujem všetkým za účasť, milé slová a podporu. Tešíme sa zas nabudúce!

O autorke