Ako bolo?

Naša prvá beseda

Rozhodli sme sa, že spravíme besedu. Besedu s pôrodnými asistentkami. Naša prvá beseda a ja som si ju zobrala na starosť. Nemali sme ešte webovú stránku, nemali sme žiadnu reklamu, žiadny plagátik, len cez priateľov a známych sme rozposlali informáciu, že bude. Až ma prekvapilo, aký veľký záujem o besedu bol. Pripravila som si množstvo otázok a o čo menej som mala s vedením besedy skúseností, o to viac som mala nadšenia. Kiežby aj toľko času bolo, koľko som mala otázok.

Pár dní po besede som uverejnila na Facebooku túto krátku správu:

V MC Podunajské Biskupice sa 11.12.2011 uskutočnilo prvé stretnutie žien a pôrodných asistentiek. Pôrodné asistentky Zuzka a Katka nám porozprávali, ako funguje štúdium pôrodnej asistencie na Slovensku, aká je realita v slovenských pôrodniciach (nie veselá) a dozvedeli sme sa aj čo-to ako sa rodí v zahraničí. Elenka nám porozprávala, ako sa rodí v pôrodnom dome v Anglicku. Zuzka nám porozprávala, ako to funguje v nemeckej pôrodnici a v rakúskom pôrodnom dome. Na figurantke (teda mne :-)) nám Zuzka ukázala, ako sa dá chrániť hrádza, ak sa rodí na pôrodnej stoličke. Zistili sme, že veci, ktoré sú tu normálne, sú napr. v Nemecku NE-normálne a vôbec sa nerobia (ako napríklad nástrihy alebo rodenie v ľahu), že veci, ktoré sú tu veľmi alternatívne a nebezpečné, sú napr. v Anglicku úplne štandardné a považujú sa za bezpečné (citujem „a počas pôrodu nám (pozn. rodičke s manželom) pôrodné asistentky nosili jesť a piť,“ alebo absencia vaginálnych vyšetrení počas tehotenstva a absolútne minimum počas pôrodu). Otázok bolo veľa a času málo, tak sme nestihli hádam ani polovicu z naplánovaného… avšak o to viac sa teším na budúce.

Dnes, pár mesiacov po besede, mám potrebu doplniť túto krátku správu o pár slov.

Odniesla som si z nej množstvo nápadov a podnetov ako robiť besedy ešte lepšie a zaujímavejšie. Môžete sa tešiť na ďalšie besedy na témy Ambulantný pôrod, Partner pri pôrode, Pôrod bez bolesti, Pôrod doma, Pôrodná trauma a iné. Na besede som stretla množstvo zaujímavých ľudí a zrazu sa predo mnou otvorili toľké možnosti spolupráce, o akých som ani len nesnívala. A čo je najdôležitejšie, nielen mne! Ale aj Vám – ženám, vymieňali sa mailové kontakty, telefónne čísla a dnes už viem, že nezostalo len pri nich :-).

Prajem teda sebe, Vám a vlastne nám všetkým, aby sme sa ešte veľakrát takto stretli, niečo nové sa dozvedeli a spoločnými silami zmenili svet. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.