ŽK v médiách

Ahoj Mama: Zmena v nedohľadne?

Napísala Ženské kruhy

Portál Ahoj Mama píše o našej dlhodobej iniciatíve a snahe dosiahnuť, aby Ministerstvo zdravotníctva Sloveskej republiky konečne zasiahlo a ukončilo škodlivú prax oddeľovania detí od matiek v nemocniciach.

Nič nestačí. Výpovede zúfalých žien, prieskumy aktivistiek či ombudsmanky svedčiace o porušovaní ľudských práv pri pôrodoch, dokonca ani vedecké štúdie o škodlivosti oddeľovania bábätiek od ich matiek. Na výzvy, aby sa na Slovensku konečne prestalo s týmito praktikami reaguje ministerstvo zdravotníctva alibisticky.

Už sme si za posledný rok akosi zvykli, že štát sa o skutočné potreby svojich občanov nestará. Namiesto „pomáhať“ platí skôr „prikazovať“ a ak treba, tak aj šikanovať. Ochota zmeniť zaužívanú rutinu v prospech iných končí otázkou „Načo nové komplikácie?“.

O nehoráznej a škodlivej separácii bábätiek od matiek sa hovorí už dlho, situácia sa dramaticky zhoršila počas posledného roka pre pandémiu koronavírusu. A hoci predchodca súčasného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského Marek Krajči aspoň vyzval nemocnice, aby so separovaním prestali, v praxi sa toho veľa nezlepšilo. A súdiac podľa postoja nového vedenia zdravotníckeho rezortu sa tak skoro ani nezlepší.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.