V otvorenom liste sme žiadali predstaviteľov Slovenskej lekárskej spoločnosti o stanovisko k vyjadreniam MUDr. Šimovičovej odvysielaným v rámci relácie RTVS Dámsky magazín. Dostali sme vyjadrenie od predsedu slovenskej pediatrickej spoločnosti, Prof. MUDr. Tibora Šagáta, CSc., na ktoré odpovedáme týmto otvoreným listom, ktorý môžete svojím vyjadrením v komentároch podporiť tým, že napíšete svoj názor prípadne skúsenosť.
Vážený pán Prof. MUDr. Tibor Šagát, CSc., predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti,
Ďakujeme za Vaše stanovisko k odbornosti a občianskemu a etickému postoju MUDr. Kataríny Šimovičovej, avšak to nebolo predmetom našej žiadosti. Žiadali sme o váš názor na vyjadrenia a informácie, ktoré zazneli v relácii „Dámsky klub“, odvysielanej dňa 3.12.2014 v STV, nie o hodnotenie osobných kvalít pani doktorky.
Vo Vašej odpovedi píšete: „Výroky citované v uvedenom liste občianskeho združenia “Ženské kruhy” sú účelovo vytrhnuté z kontextu.“
Nesúhlasíme s tým, že výroky MUDr. Kataríny Šimovičovej sú vytrhnuté z kontextu, pre utvorenie názoru je možné celú reláciu zhliadnuť v archíve RTVS. Formulácie názorov pani doktorky Šimovičovej sú jednoznačné a iba ťažko by sa dali zasadiť do iného kontextu, v akom zazneli. Pripomíname, že:
– pani doktorka ako odpoveď na jasnú otázku: „Dokedy je vhodné dojčiť?“, jasne vymedzila časový interval na 10 až 13 mesiacov.
– pani doktorka ďalej odporúča zavádzanie tuhej stravy od ukončeného 4. mesiaca a v tomto veku zároveň odporúča učiť deti na pitie tekutín z fľaše s cumľom.
Žiadame preto Slovenskú pediatrickú spoločnosť o vyjadrenie jednoznačného postoja k nasledovným otázkam:
- Do akého veku je vhodné dojčiť dieťa?
- Stotožňuje sa Slovenská pediatrická spoločnosť s tvrdením, že dojčenie po veku 13 mesiacov dieťaťa nemá z pohľadu výživy dieťaťa žiaden zmysel a ide čisto o sociálny kontakt ?
- Od akého veku odporúča Slovenská pediatrická spoločnosť zavádzať tuhú stravu do jedálnička výlučne dojčeného dieťaťa?
- Odporúča Slovenská pediatrická spoločnosť výlučne dojčené dieťa učiť piť tekutiny z fľaše s cumľom od veku 5 a viac mesiacov?
- Odporúča Slovenská pediatrická spoločnosť rodičom detí starších ako 12 mesiacov naďalej pokračovať v dojčení, alebo odporúča uprednostniť umelé náhrady materského mlieka?
- Je podľa členov Slovenskej pediatrickej spoločnosti dojčenie dvojročného až trojročného dieťaťa znakom nezdravého pripútania dieťaťa k matke a vice versa?
Máme za to, že odporúčania pani doktorky Šimovičovej sú škodlivé nielen vzhľadom k dlhodobému dojčeniu, ale sú poškodzujúce aj pre deti mladšie ako 12 mesiacov a matky, ktoré si želajú deti dojčiť vo veku od 5 do 12 a viac mesiacov. Naše združenie zastupuje rodičov, ktorých najväčším záujmom je zdravie ich detí a želajú si byť informovaní pravdivo a v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami ohľadne starostlivosti o svoje deti.
Máme za to, že Slovenská pediatrická spoločnosť je odborná organizácia, ktorá podporuje zdravie a podobne ako WHO považuje dlhodobé dojčenie za podporu zdravia. Pripomíname, že pani doktorka Šimovičová nevystupovala v televízii ako súkromná osoba, ale ako odborníčka na danú tému. Keďže je zároveň členkou vašej organizácie, žiadame Slovenskú pediatrickú spoločnosť o jasné vyjadrenie odborného stanoviska k informáciám, ktoré boli poskytnuté pani doktorkou Šimovičovou v spomínanej relácii.
Tento list chápte prosím ako otvorený list. Bol zverejnený na našej webovej stránke www.zenskekruhy.sk a v komentároch si môžete prečítať vyjadrenia a odkazy od našich podporovateľov a podporovateliek. Vašu odpoveď, ktorú taktiež zverejníme na našich stránkach, prosím zašlite e-mailom na adresu zenskekruhy.oz@gmail.com
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][sdm_download id=”2144″ fancy=”0″ button_text=”Stiahnuť: Žiadosť o vyjadrenie k informáciám, ktoré uviedla MUDr. Katarína Šimovičová v relácii RTVS – list druhý]
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Dobry den, po vzhliadnuti relacie som ostala sokovana, ako si verejnopravna televizia dovoli zverejnit taketo vyjadrenia resp. nepozve si nejakeho odbornika z o.z. mamila. Som matka a zaroven vet. lekarka, dojcim dvojrocnu dceru. Bolo by naozaj vhodne pediatrom doplnit informacie o dojceni o nove poznatky… mamicky by predisli neprijemnym rozhovorom v ambulanciach… dojcenie do prirodzeneho odstavenia ma vyznamnu ulohu a spolocnost by mala prestat byt zavadzana nepravdivymi informaciami! Ziadam o napravu aj zo strany rtvs!
Nechápem ako jedna ” skúsená pediatrička” môže niečo také vypustiť z úst. Pozerala som celý príspevok v STV, takže žiadne vytrhutie z kontextu som nezaznamenala, pani doktorka šíri škodlivé bludy, som zdesená… práve jej rada (po skončekom 4. mesiaci ponúkať fľašu s cumľom) ohrozuje dojčenie a reálne môže spôsobiť jeho ukončenie ešte pred skončením 6. mesiaca. Je potom otázka, koho záujmy preferuje pani doktorka: detí alebo výrobcov UM?
Dobry den rada by som sa pridala k uvedenemu otvorenemu listu. Mam 18 mesacnu dcerku, ktora je stale dojcena. Po zacati zavadzania prikrmov ( cca 6 mesiac ) som jej zacala ponukat vodu s otvoreneho pohara. Cca v 11 mesiacoch si sama vedele poharik zobrat a napit sa z neho. Dnes pije vodu a ine tekutiny z pohara bez problemov. Nikdy sme nepotrebovali flasu.
Ako matka citim, ze dojcenie je aj v sucasnosti pre nu velmi dolezite.
Mna velmi zaujimaju odpovede SPS na vyssie polozene otazky. Dufam, ze sa nebudu zhodovat s odpovedami pani doktorky, ktore boli odvydielane v televizii.
Som pohoršená vlažnou reakciou Slvoenskej pediatrickej spoločnosti, ktorej členka viacerými svojími výrokmi zavádzala matky, pred ktoré predstúpila ako kvalifikovaný odborník na túto problematiku.
Nasa pediatricka spolocnost je jedna velka hanba. Odpoved bola neprofesionalna a arogantna. Uz len to, ze jeden z jej clenov presadzuje verejne nazory v rozpore z WHO je na zaplakanie. Je zarazajuce a smutne, ze sa ani po upozorneni nesnazia dat vsekto do poriadku. To vo mne vyvolava pocit ze nadej v slovensku pediatriu a porodnictvo nebudeme mat skor, nez sa vymeni kompet cele jej osadenstvo a nastupi nova generacia mladych lekarov… Som nadmieru sklamana a som nesmierne rada, ze nezijem na slovensku a ze vo vyspelych statoch je dojcenie norma a nie jeho umela nahrada.
Suhlasim s komentarom Dany, lepsie by som to nenapisla, pretoze som tak rozculena z reakcie MUDr. Sagata, ze tazko hladam slusne slova. Stale viac zien bude informovanych o svojich pravach pri porodoch, o doporuceniach WHO, spamatajte sa, pretoze Vas styl komunikacie vedie k otazkam, ci nie ste zaplateni vyrobcami UM. Co Vas vedie k takymto vyjadreniam v TV, k takym arogantnym reakciam voci OZ Zenske kruhy. Neznalost??? Zodvihnite sa a odidte. Pani Simkovicova aj pan Sagat zaspali v minulom storoci.
Osobne ma veľmi zaujíma nielen vyjadrenie pani doktorky Šimovičovej, ale aj postoj Pediatrickej spoločnosti. Zaujíma ma, či sa pani doktorka a Slovenská pediatrická spoločnosť prikloní k priznaniu, že prezentované odporúčania sú nepodložené najnovšími zisteniami o význame dojčenia (a to nie len v rovine výživových a imunologických benefitoch pre dieťa dlho po dovŕšení 13 mesiacov, ale aj na psychickej úrovni – ako napr. preukázateľne vyššie IQ, emocionálne vyrovnanejšie osobnosti, …, a tak isto preukázané benefity pre matku.) Alebo sa prikloní k vyjadreniu, že dané benefity a argumenty ovláda (čo bude slúžiť k jej obhajobe na strane vedomostí a konštantného vzdelávania), no v rozpore s etickým kódexom propaguje produkty a bagatelizuje ich používanie. Pre doplnenie radu “pár matiek”, dojčím vyše trojročného syna a 9 mesačného syna, dojčila som počas celého tehotenstva bez najmenších problémov. Nikdy sme nepoužívali fľašu, od 8 mesiacov pije syn samostatne z pohára.
V plnom rozsahu sa stotožňujem so stanoviskom o.z. Ženské kruhy a veľmi ma zaujíma postoj Slovenskej pediatrickej spoločnosti ohľadne položených otázok. Podporu dojčenia počas celej jeho dĺžky vnímam ako kľúčovú otázku verejného zdravia. Dojčenie by malo byť chránené a podporované počas celej jeho dĺžky a vyjadrenia pani doktorky vnímam ako škodlivé a zavádzajúce.
Neskuočné, aké zavádzajúce a klamlivé informácie nám podstrkujú “odborníci”, potom nech sa nečudujú, že už nie sú vnímaní ako autorita. Česť výnimkám! Môj syn má 28 mesiacov, stále sa radi kojíme, obaja si to užívame. Fľašu sme nikdy nepotrebovali. Keď synček začal prejavovať záujem o iné tekutiny, začal používať pohár/šálku, najskôr s našou pomocou, teraz už často sám. Plánujem kojiť do prirodzeného odstavenia. Šťastie, že kto chce, má kde hľadať pravdivé informácie vďaka mamila o.z.
+
Je smutne, ze “spolupatricnost” kolegov dostala prednost pred priznanim chybnych nazorov. Falosna kolegialita lekarov je u nas dobre znama, v takomto pripade je viac ako skodliva. Odporucania WHO k dojceniu su pre nasu pediatricku spolocnost zbytocne, ci nehodne povsimnutia? Dojcenie je prave aj o vytvarani vztahu matky a dietata, na jeho zakladoch mozu byt postavene dobre zaklady pre cely zivot a su podporou pri zlozitych zivotnych situaciach. Dojcenie je zaklad zdravia pre dieta a toto chceme detom odopriet?. Pre koho je vyhodne mat chore deti? Nase deti nie su teliatka, preto potrebuju predovsetkym materske mlieko, nie kravske, nech je akokolvek kvalitne a zdravo spracovane!
Je pohorsujuce ak Slovenska pediatricka spolocnost stoji za lekarkou, ktora sa verejne prezentuje takymito vyjadreniami! Vase arogantne vyjadrenia a nulova sebareflexia su hanbou pre celu pediatricku obec, ktoru tymto svojim vyjadrenim reprezentujete!
Som velmi zvedava na odpovede na otazky, ktore Vam v otvorenom liste kladie OZ Zenske kruhy, a verim, ze si vstupite do svedomia a budete vo svojej praci aj vyjadreniach respektovat odporucania WHO a ZDRAVY ROZUM!
Odporučam pani Šimovičovej odovzdať diplom a a ist pracovať priamo pre vyrobcov UM, kedže si myslim,že tieto vyjadrenia nie su nič ine ako bohapusty marketing pre vyrobcov UM.Pán Šagad, dakujem za vyjadrenie, zase som sa len utvrdila v tom že peniaze hýbu svetom a vačšine pracovníkom v našej krajine s označením MUDr. nejde o naše zdravie, skor naopak. Velmi tažko sa aj mne hladaju slova ktoré by opisali pocit rozhorčenia,aké ste vo mne ako matke vyvolali. Dufam,že toto nezostane nepotrestane, a odporučam preskumať kompetentnost našich pediatrov…pre začiatok…neskor aj porodníkov, pretože nie je normalne aby všade vo svete vedeli že dojčenie je pre deti to najlepšie, bonding a dalšie veci a tu na Slovensku sa tvárili zdravotníci akoby sme od nich chceli aby nad darovali oči alebo čo…a este nas aj trestali za to že požadujeme aby sa k nam spravali ako k ludom…hamba tomuto zdravotníctvu..
Reakcia predsedu slovenskej pediatrickej spolocnosti mi smutne pripomenula reakciu vrchnej sestry novorodeneckeho oddelenia na ktorom lezala moja novonarodena dcerka, ked mi jedna z jej podriadenych (zdravotna sestra) odmietla dat dcerku den po sekcii na kojenie – resp. na pokus o prve prisatie. Jej odpovednou na nasu staznost bola nezabudnutelna veta: “Je to nasa najskusenejsia setra, pracuje tu uz 40 rokov!” My sme sa vsak nepytali, ako dlho na oddeleni pracuje … Tak isto sa MUDr. Sagat zameral na obranu osoby pani doktorky a nevyjadril sa k jej vyrokom. Som matkou dvoch dcer a obe boli kojene vyse dvoch rokov. Nikto a nikdy by ma nepresvedcil o tom, ze umele mlieko je pre nich lepsie ako moje vlastne! Netreba mat na to ani vystudovanu medicinu, to pochopi kazdy clovek uz len pouzitim sedliackeho rozumu. Z vyjadreni pani doktorky som pohorsena a ziadam tymto pana predsedu slovenskej pediatrickej spolocnosti o odpovede na konkretne otazky uvedene v tomto otvorenom liste.
Nechápem, čo také hrozné pani lekárka povedala. Že máme dať deťom piť vodu po ukončení 4. mesiaca? Pre mňa normálne. Rozhodne to neuškodí. O prikrmovaní dieťaťa po ukončení 4. mesiaca ma informovala pediatrička pri druhom bábatku v roku 2012. Ževraj nové nariadenia a aj na internete som našla tieto informácie. Tak som podla toho postupovala, narozdiel od prvého dieťaťa, ktoré sa narodilo v 2010. A dokedy dieťa dojčiť? To si myslím, že je individuálne. Mne sa zdalo ako ideálne 9 mesiacov, vtedy už dieťa pije mliečko iba večer a vlastne samé od seba na to už až tak nedbá, kedže dostáva aj iné jedlo. Neviem si predstaviť, že dojčím dieťa s plným chrupom, ktoré už normálne rozpráva a kúše mäso. To mi pripadá čudné. Dojčia sa bábätká. Ale ak to niekomu pripadá prirodzené, tak mi to neprekáža.
Stále ma udivuje, ako slovenskí pediatri (česť výbimkám, ktorÿch je málo) nepovažujú WHO za autoritu a nenamáhajú sa ďalej vzdelávať vo svojom obore. Ako učiteľku angličtiny by ma poslali ‘kade ľahšie’, keby som sa prestala ďalej vzdelávať a zaujímať o novÿ vývoj anglického jazyka ako aj štýlov učenia a učila spôsobom spred 20 rokov (napríklad) a gramatiku, ktorá sa už dávno zmenila… Nechápem, že ľudia, ktorí sa starajú o zdravie iných túto snahu nemajú a tvária sa akí sú oni odborníci, zaspatí na vavrínoch… Najmä v dobe voľne prístupných a rýchlo sa šíriacich informácií… Chcela by som si prečítať erudovanú reakciu predsedu Slovenskej pediatrickej spoločnosti a nie obyčajné zmietnutie zo stola s ‘blablabla’. OZ Ženskè kruhy a ich priaznivci sú skupina vzdelaných ľudí a nie ‘tetiek na trhu’. Ďakujem, pán Šagát.
Dobry den,
SPS, Mudr. Simovicova a MUDr. Sagat trosku zaspali cas a stale ziju v totalitnej sunarovej dobe. MUDr. Simovicova verjnebagatelizuje vyznam dojcenia a zavadza mamicky. to je neospravedlnitelne.mala by odstupit zo svojej funkcie.
Zaujimalo by ma, kolko eur stoji to, ked dojcene dieta sa nauci na umele nahrady materskeho mlieka, kt. sa nikdy ani zdaleka nepriblizia materskemu mlieku.
v SPS snad nepoculi o tom, ze dojcene deti su ZDRAVSIE a INTELIGENTNEJSIE?
skoda, ze nepovedali, kolko stovak/tisicok Eur usetria zeny, kt. dolhodobo dojcia svoje deti a nikdy ich nenaucia na umele mlieko… nehovoriac o obrovskej vyzivnej, imunologickej, psychologickej, vztahovej, ekologickej a ekonomickej vyhode dojcenia.
o tom ale firmy, kt. produkuju UM, na svojich seminaroch pre pediatrov nehovoria:((
ing. l.smidova
Rada by som odkázala pánovi profesorovi Šagátovi, že nie je jedno, ako sa pediatrička vyjadruje v televízii o dojčení. Tvárite sa, akoby už dojčenie po prvom roku života nebolo podstatné – vraj dojčí aj tak iba málo žien po jednom roku, tak načo sa vôbec snažiť vyzdvihovať pozitíva dlhodobého dojčenia?
Pani doktorke Šimovičovej by som rada odkázala, že som matkou troch detí – dve staršie deti boli dojčené do veku 4 rokov, kedy sa prirodzene odstavili. Zastávam názor, že každá žena by mala dojčiť tak dlho, ako je jej príjemné. Nepáči sa mi však, keď detská lekárka verejne rozpráva o tom, že dlhodobé dojčenie je nezdravé a škodlivé pre sociálne väzby detí. Je to urážka.
Dúfam, že to bolo celé nedorozumenie, ktoré pani doktorka vysvetlí a SPS zaujme jasné stanovisko k prospešnosti aj dlhodobého dojčenia.
Katarinu Simovicovu by mali sudit za propagaciu umelych mliek, ako to nedavno urobili v Taliansku.
Namiesto podpory dojcenia verejne propagovala umele mlieka. To s tym naozaj nikto nic neurobi?!
Dobrý deň, nedá mi nereagovať. Tiež dojčím svoje 2ročné dieťa. Chvála Bohu. Síce sme si preskákali veľa a veľmi som sa snažila o dojčenie. Tak ľahko sa ho nevzdám a všetky fľašky čo som mala doma som vyhodila, aj keď plánujeme druhé bábätko. Moja skúsenosť v pôrodnici – dali malému fľašu bez môjho súhlasu, dojčenie podporené nebolo, ani priložené po sekcii.(TRNAVA!) Niektoré sestričky a pani doktorky na mňa vyvaľovali oči, keď som im povedala, že moje 3mesačné bábo bolo na prsníku 1 celú hodinu, asi či som normálna 🙂 Nehovorím, boli prípady, keď mi naša pediatrička kojenie odporučila, aj môj gynekológ. Zo strany rodiny (máme aj zdravotnú sestru) to tiež nie je jednoduché, hlavne ak sa pýtajú, kedy ho odstavíš??? Tak na to stačí iba úsmev. Ešte že manžel je za. Otázka je, prečo druhá polovica mamičiek, ktoré by mohli krásne kojiť, nekoja? Žeby sa im nechcelo? Neverím. Málo informácií. Hlavne tých, ktoré im naozaj pomôžu. Jednoznačne preškoliť personál. Sestričky, doktori, je to naozaj dôležité, treba začať a stavať od základov a správne. Nie každá mamina má silu bojovať, tak ako ja. Nikdy nenahradíte umelé prírodným!!!! A pani doktorka Simovicova, to nemyslite vážne?? No a netreba sa zastávať každého názoru, ak je kolegynka z rovnakej branže. Trošku prejavte aj to asertívne správanie. Máte svoj názor, nie? Pan doktor Sagat. Týmto sa chcem poďakovať každej jednej laktačnej poradkyni, a hlavne tým, ktoré robia svoju profesiu nezištne. Len tak ďalej.
Svetova zdravotnicka organizacia okrem ineho odporuca:
WHO recommends exclusive breastfeeding for the first six months of life. At six months, solid foods, such as mashed fruits and vegetables, should be introduced to complement breastfeeding for up to two years or more. (V skratke: Vylucne dojcenie do 6 mesiacov, od 6 mesiacov popri dojceni zavadzat prikrmy az do 2 rokov).
Breastfeeding should not be decreased when starting on solids (Dojcenie by nemalo byt znizene zavadzanim prikrmov.)
http://www.who.int/features/factfiles/breastfeeding/en/
My zeny a matky to vieme. Vdaka bohu za organizacie ako Mamila, Zenske kruhy ktore nas podporuju v dlhodobom dojceni. Tuto podporu povacsine nenachadzame u lekarov, hlavne pediatrov.
Dojcim 16 mesiacov a pokracujem dalej.
po vzhladnutí relácie s MUDr. Šimovičovou …. som ostala rozhorčená a nahnevaná. Sama kojím druhého syna. Nebudem tu rozpisovať, že kojenie nie je len o mlieku ale o vzťahu, aké je to nádherné atď. pretože ženy ktoré to nezažili či už nemohli kojiť alebo ktoré si prešli veľmi ťažkými začiatkami a nakoniec to vzdali a majú na to traumatické spomienky a pocit zlyhania.. atď sa podľa mňa nevedia vcítiť do toho čo nezažili.. a toto je zrejme aj prípad MUDr. Šimovičovej ktorá vyrástla v “Sunarovej ére” a nemá hanbu tvrdiť, že aj v dnešnej dobe je stále pre deti dobré UM. Podľa pani doktorky je po roku moje mlieko zlé… od kravy je lepšie a ešte mám zaň platiť aj nekresťanské peniaze.. a pani doktorka s úsmevom na tvári ešte bude tvrdiť, že veď všetci sme vyrástli na Sunari a sme tu.. MUDr. Šimovičová zrejme nevie, že prsia nemá žena na to.. aby si ich vykladala na kostice ale aby s nimi uspokojila veeľľa potrieb svojho dieťaťa a to nie len hlad. Odporúčam pani doktorke trocha štúdia a samovzdelávania sa v tomto smere… a pokiaľ nemieni meniť kostrbaté názory nech vráti diplom.
Pripájam sa k pohoršeným reakciám, nebudem to isté opakovať. Iba doplním, že takýmto spôsobom výrazne znižujete moju dôveru v pediatrov a lekárov celkovo. Prvú dcérku som dojčila 18m, druhá má 20m a pokračujeme. Ani jedna nepozná fľašu. Poznám veľa mamičiek vo svojom okolí, ktoré dojčia staršie deti, takže až taká výnimka to nie je. Ďakujem oz Ženské kruhy za tento list aj za všetku Vašu prácu.
Pekný deň prajem,
rada by som sa pridala k otvorenému listu, zdieľala moje skúsenosti.
Ak by som v prípade mojej momentálne 3-ročnej dcérky nasledovala odporúčanie pani doktorky Šimovičovej, tak moja dcéra by bez materského mlieka vyhladovela… S prvou ochutnávkou jedla sme začali okolo 6. mesiaca jej života, ale to bolo len ochutnanie, vypľutie, rozbabranie, hra… Ozajstnú stravu začala naozaj prijímať (jesť) po 18. mesiaci, a to v minimálnom množstve. Dodnes raňajkuje materské mlieko (raňajky iba ochutná). Áno, dá sa namietať, že som ju mala donútiť, nechať vyrevať a nedať jej mliečko, ale ja nasledujem potreby môjho dieťaťa,a je očividné, že v tom období okolo prvého roku ešte nebola pripravená prijímať iba príkrmy.
Súhlasím s názorom Ženských kruhov, že odporúčania sú škodlivé a zavádzajúce! Hlavne pediatrička by sa mala vyznať aj vo výžive, vzdelávať sa, a neodporúčať len umelé mlieko (napr. vápnik sa dá získať aj zo stravy nemliečnej, napríklad mak ho má viac než mlieko kravské, a napríklad taký mak naša dcéra miluje). Ďalej nerozumiem, ako môže pediatrička, ktorá by mala predsa dbať o zdravie dieťaťa a to nielen fyzické, ale aj psychické, povedať, že pripútanie sa na matku kvôli dojčeniu je nezdravé? Ku komu inému by sa malo dieťa pripútať a od kedy sa dá pripútanie označiť ako nezdravé?… Osobný asistent dieťaťa 24hodín? Áno, a prečo nie, som matka, a kľudne pre moje dieťa aj viac než 30 hodín. (Tu by sa však dalo polemizovať o nezdravom pripútaní sa, však malé deti strávia najviac času s matkou, žiaľ v dnešnej spoločnosti denne takmer iba s matkou, a to nezávisle od dojčenia). Čo je na tom nezdravé, keď má matka s dieťaťom pekný vzťah, a dojčenie im k tomu prispieva, dieťa je spokojné? Ono, ťažko sa takýto vzťah, v ktorom si matka a dieťa dojčenie užívajú, niekomu, kto takto nedojčil, vysvetľuje… Ale pani doktorke by som dopriala, takýto vzťah zažiť, je to neopísateľne krásne 🙂 Ako môže odborníčka pediatrička odporučiť umelé mlieko, ktoré nikdy nikdy nikdy nenahradí mlieko materské – ak je pediatrička študovaná odborníčka (čo ja nie som, ale logika káže), zloženie materského mlieka sa namixuje podľa potrieb dieťatka, a to žiadne firmy nikdy nie sú schopné vymyslieť či vyrobiť…Ako môže pediatrička, ktorá by predsa mala mať rada deti, odporučiť, aby matky nahradili svoje prsníky umelým cumlíkom, nahradili tak samu seba a to so všetkým, však ten prsník a mliečko nieje len o strave a bradavke, ako pediatrička by som tieto súvislosti mala vnímať, lebo tu ide o celkové zdravie dieťaťa. (Týmto neodsudzujem matky, ktoré sa rozhodnú pre fľašky s umelým mliekom, každé dieťa je iné a matky majú svoje dôvody, prečo ako konajú.)
Priala by som si, aby Slovenská pediatrická spoločnosť nasledovala odporúčania WHO. Veľmi ma zaujímajú odpovede na otázky, o ktoré požiadali Ženské kruhy v otvorenom liste.
Ďakujem Ženským kruhom za túto otvorenú iniciatívu!
Dobrý deň. Som nesmierne rada, že existuju organizacie, ktoré tak rýchlo reaguju na poškodzujuce vyjadrenia, ktoré sa objavuju v mediach. z ust “odborníkov” na dojčenie, akým je aj pani doktorka… Ide o to, že media vo velkom ovplyvnuju mienku ludí, i mamičiek, ktoré hladaju informácie ohladne starostlivosti o svoje dieťa, ktorého sučasťou je dojčenie. Preto by sa malo zvlášť dbať na to, aby informácie, ktoré sa šíria boli v sulade s najnovšími odbornými poznatkami , a aby sa mamičky nezavadzali pochybnými vyjadreniami, ktoré su len osobným nazorom jednotlivca (v tomto prípade pani doktorky), ničim nepodloženým, ba priam naopak lahko odborníkmi vyvratitlenym.Viem aké su mamičky po pôrode zranitelné, aká neistota je do nich vkladaná, žialbohu i z radov zdravotníkov, ktorí podobnými subjektívnymi neodbornými vyjadreniami, aké sme mohli počuť v relacii, potlačaju materinské inštinkty mamičiek, pre ktoré sa potom často stáva to najkrajšie a najprirodzenejšie, nelutostným bojom. Som matka 2 detičiek a o 2 týždne sa stanem trojnasobnou matkou. Môj 4 a pol ročný syn sa pred 2 mesiacmi odstavil sam. JE to neuveritelne silný moment v živote dieťaťa ale i mna ako matky, ked som videla, ako prirodzene a nenasilne, bez zbytočných zasahov dokaže dieťa dospieť do bodu, kedy už dojčenie nepotrebuje. Dopriala by som tento pocit zažiť každej jednej matke, každému jednemu dieťaťu a je mi luto, ked vidím, ako tento prirodzený akt, dokažu mariť ludia, ktorí sa nazývaju odborníkmi. Moja dvojročná dcerka je samozrejme ešte dojčená a bude i po narodení môjho tretieho dieťatka a tak isto ako pri synovi počkám kým vyrastie a sama rozhodne, kedy sa už dojčiť nechce. Preto prosím, dbajte na to, aby matky a ich deti netrpeli vdaka šíreniu podobných dezinformácii ako pani doktorka v relacii Dámsky klub. ďakujem.
Neviem najst vhodne slova. Som schopna len zo srdca podakovat za toto OZ a klobuk dole pred ich pracou.
Chcem sa pridať k otvorenému listu p.Šagátovi. Som laktačnou poradkyňou už niekoľko rokov a často sa stretávam pri svojej pomoci mamičkám s nezmyselnými názormi pediatrov (ktoré dojčeniu škodia). Niekedy nevychádzam z úžasu, niekedy si len vzdychnem a mávnem rukou…pretože je to ako bojovať s veternými mlynmi. Nemôžem zmeniť pediatrov vo svojom okolí, ani ich donútiť, aby sa vzdelávali v oblasti pre nich tak nepodstatnej (a nezaplatenej – školenia o dojčení neprebiehajú v drahých hoteloch so saunou a bazénom, ktoré zaplatia farmaceutické firmy a ani za podporu dojčenia v ambulancii nezískajú žiadne body či odmeny). To, čo však vidím je, že ich názory majú veľký vplyv na mienku mnohých mamičiek. Na Slovensku je ešte stále postoj k lekárom ako k malým bohom a čo povie pán lekár je sväté. A práve preto je veľmi dôležité aké oficiálne názory sú šírené pediatrami a zvlášť vo verejnoprávnych televíziách. Vyjadrenia pani doktorky neboli a ani nemôžu byť vytrhnuté z kontextu, lebo v žiadnom kontexte by neboli správne a v súlade s odporúčaním WHO. Slušný a odborný postoj Slovenskej pediatrickej spoločnosti by bol, keby sa otvorene vyjadril k otázkam Ženských kruhov a nezahmlieval vykrúcaním sa a falošnou kolegialitou. V prípade, že si myslí p.Šagát, že Ženské kruhy niečo nepochopili z vyjadrení p.doktorky, nemal by mať problém “uviesť veci na správnu mieru” a napísať nám ako to vlastne p.doktorka “naozaj myslela”. A budem rada ak toto vyjadrenie bude následne odvysielané v Dámskom klube ako vysvetlenie pre tých, čo “nepochopili správne”, alebo ako ospravedlnenie sa verejnosti za šírenie dezinformácií. Mimochodom vysvetlenie prečo pediatri majú pocit, že dlhodobo dojčiacich mamičiek je málo, je také, že po prvom roku života dieťaťa sa už žiaden pediater nepýta mamičky, či “sa dojčia” alebo nie. Keďže aj spoločnosť je celkovo nastavená tak “umelohmotne”, ani vo svojom okolí sa nezvyknú mamičky dlhodobým dojčením chváliť, či to niekomu vysvetľovať a zdôvodňovať prečo. Odkazujem všetkým – takých mamín, je už naozaj dosť a bude ich ešte viac ak pediatri nebudú šíriť zastaralé a nesprávne informácie o dojčení.
Ak má takýto názor na vyjadrenia pani Dr. v televízií Slovenská pediatrická spoločnosť, tak čo očakávame.. Je veľmi smutné, že zástupcovia Slovenských pediatrov majú názory na dojčenie a sociálne väzby medzi matkou a dieťaťom také zastaralé názory. Už dávno by mali byť preč doby, keď matkám bolo odporúčané prejsť na sunar. Kravské mlieko podporuje rôzne alergie, ekzémy a astmu, aj keď je “očistené” je to stále len sušené kravské mlieko. Nerozumiem, prečo v našej krajine musíme doslova bojovať o také prirodzené veci ako je dojčenie. Malo by byť úplne prirodzené, že nie len pediatri ale aj spoločnosť podporuje dojčenie, malých aj starších detí. Matky čo sa rozhodli dojčiť (prípadne aj dlhodobo) nie sú žiadne agresívne aktivistky, sú to len milujúce ženy, čo chcú pre svoje dieťa to najlepšie po zdravotnej a duševnej stránke. Je mi smutno, že my musíme lekárom hovoriť, čo by mali oni sami prirodzene ovládať a mali by sami robiť pro-dojčenskú osvetu.
Nebudem skrývať pohoršenie nad vyjadreniami p. Šimovičovej a SPS. Sami sa tým znemožňujú a strácajú dôveru ľudí. Plne podporujem iniciatívu OZ Ženské kruhy a som veľmi zvedavá, či prídu odpovede na otázky z otvoreného listu. Dojčím dva a pol ročnú dcéru a v mojom okolí je mnoho matiek, ktoré dojčia deti podobného veku.
Som lekáka a dlhodobo dojčím už svoje tretie dieťa. Veľmi ma prekvapuje, že pediatri na Slovensku nerešpektujú odporúčania WHO, ktoré sú pomene jednoznačné, dokonca odporúčajú postupy, ktoré sú s nimi v priamom rozpore. Zrejme si neuvedomujú, že tým silne narúšajú dôveru vzdelaných matiek, pre ktoré už v súčasnej dobe nie je problém získať relevantné informácie z dôveryhodných zdrojov. Nepotrebujú, aby im ich názor povedali občianske združenia ani neziskové organizácie.
Pripájam sa k obsahu a otázkam v liste a očakávam serózne a jednoznačné odpovede (aj vo forme typu ano/nie) zo strany Slovenskej pediatrickej spoločnosti.
Ja som nesmierne zvedavá na odpoveď SPS. Je úplne neuveriteľné, že takúto organizáciu zastupujú “odborníci”, ktorých vyhlásenia sú čisté sci-fi (a to úplne doslova – sú to úplne vedecké výmysly, ktoré sa absolútne nezhodujú s odporúčaniami svetovo uznávaných zdravotníckych autorít, založených na vedeckých dôkazoch).
A čerešničkou na celej tejto “torte” bolo nehanebné porušenie Medzinárodného etického kódexu WHO o marketingu náhrad materského mlieka priamo pred kamerami verejnoprávnej televízie, kedy si pani doktorka úplne bezostyšne dovolila odporučiť konkrétnu značku umelého mlieka!!!!
V zahraničí majú takéto prešľapy právne následky, a u nás ešte budú pani doktorku obhajovať a vymýšľať si sprostosti o účelovom vytŕhaní z kontextu.. to sa človek nestíha čudovať, čoho sú naše “zdravotnícke autority” schopné…
Každopádne,som veľmi rada, že dnešní rodičia sú uvedomelí a vzdelaní, a evidentne sú viac v obraze, než tí,o ktorých by sme si mysleli, že sú kompetentní…. Alebo možno aj oni sú v obraze, ale majú veľmi silnú motiváciu ignorovať fakty a globálne akceptované odporúčania WHO… Nech je to tak či onak, dúfam, že z tohto budú vyvodené dôsledky, a že len tak neprehrmí….
Ja sa tiez chcem podakovat zdruzeniu za ich pracu a vyjadrit podporu. Je to smutne, ze aj v dnesnej dobe ked je dostatok dostupnych informacii sa Slovenska pediatricka spolocnost drzi zastaralych a poskodzujucich postupov. Verim ale ze aj snahou vsetkych zainteresovanych je to na spravnej ceste .. na ceste napravy.
Odpoved pana doktora je len utokom miesto argumentacie. Ale aspon sam priznava, ze pediatri zlyhavaju, pretoze dojcenie po 6 mesiaci je proste zalezitost marginalnej skupiny. Ak WHO odporuca dva roky, jednoznacne to ukazuje na neschopnost slovenskych lekarov podporit matky, neschopnost sprostredkovat im najnovsie, vedecky dokazzane informacie o dojceni a teda ich nevzdelanost. A pan doktor sa tym este ohana ako argumentom.
Ano dojcenie je volba matky, ale k tej volbe by mala mat informacie. Ak dostane informacie od lekara, ze dojcit vlastne entreba, zena, ktora si ich sama nevyhlada inde, tak tomu uveri. Ak dostane instrukcie, ktore priamo ohrozuju dojcenie, ako pouzivanie flase, tak je pediater priamo za to zodpovedny.
Ja som dojcila 28 mesiacov a je pravda, ze som to ukoncila pre moj diskomfort zo zubov dietata, pricom redukovanie dojcenia trvalo pol roka. dojcenie som vnimala okrem podpory imunity najma ako stimulaciu dietata na urovni neurologickej, ako pracu prepajania synapsi nervovej sustavy a moj prispevok k rozvoji jeho mozgu, cize intelignecie, ale zaroven aj empatie, citenia, vnimania, pretoze kontakt vsetky tieto veci zabezpecuje. Som si vedoma, ze som spravila maximum vdaka vlastnym informaciam. Keby som tie informacie nemala, tak nikdy nedojcim.
Praktiky v tzv. Baby friendly hospital Antolska su totiz v priamom rozpore s baby friendly aj podporou dojcenia. Vsetky postupy boli skodlive a dojceniu nepriatelske a to na oddeleni pre predcasne narodene deti, kde je budovanie imunity velmi dolezite, rovnako ako kontakt s dietatom. Sestry aj lekari robia vsetko preto, aby bola matka dojcenim stresovana aj znechutena. Odtrhanie dietata od prsnika a dokrmovanie flasou je jediny mozny sposob ako to tam robia. Dieta samozrejme hned zacne preferovat flasu, to bolo jasne vidno. Vrcholom vsetkej tejto nekompetentnej buzeracie je, ze matkam nahovaraju, ze je potrebne do mlieka pridavat umely fortikator, lebo matka ma udajne nedostatocne vyzivne mlieko. / toto sa nedeje ani na Kramaroch, tam dokonca pouzivaju cievku a nie flase / Takuto nehoraznu loz mozu vypustit len lekari na Slovensku, nikde inde. Je vedecky dokazane, ze mlieko matiek predcasnych deti je vyzivnejsie nez ostatnych, lebo telo vie, aka je situacia a prisposobi zlozenie mlieka. Nahovarat matkam, ze maju nedostatocne, teda zle mlieko, vnucovat flase s fortifikatorom je zlocin, absolutny bojkot podpory matiek aj dojcenia. Jediny dovod je bud absolutna nevzdelanost, alebo provizie s vnucovania nutrilonu. Lebo neinformovana matka sa bude citit nedostatocne a nekompetentne a nebude dostatocne motivovana dietatu poskytnut svoje mlieko. A za tymto stoji cely tim udajnej BFH Antolska, takze sa necudujem, ze Pediatricka spolocnost nevie vypustit nic lepsie, ako vytacky, ze netreba sa venovat dlhodobo dojciacim matkam. Lebo toto je bezna prax a konfrontacia s vlastnou nevzdelanostou a nekompetenciou iste nie je prijemna.
Este by som podotkla, ze po prepusteni z porodnice moje dieta priberalo 300g za tyzden, bez carovneho fortifikatora / a bez absurdnych pravidiel BFH Antolska. A nasli sme aj lekara, ktory nam potvrdil, ze zazracny fotifikator je len na tucnotu a nie na vitaminy, ako mi tvrdila pani osetrujuca lekarka z Antolskej.
Moje dieta bolo nadherne baculate okamzite, ako bolo vhodne a plne dojcene vo vhodnom priatelskom a prijemnom prostredi. A zostalo baculate velmi dlho, v niektorych obdobiach dokonca priam gulate. A to len z mojho udajne nedostatocneho mlieka, pretoze dokrmovat sme zacali v 7. a realne zacal nieco tuhe jest a nie sa len hrat mozno v 9. mesaici a to len velmi pozvolna. Nikdy nepil ani len z cucatka, nieto z flase, okamzite pil z pohara, ale az do 18 mesiacov takmer ine tekutiny ako materske mlieko ani nepil, nebol ziaden dovod, sam si pytal a sam reguloval, kolko mlieka a kolko vody.
Názory paní doktorky Š. a vedení slovenské pediatrické společnosti mě děsí. Vidím v tom jedině propagandu výrobců UM. Jako praktický lékař pro dospělé se stydím za své kolegy. Zkouším přeposlat info na Českou pediatrickou společnost.
Dobry den, neda mi nereagovat, pretoze moja dcera by bez DLHODOBEHO dojcenia bola dnes zrejme tazkou alergickou na vela potravin. Narodena bola cisarskym rezom a po porode, miesto castejsieho nosenia na dojcenie, jej bolo podane radsej UM, co su dva faktory, ktore maju velmi negativny vplyv na crevnu mikrofloru babatka. U niektorych deti sa to nemusi prejavit, u nas to zial sposobilo velke problemy. Nastastie sme nemali problem s dojcenim a dcerka priberala priam nadpriemerne, ale I napriek tomu bola chorlava. Po mesiaci dostala tazke hnacky – napriek tomu, ze pila iba materske mlieko, ja som si davala pozor na stravu a nikto doma nebol chory, v stolici jej bola zistena nebezpecna bakteria. Hnacky trvali 6 tyzdnov s prestavkami, prekonali sme ich nakoniec vdaka dojceniu tym, ze ja som si nasadila protihnackovu dietu. Po ich odzneni sa prejavila u dcery alergia na bielkovinu kravskeho mlieka tym, ze ju prijimala cez materske mlieko- i ked v rodine nemame alergikov – vysadila som vsetky produkty z kravskeho mlieka zo svojej stravy a dojcila som dalej. V polroku, ked som dcere skusila dat prvy prikrm – varenu mixovanu biomrkvu, totalne sa vysypala pro celom telicku a mala evidentne bolesti bruska. To iste sa opakovalo po kazdom dalsom druhu zeleniny. Nastastie sme sa dostali ku kompetentnej imunologicke, ktora zhodnotila, ze dcera ma totalne znicenu crevnu mikrofloru a nedokaze stravit nic okrem materskeho mlieka. Ako liecbu nam nariadila DOJCENIE v maximalnej moznej miere. Prikrmy – zeleninu, ovocie, maso, sme zavadzali pomaly, max. 5 lyziciek za den, a tak sme fungovali az do 11 mesiaca, ked dcera zacala tolerovat prikrmy vo vacsich mnozstvach. Vtedy sme zaviedli prvykrat aj lepok, neskor kravske mlieko – najskor cezo mna, potom aj priamo, a mala ho zniesla, z alergie ,,vyrastla”Napriek tomu, ze cely prvy rok zivota bola vyzivena v podstate iba z materskeho mlieka, mala v roku krasnych 9 kg. Od jedneho roka papala tuhu stravu v normalnej miere, dojcena bola do dvoch rokov, a dnes, takmer trojrocna, papa uplne vsetko a bez problemov, aj silne alergeny ako arasidy ci citrusy. Myslim ze viac nemusim pisat – o sile dlhodobeho dojcenia na jednej strane a zaroven negativnom vplyve vcasneho podania umeleho mlieka na strane druhej. Vyjadrenia Dr. Simovicovej povazujem preto za neodborne, zavadzajuce, a mozno naozaj aj financne motivovane.
Dakujem OZ Zenske kruhy za ich pracu. Vela veci v komentoch nizsie bolo spomenutych a nechcem ich opakovat. Aspon svojim kratkym vyjadrenim chcem podporit zdruzenia v SR, ktore vidia veci jasno a zdravo – co sa tyka dojcenia, poporodnebo bondingu, kontaktneho rodicovstva, ockovania a pod. Dost tu bolo zavadzajucich (post)komunistickych bludov a mytov o tom, ako sa stavat k svojmu zdraviu ken preto, ze to tak robili nase stare mamy.
Vyjadrenia MUDr. Simovicovej a SPS su pre mna podobnym bludom, ktore zastava vacsina pediatrov na Slovensku. Bohuzial.
OZ Zenske kruhy, drzim palce, vela sil, treba ist takymto “prospesnym organizaciam pokrku”.
Krasne vyjadrenie lekarky, teda skor palekarky… Rodicia poucuju lekarov z toho, co si nacitali na internete, alebo na forach… Predsa rodicia, ktori maju najvyssi zaujem, aby ich dietatko prospievalo si aj nastuduju poznatky, ale niekto kto to vykonava len ako svoju pracu, pripadne pracu, ktora ho ani nebavi a nic ine nevie asi casom zakrnie… No keby sme nemali ten internet a knihy naozajstnych odbornikov, kopec deticiek by skoncilo s alergiami, psychick. problemami , etc. Mohli by sme tak byt tupe stado, s ktorym by si mohli robit co chcu a zavadzat a zit v ich neomylnosti – bohorovnosti. To by sa jej pacilo. Synceka som rok iba kojila, vdaka za to, ze lekar nas tiez podporil a nemusela som s nim bojovat, ze ho neprikrmujem (nastastie mame jedneho z tych uvedomelych). Ma 16 mesiacov a koji (po slovensky dojci ) sa kedy chce a je mi jedno ci sme boli v lietadle, cakarni, restauracii, obchodnom dome, alebo parku. Preco by som mu/nam to nedopriala? Preco by ma to malo obmedzovat? Predsa to je to najlepsie, co mu mozem dat! Miesto toho, aby vyzdvihla, ze aj u nas zeny zacinaju dlhodobo kojit, tak zahlasi 13 mesiacov… Nebudem sa opakovat s WHO. Vdaka za to , ze teraz pristup k informaciam je. Len nechapem, ked idem do TV uz dristat (inak sa to nazvat neda, co tam zo seba dostala – mozno stres pred kamerou ovplyvnil jej vystup), tak si aspon pozriem, co sa deje vo svete a nespominam Sunar a priemysel vyzivy v Cechach. Pani doktorka zaspala v socializme na studiu a dalsie info zial sa k nej nedostalo. Smutne. A potom, ze im neverime a hladame inde… Nuz niet sa co divit a vivat rodicom, co nasli odvahu postavit sa takymto informaciam. Taktiez vdaka Zenskym kruhom, kt. na to upozornili.
Mam pocit, ze pediatricka spolocnost tento problem zamietla len tak pod koberec? Som nesmierne sklamana z ocividnej podurovne vedomosti nasich lekarov o dojceni ako takom a aj z arogantnej odpovede predsedu SPS, ktora bola maximalne neprofesionalna a zial mi neda nedodat aj – taka Slovenska.
V niektorych otazkach sme velmi nevyspelou krajinou a lekari k nam pristupuju v podstate z pozicie sily, co povazujem za maximalne nevhodne. Mali by vazit svoje kroky a slova, rozsirovat si vedomosti, diskutovat a uznat argumenty druhej strany, ak tie argumenty maju vacsiu silu, ako ich vlastne. Zial mam pocit ze v tomto pripade neexistovala ani snaha predsedu SPS (a uz vobec nie pani ”odbornicky” pediatricky) nastudovat si stanovisko WHO a podklady, ktore maju kedykolvek k dispozicii a mnohe vyskumy, ktore potvrdzuju obrovsky vyznam dojcenia aj po prvom roku zivota.
Dufam, ze sa tato ”kauza” dovedie do konca tym, ze SPS bude musiet odpovedat na horeuvedene otazky.
Barbora, mama 26 mesacneho, stale dojceneho drobca.
Tvrdenia v protiklade s odporúčaniami WHO, to sa naozaj snaží Slovenská pediatrická spoločnosť obhajovať?