Národná rada SR minulý týždeň (16. apríla) v skrátenom legislatívnom konaní schválila zákon namierený proti mimovládnym organizáciám. Hoci Ženské kruhy dlhodobo podporujú transparentnosť mimovládnych organizácií, tento zákon prináša viaceré problematické ustanovenia, ktoré neprimerane zvyšujú administratívnu záťaž pre organizácie ako sme my.
Čo to znamená pre nás?
Ako organizácia, ktorá sa dlhodobo venuje presadzovaniu práv žien a detí v oblasti pôrodnej starostlivosti, vnímame tento zákon ako priamy útok na našu prácu. Nový zákon:
- Nariaďuje zverejňovanie osobných údajov fyzických osôb, ktoré prispeli viac ako 5 000 eur. Tieto osoby majú právo na ochranu svojho súkromia.
- Zavádza nejasné kontrolné právomoci registrových orgánov, ktoré majú vyhodnocovať výkazy transparentnosti. Tieto orgány získajú možnosť opakovane žiadať od organizácií dodatočné informácie, ktorých rozsah nie je v zákone jasne vymedzený, a zároveň udeľovať pokuty. Takáto vágna úprava kontrolných právomocí je v rozpore s článkom 2 ods. 1 Ústavy SR, podľa ktorého orgány verejnej moci môžu konať výlučne v medziach stanovených zákonom.
- Zaraďuje občianske organizácie medzi povinné osoby podľa infozákona, čo zvyšuje administratívnu záťaž. Pričom všetky informácie, ktoré môžu občania od organizácií získať, už má k dispozícii štát alebo samospráva.
Bizarný infozákon pre mimovládky
Najproblematickejším aspektom zákona je zaradenie mimovládnych organizácií pod infozákon. Podľa novej úpravy budú pod infozákon spadať organizácie, ktoré získajú z verejných zdrojov viac ako 3 300 EUR. Nie je však jasné, či sa za verejné zdroje považujú aj 2% z dane. Ak by to tak bolo, patrili by medzi tieto organizácie aj Ženské kruhy.
Ako upozorňuje Via Iuris, infozákon bol pôvodne navrhnutý na kontrolu štátnych úradníkov a samospráv, nie na kontrolu občianskych organizácií. Problém spočíva v tom, že:
- Podľa infozákona je možné sprístupniť iba informácie o nakladaní s verejnými prostriedkami.
- Verejnosť však môže žiadať akékoľvek informácie, ktoré nesúvisia s verejnými zdrojmi.
- Mimovládky nemôžu na takéto otázky odpovedať, ale musia vypracovať kvalifikovaný podnet.
- Tento podnet musia zaslať úradu, ktorý im poskytol verejné prostriedky.
- Ak organizácia nemá granty od štátu, nemá ani povinnú osobu, ktorej by mohla infožiadosti posielať.
Tento systém vytvára absurdnú situáciu, kedy budú mimovládky aj štátne orgány zaťažené zbytočnou administratívou bez reálneho prínosu pre transparentnosť. Namiesto toho, aby sme pomáhali ženám, budeme míňať naše prostriedky, čas a energiu na administratívu.
Výzva prezidentovi
Komora mimovládnych neziskových organizácií a Platforma pre demokraciu sa rozhodli obrátiť na prezidenta Petra Pellegriniho s výzvou, aby tento zákon nepodpísal.
Na Námestí slobody v Bratislave sa 24.4.2025 uskutočnil protestný pochod proti zákonu o mimovládnych organizáciách. Protestujúci symbolicky odovzdali list prezidentovi Pellegrinimu. Žiadajú ho v ňom, aby zákon o mimovládkach nepodpisoval.

Zuzana Krišková na proteste v Bratislave podpisuje list adresovaný prezidentovi SR, aby nepodpísal zákon namierený proti mimovládnym organizáciám.
K týmto výzvam sa pripájame aj my.
“Naša organizácia už 13 rokov pomáha ženám orientovať sa v ich právach a presadzuje zmeny v systéme pôrodnej starostlivosti. Každý dar od našich podporovateľov je pre nás prejavom dôvery, ktorú si vážime. Chceme tieto finančné prostriedky používať predovšetkým na pomoc ženám, nie na zbytočnú administratívu bez jasných pravidiel,” uviedla Zuzana Krišková, predsedníčka Ženských kruhov.
Viac informácií o tom, prečo je zákon škodlivý nájdete v článku Platformy pre demokraciu a v analýze Via Iuris.
Podporte našu prácu
Napriek hroziacim novým prekážkam zostávame verní našej misii – presadzovať práva žien a detí v oblasti pôrodnej starostlivosti. Aj keď nám nový zákon môže priniesť viac administratívy, naším hlavným cieľom zostáva pomáhať ženám a rodinám.
Transparentnosť mimovládnych organizácií je pre nás dôležitá aj bez zákonnej povinnosti. Nebránime sa jej – práve naopak. Už roky dobrovoľne zverejňujeme naše výročné správy, pretože veríme, že naša podporovateľská komunita má právo vedieť, ako nakladáme s darovanými prostriedkami a čo sme vďaka ich podpore dosiahli.
Ak veríte v našu prácu a chcete, aby sme mohli pokračovať v presadzovaní rešpektujúcej a bezpečnej pôrodnej starostlivosti na Slovensku, podporte nás jednorazovým alebo pravidelným darom cez Darujme.sk.
Ďakujeme za vašu dôveru a podporu.