Materská starostlivosť klokankovaním – prečo je kontakt bábätka s matkou lepší pre všetkých

Home/Témy/Bonding/Materská starostlivosť klokankovaním – prečo je kontakt bábätka s matkou lepší pre všetkých

Materská starostlivosť klokankovaním – prečo je kontakt bábätka s matkou lepší pre všetkých

Nedostatok inkubátorov a inšpirácia klokanmi priviedli kolumbijského doktora v snahe zachrániť život predčasne narodených detí k radikálnemu experimentu. Nepretržitému kontaktu koža na kožu s rodičmi. Nielen, že oproti konvenčnej, vysoko technologickej neonatologickej starostlivosti šetrí finančné zdroje – môže byť dokonca ešte lepší. Reportáž pripravila Lena Corner.

Predčasný pôrod dieťaťa je traumatizujúca udalosť

Carmela Torres prvýkrát otehotnela, keď mala osemnásť. Písal sa rok 1987 a s Pablom Hernandezom, dnes už jej manželom, boli mladý kolumbijský pár plný ilúzií. Obaja pochádzajú z pobrežného regiónu Montería, no v túžbe po lepšom a slobodnejšom živote sa presťahovali do Bogoty. Keď sa o tehotenstve dozvedel Carmelin otec, nedokázal sa vyrovnať so skutočnosťou, že jeho dcéra otehotnela mimo manželstva a tak sa rozzúril, že sa niekoľko rokov nerozprávali.
Carmelu to však nevyviedlo z miery. Mala bezproblémové tehotenstvo a zvykala si na nový život v Bogote. Všetko sa zmenilo v jedno decembrové popoludnie. Jej telo z ničoho nič zachvátili silné kontrakcie. Do normálneho termínu pôrodu zostávali ešte viac ako dva mesiace. Zavolala Pablovi a spoločne sa ponáhľali do pôrodnice Instituto Materno Infantil vo východnej časti Bogoty. Chvíľu po tom, ako dorazili, porodila syna, ktorý vážil iba 1650 gramov.

By | 2017-11-16T11:16:37+00:00 17.máj.2017|Bonding, Témy|1 Comment

O autorke:

Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru, ktorého poslaním je podpora a cielená činnosť zameraná na humanizáciu pôrodníctva v Slovenskej republike a to so zameraním najmä na podporu propagácie myšlienok v oblasti prirodzeného tehotenstva, prirodzeného, normálneho pôrodu s následnou neoddeliteľnou jednotou matky a dieťata a podporou dlhodobého dojčenia.

Komentár

  1. Janka Petraskova 12. mája 2017 at 10:11

    Ďakujem za tú poznámku k slovám doktorky. Veľmi dôležitá poznámka.

Napíšte komentár