Akcie a podujatia Ako bolo?

Matka a dieťa potrebujú po pôrode starostlivosť ako jedna jednotka

Rodičia potrebujú byť podporení v starostlivosti o svoje deti v akejkoľvek situácii. Špeciálne potreby dieťaťa nie sú výnimkou.

V novembri som bola na konferencii s neurovedcom – Nilsom Bergmanom. Pán Bergman venuje svoj profesný život skúmaniu vplyvov kontaktu koža na kožu alebo separácie predovšetkým na nedonosené deti a potom na bábätká celkovo.  

V diskusii po jeho prednáške som položila otázku. „Aké možnosti podpory majú vo Švédsku rodičia, ktorým sa predčasne narodilo dieťa?“ Dozvedela som sa, že podpora v jednotlivých nemocniciach nie je rovnaká. Ale už sú prvé lastovičky, kde poskytujú možnosť samostatnej „rodinnej izby“. Tam môžu byť rodičia spolu so svojím predčasne narodeným dieťaťom a dokonca aj so starším súrodencom bábätka.

Doktor Bergman poznamenal ešte niečo veľmi dôležité. Je potrebné, aby sme zmenili spôsob nazerania na starostlivosť o bábätká. Niekoľko desaťročí tu prevláda predstava, že bábätká, a predčasniatka obzvlášť, potrebujú špeciálnu starostlivosť, ktorú im rodičia nedokážu zabezpečiť. Áno, predčasniatka potrebujú napríklad pľúcnu ventiláciu, ktorú zabezpečuje technika. Ale zároveň potrebujú aj kontakt koža na kožu so svojou matkou. Vtedy sa im môže správne vyvinúť mozog, vtedy je podporený ich zdravý vývoj. Podpora kontaktu medzi matkou a dieťaťom po pôrode, je teda podporou zdravia.

Podporme rodičov v starostlivosti o deti

Možno si spomeniete ešte na našu reakciu na „pestujúce asistentky“ a X dôvodov, prečo spoločnosť nepodporí v starostlivosti rodičov. Vo Švédsku, ak sa predčasne narodí dieťa, obaja rodičia dostanú možnosť starať sa oň. Doktor Bergman spomínal nemocnicu, kde sú matka aj otec spolu s dieťatkom na izbe a striedajú sa v starostlivosti oň v kontakte koža na kožu. V tomto období, okrem toho, že matka dostáva materskú, dostáva otec 100 % svojho platu, aby v tejto náročnej životnej situácii mohol byť so svojou ženou a svojim dieťaťom. Takto je zabezpečené, že spoločne, obaja starostlivosť o dieťa zvládnu. Tieto deti sú prepúšťané v priemere o 10 dní skôr. 

Výdavky, ktoré by inak boli vynaložené za tri dni pobytu dieťaťa na NICU stačia na to, aby sa zaplatila otcova mzda. Ďaľších sedem dní, ktoré deti priemerne nemusia stráviť na NICU oproti tomu, keby v kontakte s rodičmi neboli, predstavuje pre nemocnicu obrovskú úsporu finančných zdrojov. Takto nemocnica poskytuje lepšiu starostlivosť pre dieťa, ušetrí peniaze. Na konci toho všetkého je kompetentnejšia a podporená rodina.

Kontakt koža na kožu skutočne zachraňuje životy. Neumožnenie tohoto kontaktu po pôrode znamená poškodzovanie zdravia, ktoré môže mať až fatálne následky. Podľa poslednej veľkej metaanalýzy, zomieralo až o tretinu viac predčasne narodených detí, ktoré neboli podporené v kontakte koža na kožu s matkou.

Jazyková korektúra: Alena Kolesárová

O autorke

Miroslava Rašmanová

K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedla osobná skúsenosť a presvedčenie, že nie je jedno ako je poskytovaná zdravotná starostlivosť pri pôrode. Zaujímam sa najmä o nastavenia systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách, podporu dojčenia a materských kompetencií. Snažím sa tieto témy spracovávať do hĺbky, s prihliadnutím k tomu, že konečná voľba je vždy aj tak na individuálnej žene. Som presvedčená, že ženy dokážu robiť rozhodnutia o svojom tele a zdraví počas pôrodu a že neexistuje jedno správne rozhodnutie pre všetky. Každá žena má za sebou určité skúsenosti a nachádza sa v inej životnej situácii. Od toho sa odvíjajú aj jej individuálne potreby a hodnotové preferencie.