Reportáž vo včerajších večerných správach RTVS bola venovaná rutinému oddeľovaniu novorodencov od matiek, ktoré mali v čase pôrodu test pozitívny na nový koronavírus.
Predpis reportáže:
Na mimovládnu organizáciu Ženské kruhy sa v čase pandémie obrátilo desať žien z celého Slovenska. Pretože boli COVID-pozitívne, zdravotnícky personál ich po pôrode od dieťaťa separoval.
„Jeden z problémov je aj v tom, aké informácie tie ženy vlastne dostanú od personálu. Ak dostanú informácie, ktoré sú jednostranné a jednostranne vyzdvihujú riziká nákazy, tak samozrejme, že tie ženy sa radšej rozhodnú byť izolované od detí,“
Miroslava Rašmanová, podpredsedníčka občianskeho združenia Ženské kruhy
Advokátka pripomína, že každá žena má právo slobodne sa rozhodnúť. „Oni si naozaj majú plniť svoju zákonnú povinnosť informovať tak, aby ženy mohli mať vlastné, slobodné, informované rozhodnutia, ktoré sú prijímané bez nátlaku,“
Janka Debrecéniová, advokátka z organizácie Občan, demokracie, zodpovednosť
Ak je rodička COVID-pozitívna, nemocnice by mali postupovať podľa klinického protokolu, ktorý spracoval tím odborníkov v oblasti neonatológie.
„Štandard umožňuje tri prístupy, napríklad úplná separácia, potom čiastočná separácia alebo neobmedzený pobyt maminky s dieťatkom,“
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva
Neonatológ tvrdí, že ak je žena COVID-pozitívna, ale bezpríznaková, ochorenie nemá byť dôvodom odlúčenia matky od dieťaťa.
„My sa musíme pokúsiť v našich zdravotníckych zariadeniach vytvoriť také podmienky, aby sme ju mohli izolovať v jednej miestnosti spolu s bábätkom. Dokonca ak ho budú dojčiť, tak znížia riziko prenosu infekcie, lebo materské mlieko chráni to svoje dieťa aj proti prenosu infekcie,“
Peter Krcho, primár Neonatologického oddelenia UNLP Košice
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie riziká separácie a nedojčenia prevyšujú riziká nákazy novorodencov novým koronavírusom. Možným porušením práv rodičiek v čase pandémie sa zaoberá aj verejná ochrankyňa práv.
Lenka Bodová, RTVS