V epizóde podcastu rádia Expres Počúvam sa z 15.4.2025 s názvom „Počas šestonedelia sa náš systém o ženu nezaujíma“ sa redaktorka Dominika Turiaková rozprávala s predsedníčkou Ženských kruhov Zuzanou Kriškovou. Jednou z hlavných tém bola pôrodná trauma a jej prekonávanie. Podcast priniesol cenné informácie o tom, ako môže prístup zdravotníckeho personálu ovplyvniť psychiku matky a aké kroky môžu ženy podniknúť na prekonanie traumatického pôrodného zážitku.
Príčiny pôrodnej traumy
Zuzana Krišková, ktorá sa už 14 rokov venuje právam žien pri pôrode, vysvetlila, že pôrodná trauma môže vzniknúť z viacerých dôvodov. Výskumy ukazujú, že len tretina žien, u ktorých sa rozvinula trauma, ju zažila v dôsledku objektívnych komplikácií alebo reálneho ohrozenia života. Až dve tretiny žien hovoria o nevhodnom správaní personálu ako o hlavnej príčine traumy.
„Prístup personálu sa ukazuje ako absolútne kľúčový pri rozvoji traumatických symptómov,“ zdôraznila Krišková. „Má jednak ochranný efekt, ale na druhej strane negatívny prístup, keď sa veci konajú na žene bez jej súhlasu, nikto s ňou nekomunikuje, prípadne ju zastrašujú, môže viesť k traume.“
Prejavy pôrodnej traumy
Pôrodná trauma sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Zuzana Krišková v rozhovore uviedla, že môže dôjsť k narušeným vzťahom s blízkymi a s dieťaťom, narušenému sebaobrazu, silným pocitom úzkosti a depresie. Ženy často trpia vtieravými myšlienkami, ktorých sa nevedia zbaviť, alebo vyhýbavým správaním, napríklad vyhýbaním sa lekárskym prehliadkam. Tieto symptómy môžu pretrvávať dlhý čas a v niektorých prípadoch môžu dokonca ovplyvniť rozhodnutie mať ďalšie deti. Viac o prejavoch pôrodnej traumy sa môžete dočítať v našej sérii článkov:
- Môže pôrod spôsobiť posttraumatickú stresovú poruchu?,
- Vtieravé myšlienky, flashbacky – aj to sú symptómy traumy a
- Ako vymenená.
Podpora od okolia
Naša predsedníčka zdôraznila dôležitosť podpory zo strany rodiny a blízkych. „Sociálne prostredie alebo rodina, v ktorej žena žije, má veľmi pozitívny, ale aj negatívny vplyv na to, či sa u nej traumatické príznaky rozvinú, alebo naopak, či dôjde k zmierneniu traumy,“ uviedla.
Odporúčania pre blízkych:
- Poskytovať praktickú pomoc (varenie, upratovanie, pomoc s bábätkom)
- Aktívne počúvať a validovať pocity ženy
- Vyhnúť sa bagatelizovaniu jej skúsenosti („všetci sme to prežili“, „aspoň že máš zdravé dieťa“)
- Neradiť, čo mala urobiť inak
- Ponúknuť konkrétnu pomoc podľa potrieb ženy
Podpora od Ženských kruhov
Pôrodná trauma a jej prekonávanie je veľká téma a riešenie si často vyžaduje odbornú pomoc. V Ženských kruhoch poskytujeme ženám s traumatickou pôrodnou skúsenosťou viacero foriem podpory:
Individuálna podpora
Pomoc pri zvládaní traumy, poradenstvo pri podávaní sťažností. Obrátiť sa na nás môžete mailom na zenskekruhy@zenskekruhy.sk.
Podporná skupina
Už niekoľko rokov organizujeme pravidelné online stretnutia žien s podobnou skúsenosťou. Ak nechcete premeškať otvorenie novej skupiny, prihláste sa do newslettra.
„Naša podporná skupina funguje na princípe peer-to-peer, nie je to náhrada odbornej pomoci, ale priestor, kde ženy môžu zdieľať svoje skúsenosti a navzájom sa podporovať,“ vysvetlila Zuzana. „Ženy, ktoré porozprávali svoj príbeh, hovoria, že to bolo pre ne veľmi liečivé.“
Zdieľanie príbehov
Na našom webe ponúkame ženám možnosť vypísať sa zo svojej skúsenosti a zdieľať ju s ostatnými. Uverejňujeme pozitívne príbehy aj svedectvá žien s traumatickou pôrodnou skúsenosťou.
Informácie a sprievodca inštitúciami
Ženám poskytujeme počas individuálneho poradenstva praktické rady, ako postupovať pri podávaní sťažností. Publikovali sme praktický návod Sprievodca inštitúciami, ktorý slúži na rýchle zorientovanie sa v systéme domáhania sa nápravy.
Cisárske rezy a ich vnímanie
Zuzana sa venovala aj téme cisárskych rezov, ktoré na Slovensku tvoria takmer tretinu všetkých pôrodov. Upozornila, že cisársky rez je veľká brušná operácia, nie jednoduchšia cesta, ako sa to niekedy prezentuje.
„Ženy po cisárskom reze potrebujú ešte viac podpory, napríklad so starostlivosťou o bábätko, keďže ich jazva veľmi bolí,“ uviedla. „Potrebujú pomoc s manipuláciou, s polohovaním pri dojčení a často aj s laktačným poradenstvom.“
Zuzana sa spolu s redaktorkou zamýšľali nad tým, prečo niektoré ženy cítia, že „neporodili“ svoje dieťa. Podľa nej sa tento pocit netýka len žien po cisárskom reze, ale môže sa objaviť aj pri vaginálnych pôrodoch. Súvisí to s nedostatkom kontroly nad procesom pôrodu a nedostatočnou komunikáciou zo strany personálu, keď žena nie je zapojená do rozhodovania a cíti sa skôr ako objekt než ako aktívna účastníčka pôrodu.
Cesta k zlepšeniu
Na záver naša predsedníčka vyjadrila nádej, že ak by si zdravotníci uvedomili, aký silný dopad má ich prístup na duševné zdravie žien, mohlo by to viesť k pozitívnym zmenám v systéme.
„Keby sa všetci správali spôsobom, že podporujú ženu, dávajú jej informácie, nesprávajú sa manipulatívne, zastrašujúco alebo násilne, tak by sme do veľkej miery dokázali minimalizovať vznik traumy,“ uzavrela.
Celú epizódu podcastu „Počúvam sa“ so Zuzanou Kriškovou si môžete vypočuť na skpodcasty.sk alebo vo vašich podcastových aplikáciách.
Ak sme vás zaujali a chcete na tému pôrodná trauma jej prekonávanie vedieť viac, prečítajte si naše články z kategórie „trauma„.